علت خشکی و سفتی زانو چیست؟

علت خشکی و سفتی زانو چیست؟

سفتی زانو می تواند تاثیر زیادی بر زندگی شما داشته باشد. نه تنها حرکات زانو را محدود می‌کند، بلکه اغلب دردناک است و فعالیت‌های روزانه شما را تحت تاثیر قرار می دهد.
عوامل مختلفی می توانند منجر به سفتی زانو شوند. این عوامل احتمالا همراه با درد، بروز مشکلات در حرکت مفصل زانو و تورم زانو مشخص می شوند. سفت شدن زانو معمولا پس از نشستن های طولانی مدت یا بی تحرکی زانو رخ می‌دهد. آسیب‌ها و شرایطی که مفصل زانو را تحت تاثیر قرار می دهد، مانند استئوآرتریت یا آرتریت روماتوئید (RA) نیز می توانند سفتی زانو را بدتر کنند.

در اینجا به شایع ترین علل سفتی زانو و نحوه درمان آنها و بهبود انعطاف پذیری زانو خواهیم پرداخت.

علل شایع سفت شدن زانو

شایع ترین دلایل عبارتند از:

 • آسیب های منیسک: آسیب به غضروف زانو
 • آسیب های رباط: آسیب به ACL، PCL، MCL یا LCL
 • شکستگی: آسیب به یکی از استخوان های زانو
 • تاندونیت: التهاب یا تحلیل رفتن یکی از تاندون‌های زانو
 • آرتریت زانو: ساییدگی و پارگی در مفصل زانو
 • بورسیت زانو: التهاب یکی از بورسای زانو
 • نقرس زانو: یک آرتریت التهابی که باعث تشکیل کریستال مفصل می شود


همچنین دلایل دیگری برای سفت شدن زانو وجود دارد که نسبتاً نادر هستند از جمله آرتروفیبروز، سفتی پس از ورزش، تومورها و عفونت ها.

آسیب‌های مینیسک

پارگی مینیسک یکی از دلایل رایج سفت شدن زانو است. آسیب منیسک جایی است که به غضروف خاصی که مفصل زانو را می پوشاند آسیب می بیند. این قسمت می تواند با جلوگیری از حرکت مفصل باعث سفت شدن آن شود.

گاهی اوقات یک قطعه از غضروف آسیب دیده حتی می تواند در مفصل گیر کند و حرکت را محدود کند که به قفل شدن زانو معروف است. سفتی زانو ناشی از پارگی منیسک معمولاً با ترکیبی از تمرینات تقویتی و کششی، تزریق و در برخی موارد جراحی زانو درمان می شود.

آسیب‌های رباط زانو

پارگی یا پارگی ACL حرکت زانو را محدود می کند. یکی دیگر از دلایل رایج سفت شدن زانو، آسیب رباط است که با نام دیگر رگ به رگ شدن زانو شناخته می شود.

رباط ها نوارهای محکم و فیبری هستند که ثبات زانو را فراهم می کنند. اگر یک یا چند رباط زانو بیش از حد کشیده شود، ممکن است برخی یا همه الیاف زانو پاره شوند. آسیب به رباط زانو منجر به خونریزی و تورم در مفصل زانو می شود و حرکت را دچار اختلال کرده و در نتیجه زانو سفت می شود. سفتی زانو ممکن است ادامه یابد، حتی زمانی که تورم برطرف شود اگر رباط درمان مناسبی دریافت نکند، زیرا ممکن است به درستی بهبود نیابد.

اگر رباط به طور کامل پاره شود، تورم زانو معمولاً فورا ظاهر می شود و شدید است که واقعاً می تواند حرکت زانو را محدود کند.

آسیب به رباط زانو

شکستگی استخوان

شکستگی در هر یک از استخوان های زانو نیز می تواند باعث سفتی زانو و به وجود آمدن درد و تورم شود. نه تنها حرکت زانو بلافاصله پس از شکستگی زانو یا کشکک محدود می شود، بلکه حتی پس از بهبودی یا رفع آن با جراحی زانو ، اغلب ادامه می یابد.

تاندونیت زانو

التهاب تاندون که به آن تاندونیت می گویند، می تواند باعث سفتی زانو شود. تاندونیت زانو، که منجر به التهاب یا تخریب تاندون‌های زانو می شود، یکی دیگر از علل شایع سفتی زانو است.

آسیب تاندون می تواند بر کشش مفصل زانو به دلیل ضعف و بی اثر بودن تأثیر بگذارد و حرکت طبیعی آن را محدود کند. تاندون ممکن است ملتهب یا سفت شود و در نتیجه دامنه حرکتی زانو محدود شود و در نتیجه زانو سفت شود.

تاندونیت زانو بیشتر در قسمت جلوی زانو، چه در بالا یا زیر کلاهک زانو رخ می دهد:

 • تاندونیت کشکک: با نام مستعار جامپرز زانو بر تاندونی که کاسه زانو را به استخوان ساق پا می‌پیوندد تأثیر می‌گذارد.
 • تاندونیت چهارسر: تاندونی را که عضله چهارسر ران را به کاسه زانو متصل می کند، تحت تاثیر قرار می دهد.

آرتروز زانو

آرتریت در زانو اغلب باعث سفتی زانو می شود. آرتریت زانو شایع ترین علت سفتی زانو در افراد بالای 60 سال است. دو نوع اصلی آرتریت وجود دارد که می تواند منجر به سفت شدن زانو شود.

 • استئوآرتریت

بیشتر به عنوان آرتریت سایشی و پارگی شناخته می شود، باعث تجزیه غضروف و استخوان زانو می شود. مفصل سطوح صاف خود را از دست می دهد و فضای بین استخوان ها کاهش می یابد. این میزان توانایی حرکت مفصل را کاهش می دهد و منجر به سفت شدن زانو می شود.

سفتی زانو ناشی از استئوآرتریت معمولاً در اول صبح یا بعد از استراحت طولانی بدتر می شود و با حرکت نسبتاً سریع کاهش می یابد. معمولاً فقط یک یا دو مفصل را تحت تأثیر قرار می دهد.

 • آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن سیستمیک است که باعث التهاب و فیبروز مفاصل متعدد می شود. می تواند منجر به آسیب شود. در این زمان معمولا غضروف ها و استخوان ها را دچار قرمزی، گرما و تورم می شوند.

ابتلا به ورم مفاصل به این معنی نیست که شما حتما دچار سفتی زانو می شوید. کارهای زیادی می‌توانید برای کاهش سفتی زانو انجام دهید، مانند ورزش، استفاده از گرما و تغییر رژیم غذایی.

بورسیت زانو

بورسیت، التهاب یکی از بورسای زانو، یکی از علل شایع سفت شدن زانو و تورم است. این التهاب زمانی ایجاد می‌شود که تورم در یکی از بورسا ایجاد می‌شود، کیسه‌های پر از مایع کوچکی که بین استخوان‌ها و تاندون‌های اطراف زانو بالشتک ایجاد می‌کنند.

بورس زانو می تواند به دلیل اصطکاک بیش از حد یا ضربه ناگهانی که به زانو وارد می شود، ملتهب شود. بورسیت زانو معمولاً به صورت یک توده شبیه به پرتقالی کوچک ظاهر می شود و می تواند در نقاط مختلف اطراف زانو رخ دهد:

 1. بورسیت پیش کشکک: در جلوی زانو
 2. بورسیت پس آنسرین: در قسمت داخلی زانو
 3. بورسیت ایلیوتیبیال: در قسمت خارجی زانو
 4. بورسیت نیمه غشایی: در پشت زانو
 5. بورسیت Infrapatellar: زیر کاسه زانو

هجوم مایعات از حرکت زانو در دامنه کامل حرکت خود جلوگیری می کند که می تواند منجر به سفت شدن زانو شود.

نقرس زانو

سفت شدن زانو ممکن است به دلیل نقرس نیز باشد. نقرس نوعی آرتریت التهابی است که در اثر تجمع اسید اوریک ایجاد می‌شود که کریستال‌ها را معمولاً در زانوها یا پاها رسوب می‌کند.

علائم نقرس زانو به سرعت در طی چند ساعت ظاهر می شود و در مفصل زانو، گرما به همراه درد بسیار خس شده و قرمز رنگ به نظر می‌رسد. حرکت دادن زانو یا تحمل وزن بدن در هنگام وجود بیماری نقرس، می تواند بسیار ناراحت کننده باشد.

نقرس زانو معمولاً با دارو، استراحت و یخ درمان می شود. دوره‌های درمان نقرس معمولاً چند هفته بیشتر طول نمی کشند. بنابراین انجام تمرینات پس از یک دوره درمان نقرس برای جلوگیری از سفت شدن زانو بسیار مهم است.

عضلات ضعیف

با حفظ انعطاف پذیری عضلات پا در اطراف زانو می توان از گرفتگی زانو جلوگیری کرد. این کمک می کند تا آنها را به اندازه کافی قوی نگه دارید تا بدن شما را پشتیبانی کند. سفتی زانو می تواند با تقویت پاها و باسن قوی کاهش یابد.

انعطاف پذیری یا قدرت کم

حفظ انعطاف پذیری در سراسر بدن می تواند به جلوگیری از برخی از انواع سفتی زانو کمک کند. برای جلوگیری از سفت شدن زانو ناشی از سفت شدن عضلات، حرکات کششی را به برنامه تناسب اندام خود اضافه کنید و تمرینات تقویتی را در اولویت قرار دهید.

کشش ملایم می‌تواند توانایی مفاصل شما را برای حرکت در دامنه حرکتی طبیعی خود با حداقل محدودیت و سفتی بهبود بخشد. تقویت عضلات اطراف مفاصل زانو نیز می‌تواند آنها را کمتر در معرض آسیب قرار دهد.

جراحت

ورزش های سنگین و یا فعالیت های روزمره هم می‌توانند به زانوی شما فشار وارد کرده و نه تنها باعث آسیب به زانو شده، بلکه موج سفت شدن زانو نیز می شوند. آسیب به زانو احتمال اینکه زانوی شما متورم شده و دچار سفت شدن زانو شوید را بالا می برد.

سندرم درد پاتلوفمورال

سندرم درد کشکک رانی (PFPS) باعث درد در جلوی زانو و اطراف کشکک یا کاسه زانو می شود. همچنین به آن زانوی دونده یا زانوی جامپر نیز گفته می شود؛ زیرا در افرادی که ورزش می کنند رایج است. PMPS باعث سفت و درد زیر کاسه زانو می شود، به خصوص پس از نشستن طولانی مدت.

عمل جراحی

سفت شدن زانو بعد از عمل یا سفتی که بعد از جراحی رخ می دهد، غیرعادی نیست. آرتروفیبروز که به آن سندرم سفت شدن زانو نیز گفته می شود، یکی از انواع مشکلات پس از عمل است.

این وضعیت نتیجه فرآیند طبیعی بدن برای ایجاد بافت اسکار در پاسخ به جراحی یا ضربه است. با آرتروفیبروزیس، بافت اسکار بیش از حد در اطراف مفصل زانو ایجاد می شود و باعث سفت شدن زانو می شود.

آرتروفیبروز ممکن است پس از جراحی های رایج زانو رخ دهد، از جمل این جراحی‌ها:

 • تعویض کامل زانو
 • بازسازی رباط صلیبی قدامی (ACL).
 • آرتروسکوپی زانو
 • ترمیم رباط زانو
 • ترمیم تاندون
 • برداشتن پلیکا

تمرینات و حرکات کششی که ممکن است کمک کند

افرادی که زانوهایشان در هنگام خم شدن احساس سفت شدن می کند باید در برخی موارد از ورزش کردن خودداری کنند. این به این دلیل است که برخی از بیماری های زانو برای بهبودی نیاز به زمان دارند و ممکن است با استراحت بهتر از ورزش برطرف شوند.

از سوی دیگر، سفتی زانو ناشی از آرتریت، ممکن است با استفاده از ورزش بهبود یابد. برخی تمرینات و حرکات کششی می‌توانند به طرق مختلف کمک کنند:

تمرینات تقویتی: افزایش قدرت عضلانی اطراف مفصل زانو تنش مفاصل را کاهش می دهد. لیفت پا و فر کردن همسترینگ نمونه هایی از این تمرینات هستند.
تمرینات دامنه حرکتی: حرکات کششی و تمریناتی که دامنه حرکتی زانو را افزایش می دهند، مفصل را در حرکت نگه می دارند که به کاهش سفتی کمک می کند.

تمرینات هوازی: تمرینات قلبی می تواند سطح انرژی فرد را افزایش داده و به کاهش وزن کمک کند، که به کاهش فشار روی زانو کمک می کند. مانند دوچرخه سواری و شنا
تمرینات تعادلی: ماهیچه های اطراف زانو تقویت می شوند و در عین حال خطر افتادن و آسیب بیشتر به مفصل را کاهش می دهند. ایستادن تک پا و ایستادن روی پد فوم دو نمونه از این تمرینات هستند.
قبل از شروع هر برنامه یا برنامه تناسب اندام جدید، فرد مبتلا به آرتریت باید با پزشک خود مشورت کند.

نکاتی برای کشش زانو و تمرینات زانو
هنگام انجام حرکات کششی و حرکات کششی زانو، رعایت چند نکته ضروری است تا بیشترین بهره را از آنها ببرید. در اینجا چند نکته وجود دارد:

حتما قبل از کشش عضلات خود را گرم کنید

در حالت کششی پرش نکنید. در عوض، برای جلوگیری از پاره شدن عضله، زانو را به آرامی جمع کنید.
حداقل دو تا سه بار در هفته حداقل ده دقیقه حرکات کششی انجام دهید. حرکات کششی مکرر به بهبود دامنه حرکتی و انعطاف‌پذیری شما کمک می‌کند.
حتما در هنگام حرکات کششی یا ورزش از وضعیت صحیح و فرم مناسب استفاده کنید.
به طور مساوی همه طرف های بدن خود را کشش دهید.
ماهیچه های سفت را مجبور نکنید بیشتر از حدی که راحت هستند کشیده شوند.
شما بدن خود را می شناسید. تا حد خود پیش بروید، اما بیش از حد آن را انجام ندهید یا برای خودتان دردسر ایجاد نکنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در حالی که سفت شدن زانو یک بیماری شایع است، می‌تواند نشانه یک بیماری جدی نیز باشد. درصورت مشاهده علائم زیر فوراً با جهت معاینه به دکتر ابراهیم زاده بهترین دکتر زانو مشهد مراجعه فرمایید.

 • تورم
 • کاهش حس در زانو
 • ناتوانی در حرکت مفصل زانو
 • کاهش یا عدم وجود نبض در پاها
 • پاها یا انگشتان پای سرد یا مایل به آبی
 • تب شدید
 • خونریزی یا کبودی
 • درد غیر قابل کنترل

تشخیص علل سفت شدن زانو

دکتر ابراهیم زاده ابتدا سابقه‌ای از علائم شما را پرسیده و درمورد آسیب‌های اخیر سوال می‌کند. برای مشخص‌کردن علت سفت شدن زانو، چندین نوع آزمایش ممکن است انجام شود.

آزمایش‌هایی برای تشخیص علت اصلی سفتی زانو می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آزمایش خون برای بررسی علائم آرتریت
 • عکس برداری با اشعه ایکس برای تشخیص شکستگی احتمالی یا آرتریت زانو
 • تصویربرداری MRI برای تشخیص شکستگی‌ها یا آسیب‌های بافت نرم، مانند پارگی رباط یا تاندون

گزینه‌های درمان زانوی سفت

دکتر ابراهیم زاده متخصص زانو مشهد نوع درمان زانو سفت را در زمانی که زانو در حین خم شدن احساس سفتی می‌کند، با بررسی علت آن مشخص می‌کند. درمان بستگی به علت سفتی زانو شما دارد. شرایطی مانند استئوآرتریت و RA نیاز به درمان طولانی مدت و پیگیری پزشک متخصص زانو شما دارد. اما نگران نباشید. سفتی زانوی شما چه بر اثر یک اتفاق آسیب دیده باشد و یا از اثرات جانبی یک بیماری مزمن باشد، راه های مختلفی وجود دارد که می‌توانید آن را درمان کنید.

اگر آسیب خفیف باشد، درمان‌های خانگی زیر ممکن است درد را تسکین داده و تورم را در حین بهبود جراحت کاهش دهند:

 • به زانوی خود استراحت دهید
 • استراتژی رایس (استراحت، گذاشتن کیسه یخ روی زانو، فشرده سازی زانو و بالا بردن زانو)
 • قبل از تمرین به گرم کردن و حرکات کششی بپردازید
 • مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، مانند آسپرین یا ایبوپروفن
 • پوشیدن زانوبند
 • تقویت عضلات اطراف مفصل زانو
 • پیاده روی را در روال کار خود بگنجانید
 • انجام ورزش‌های کم فشار مانند یوگا

کسانی که آسیب های جدی تری دارند یا درد مکرر زانو دارند باید با پزشک خود صحبت کنند. دکتر ابراهیم زاده علت سفتی زانو را مشخص می‌کند و توصیه‌های درمانی را ارائه می دهد.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

این درمان ها بسته به دلیل سفتی زانو می توانند متفاوت باشند:

 • استفاده از کورتیکواستروئیدها برای کاهش التهاب
 • بهبود عملکرد زانو و تحرک کامل با فیزیوتراپی
 • داروها برای آرتریت روماتوئید
 • مصرف داروهای مسکن با نسخه

سایر دلایل سفتی زانو

چند دلیل احتمالی دیگر نیز وجود دارد:

 • آرتروفیبروز

آرتوفیبروز یک بیماری نادر است که می تواند به دنبال آسیب زانو یا جراحی و در نتیجه سفت شدن زانو ایجاد شود. آرتروفیبروز شرایطی است که در آن بدن، چسبندگی بیش از حد بافت اسکار را ایجاد کرده و باعث دردناک شدن حرکت زانو می شود.

پیگیری دقیق برنامه توانبخشی پس از آسیب زانو بهترین راه برای کاهش خطر ابتلا به آرتروفیبروز است. در موارد مزمن، ممکن است نیاز به جراحی زانو برای برداشتن چسبندگی باشد.

 • سفتی پس از تمرین

برخی افراد بعد از ورزش متوجه می شوند که زانویشان سفت شده است. این لزوما به این معنی نیست که آنها آسیب دیده اند، آنها ممکن است فقط عضلات خود را بیش از حد بارگذاری کرده باشند.

عضلات بیش از حد کار شده به سرعت سفت و ضعیف می شوند و باعث سفت شدن پا می شوند. این یکی از دلایل رایج سفتی زانو در دوندگان است. بهترین راه برای جلوگیری از این امر، گرم کردن و خنک کردن موثر هنگام ورزش، به ویژه تمرکز بر تمرینات کششی زانو است.

علل نادر سفتی زانو

چند دلیل نادر برای سفت شدن زانو وجود دارد که به طور بالقوه بسیار جدی هستند و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

 • تومور: رشد غیر طبیعی در استخوان
 • عفونت: مانند استئومیلیت (عفونت در استخوان) یا آرتریت سپتیک (آرتریت عفونی)

چرا دچار سفتی زانو می شوم؟

سفتی زانو

سفتی زانو اغلب پس از آسیب دیدگی یا به دلیل یک بیماری زمینه‌ای زانو ایجاد می شود و معمولاً با موارد زیر مرتبط است:

مایع اضافی

هنگامی که زانو آسیب می بیند، اغلب مایع اضافی در داخل مفصل تجمع می یابد. میزان تورم زانو به شدت آسیب بستگی دارد.

تورم زانو

یکی از دلایل رایج سفتی زانو است. با آسیب جزئی زانو، تحریک داخل مفصل منجر به افزایش تولید مایع سینوویال می شود. هر گونه مایع اضافی در مفصل می تواند منجر به سفت شدن زانو شود زیرا مایع حرکت را با اشغال فضای مفصل محدود می کند.

تورم زانو همیشه قابل مشاهده نیست، شما همیشه نمی توانید آن را ببینید – ممکن است مقدار قابل توجهی مایع اضافی در مفصل قبل از وجود علائم بیرونی وجود داشته باشد. بنابراین ممکن است زانو سفت و بدون علائم دیگری وجود داشته باشد.

با آسیب جدی تر زانو، مانند پارگی ACL، ممکن است خونریزی مستقیم در مفصل وجود داشته باشد که به عنوان همارتروز شناخته می شود که می تواند منجر به تورم قابل توجهی شود.

کاهش تورم یکی از بهترین راه‌ها برای درمان سفتی زانو است و روش‌های مختلفی برای درمان زانو متورم وجود دارد.

تغییر بیومکانیک زانو

اگر یکی از ساختارهای زانو آسیب ببیند، می تواند نحوه حرکت زانو را تغییر دهد. یک سیستم پیچیده از حرکات سر خوردن، غلتیدن و چرخش در مفصل به آچی وجود دارد

محدودیت آستانه حرکت

صدمات و تورم‌ اغلب بر این حرکات تأثیر می‌گذارد، حرکت مفصل را محدود می کند و منجر به سفت شدن زانو می شود. اگر سفتی مداوم زانو دارید، فیزیوتراپیست می تواند تکنیک های حرکت مفصل را برای بازگرداندن حرکت طبیعی زانو برای شما انجام دهد.

مهار درد زانو

اغلب زانو درد به تنهایی منجر به سفتی زانو می شود و این یک واکنش طبیعی است. در مراحل اولیه پس از آسیب زانو، این پاسخ بدن برای جلوگیری از آسیب بیشتر مفید است. به عنوان مثال زمانی که در حال راه رفتن هستیم و زانویمان درد می گیرد، می ایستیم. اما اگر حرکت ادامه پیدا کند، مفاصل و ماهیچه ها دچار درد مزمن و زانو درد مزمن می شوند.

در صدمات شدیدتر، درد زانو ممکن است آنقدر شدید باشد که در واقع حرکت زانو را به کلی محدود می کند. در این مورد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که درد و تورم را کنترل کنید، بنابراین بهتر است در مورد داروها و روش هایی که ممکن است کمک کند با دکتر ابراهیم زاده متخصص زانو مشهد صحبت کنید. دکتر ابراهیم زاده پس از معاینه و بررسی زانو به یافتن علل آن پرداخته و سپس در مورد بهترین نوع درمان تصمیم می گیرد.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

روش های درمان به صورت خلاصه

درمان سفتی زانو بر کاهش درد و التهاب و بازیابی انعطاف پذیری و تحرک‌ زانو تمرکز دارد. مراحل زیر به ویژه پس از آسیب‌دیدگی زانو می تواند کمک کننده باشد:

 • محافظت: مفصل از آسیب بیشتر، به عنوان مثال. با بریس
 • استراحت: از فعالیت‌های تشدیدکننده، اما پا را به آرامی در حرکت نگه دارید تا گرفتار نشود.
 • یخ: یخ درمانی منظم می تواند به کاهش تورم و در نتیجه شل شدن زانو کمک کند.
 • فشرده سازی: باندهای طراحی شده خاص مانند لوله گیر به حمایت از زانو و کاهش تورم کمک می کند.
 • ارتفاع: بالا نگه داشتن پا به تخلیه مایع اضافی در مفصل کمک می کند.

درمان‌های دیگر معمولاً شامل موارد زیر است:

 • تمرینات: تمرینات کششی و تقویتی
 • گرم نگهداشتن: گرما جریان خون را افزایش می دهد و می تواند به شل شدن زانو کمک کند
 • فعال نگه داشتن زانو: حرکت به کاهش تورم و بهبود روانکاری مفاصل کمک می کند
 • دارو: برای کنترل هرگونه درد و التهاب
 • تغییرات رژیم غذایی: برخی از غذاها التهاب را افزایش می دهند، برخی دیگر به کاهش آن کمک می کنند
 • فیزیوتراپی: به عنوان مثال تمرینات شل شدن مفاصل، توانبخشی و طب سوزنی و…

هر زمان که احساس کردید دچار سفتی زانو شده اید، به خصوص اگر علت آن ناشناخته بود یا اگر تورم زانو بعد از چند روز شروع به کاهش نکرد، باید توسط پزشک متخصص زانو مشهد دکتر ابراهیم زاده برای تشخیص دقیق معاینه شوید. در بیشتر موارد، هرچه درمان زودتر شروع شود، بهبودی سریع‌تر انجام می‌شود، بنابراین مداخله زودهنگام برای کاهش تورم زانو و جلوگیری از سفت شدن زانو حیاتی است.

در صورتی که نیاز به مشاوره در مورد زانو درد، سفتی زانو و یا جراحی زانو دارید، می‌توانید از طریق شماره‌های 05138541812 و 05138409452 با مطب دکتر ابراهیم زاده، متخصص جراحی زانو تماس حاصل فرمایید.

بهترین راه درمان خشکی و سفتی زانو

مایع سینوویال جزء حیاتی مفاصل ما، به ویژه مفصل زانو است. برای حفظ سلامت مفاصل و تسهیل حرکت صاف و بدون درد بسیار مهم است. در ادامه به بررسی مایع سینوویال می‌پردازیم و تعریف، اهمیت و روش‌های آن را برای بهینه‌سازی سطوح آن برای بهبود سلامت زانو بررسی می‌کنیم.

چگونه بفهمیم که مایع سینوویال کم است؟

کمبود مایع سینوویال می تواند منجر به ناراحتی، سفتی زانو و کاهش تحرک در مفصل زانو شود. اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کنید، ممکن است سطح مایع سینوویال پایین باشد:

 • سفتی مفاصل: مشکل در خم کردن یا صاف کردن زانو، به خصوص پس از مدتی بی تحرک بودن
 • درد مفاصل: درد یا درد شدید در مفصل زانو، به ویژه هنگام خم شدن یا استراحت
 • تورم: تورم قابل توجه در اطراف زانو که اغلب با گرمی و قرمزی همراه است
 • کرپیتوس: احساس ساییدن یا ترکیدن و تق تق زانو در حین حرکت

تست هایی برای شناخت مایع سینوویال کم

در صورت مشکوک بودن به سطح پایین مایع سینوویال، چندین آزمایش تشخیصی می‌تواند به تایید وضعیت کمک کند. دکتر ابراهیم زاده جراح زانو و متخصص زانو معمولاً این آزمایش ها را انجام می دهد:

 • معاینه فیزیکی: معاینه کامل مفصل زانو برای ارزیابی دامنه حرکت، تورم و علائم التهاب.
 • تست های تصویربرداری: اشعه ایکس، ام آر آی یا اسکن اولتراسوند می تواند تصاویر دقیقی از مفصل زانو ارائه دهد و به پزشکان اجازه می دهد تا ناهنجاری ها یا عدم تعادل مایعات را شناسایی کنند.
 • آرتروسنتز: این روش شامل برداشتن مقدار کمی مایع سینوویال از مفصل زانو با استفاده از سوزن است. سپس مایع برای تعیین ترکیب و کمیت آن تجزیه و تحلیل می شود.

فعالیت‌هایی که می تواند مایع سینوویال را بهبود بخشد

در حالی که حفظ سطح مطلوب مایع سینوویال بسیار مهم است، درگیر شدن در فعالیت‌های خاص می‌تواند به افزایش تولید آن و ارتقای سلامت مفصل زانو کمک کند. این تمرینات را به هر روز تکرار کنید:

ورزش منظم: ورزش های کم تاثیر مانند شنا، دوچرخه سواری و پیاده روی سریع می توانند تولید مایع سینوویال را تحریک کرده و سلامت کلی مفاصل را بهبود بخشند. برای توصیه های ورزشی مناسب با یک متخصص مراقبت های بهداشتی یا فیزیوتراپیست مشورت کنید.

تمرینات حرکتی مفصل: تمرینات کششی ملایم و دامنه حرکتی که به طور خاص مفصل زانو را هدف قرار می دهد می تواند گردش مایع سینوویال و روانکاری را تقویت کند.

مدیریت وزن: حفظ وزن سالم، استرس بیش از حد روی مفصل زانو را کاهش می دهد، تولید مایع سینوویال را بهینه می کند و سایش و پارگی مفصل را به حداقل می رساند.

غذاها و مکمل ها برای درمان خشکی و سفتی زانو

انتخاب های غذایی می تواند به طور قابل توجهی بر تولید مایع سینوویال و سلامت مفصل زانو تأثیر بگذارد. گنجاندن مواد مغذی زیر در رژیم غذایی ممکن است به تقویت سنتز مایع سینوویال سالم کمک کند:

 • اسیدهای چرب امگا 3: این چربی های سالم در ماهی های چرب مانند سالمون و ساردین، دانه کتان و دانه چیا یافت می شوند، این چربی های سالم دارای خواص ضد التهابی هستند و از سلامت مفاصل حمایت می کنند.
 • ویتامین C: مرکبات، توت فرنگی، فلفل دلمه ای و سبزیجات برگدار منابع عالی ویتامین C هستند که به سنتز کلاژن لازم برای حفظ سلامت مفاصل کمک می کند.
 • مکمل های اسید هیالورونیک: اسید هیالورونیک جزء طبیعی مایع سینوویال است. مصرف مکمل های اسید هیالورونیک تحت نظارت دکتر ابراهیم زده ممکن است به بهبود سطح مایع سینوویال کمک کند.

درمان های پزشکی که مایع سینوویال را افزایش می دهد

مداخلات پزشکی ممکن است در موارد شدید کمبود مایع سینوویال یا شرایط مفصل زانو ضروری باشد. در زیر چند نمونه از راه های درمان را توضیح داده ایم:

تزریق کورتیکواستروئید می تواند به کاهش التهاب و درد مرتبط با سطح پایین مایع سینوویال کمک کند و باعث تسکین موقت شود.

تزریقات ترمیمی زانو: تزریق اسید هیالورونیک به طور مستقیم در مفصل زانو می تواند روانکاری را افزایش داده و ناراحتی را کاهش دهد و عملکرد کلی مفصل را بهبود بخشد.

درمان پلاسمای غنی از پلاکت PRP (مشابه درمان PRP زانو) شامل تزریق پلاکت‌های غلیظ از خون شما به مفصل زانو، بهبود طبیعی و افزایش تولید مایع سینوویال است.

در نتیجه…

حفظ سطح سالم مایع سینوویال برای سلامت بهینه مفصل زانو حیاتی است. با ترکیب ورزش، پیروی از یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و جستجوی راهنمایی های پزشکی در صورت لزوم، می توانید تولید مایع سینوویال را بهبود بخشید، درد زانو را کاهش دهید و کیفیت کلی زندگی خود را افزایش دهید. سلامت زانوی خود را در اولویت قرار دهید و اجازه دهید مایع سینوویال مفاصل شما را به آرامی و بدون درد حرکت دهد.

در صورتی که نیاز به مشاوره در مورد زانو درد، سفتی زانو و یا جراحی زانو دارید، می‌توانید از طریق شماره‌های 05138541812 و 05138409452 با مطب دکتر ابراهیم زاده، متخصص جراحی زانو تماس حاصل فرمایید.

تمرینات ورزشی برای سفتی زانو

تمرین های ورزشی مانند تمرینات کششی به تقویت ماهیچه ها کمک کرده و با بهبود انعطاف پذیری و افزایش قدرت زانوها، کمک بزرگی به کاهش علائم و نشانه های سفتی و خشکی زانو می‌کند.

تمرینات انقباض عضلات چهار سر ران

درمان سفتی زانو با ورزش

مرحله اول: ابتدا به پشت دراز بکشید و پاها و زانوهای خود را در حالت صاف قرار دهید.
مرحله دوم: زانو را به سمت داخل شکم خم کرده و با دست، زیر زانو را نگه‌ میداریم. در این حالت باید انقباض و گرفتگی را در عضلات ران خود حس کنید.

حالت کمان کوتاه

چطور با ورزش درد زانو را بهبود دهیم؟

مرحله اول: در حالت دراز کشیده به پشت، پای خود را روی یک سطح صاف مانند تخت قرار داده و یک حوله لوله شده را در زیر زانوهای خود قرار دهید.
مرحله دوم: انگشتان پایتان را به سمت خود بکشید و در همین حالت عضلات ران خود را منقبض کنید. سپس به آرامی پاهای خود را تا جایی که زانویتان صاف بماند، از تخت بلند کنید.

بالا بردن پای صاف

زانو درد و تمرینات بهبود دهنده آن

مرحله اول: در حالی که به پشت دراز کشیده اید، پاهای خود را صاف کنید.
مرحله دوم: انگشتان پایتان را به سمت داخل بکشید و عضله جلوی ران را سفت و منقبض کنید. زانویتان را در حالت صاف قفل نگهداشته و پایتان را حدودا 15 سانتی متر از تخت بلند کنید.

بلند کردن زانو بر صندلی

درمان سریع زانو درد با ورزش

مرحله اول: در حالی که زانوهایتان خمیده است روی یک صندلی محکم بنشینید و پاهای خود را روی زمین قرار دهید.
مرحله دوم: پای خود را بالا بیاورید و تاجایی که می توانید آن را صاف کنید. پا را به مدت 3 تا 5 دقیقه نگهدارید و سپس به آرامی پایین ببرید. سپس زانویتان را تا جایی که می توانید به سمت عقب خم کنید.

لگد به عقب (کیک بک)

زانو درد در حین ورزش

مرحله اول: به صورت صاف ایستاده و یک میز یا صندلی را محکم بگیرید.
مرحله دوم: تا آنجا که می توانید زانویتان را خم کنید و پای خود را به سمت باسن خود بالا ببرید.

بلند کردن پاشنه

بهترین تمرین های درمان درد زانو

مرحله اول: به صورتی بایستید که پاهایتان کمی از هم فاصله داده اید. وزن خود را به‌طو مساوی روی هردو پایتان تقسیم کنید و خود را به دیوار بچسبانید.
مرحله دوم: بر روی انگشتان پاهایتان ایستاده و پاشنه خود را تا جای ممکن از زمین بلند کنید و بدنتان در حالت صاف نگهدارید.

نیمه ایستاده

چطور درد زانوهایمان را کم کنیم؟

مرحله اول: روی یک صندلی محکم بنشینید و پاهایتان را روی زمین قرار دهید.
مرحله دوم: به سمت جلو خم شده و باسن خود را از روی صندلی جدا کنید. سپس صاف ایستاده و دوباره بنشینید.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

جمع بندی

سفتی زانوها اغلب نتیجه استفاده بیش از حد از زانو یا آسیب به زانو است، اما این سفتی می‌تواند تحرک شما را محدود کند. برای جلوگیری از مشکلات، به طور منظم پاهای خود را با تمرینات کششی تقویت کنید.

حتی با مراقبت دقیق، ممکن است متوجه شوید که زانوهای شما هنوز سفت هستند. علائم دیگری مانند تورم یا تب نیز ممکن است در این زمان ایجاد شوند. بنابراین می‌توانید با رزرو وقت از دکتر ابراهیم زاده بهترین دکتر زانو مشهد، برخی آزمایشات لازم از جمله آزمایش خون و تصویربرداری را انجام داده تا متوجه شوید چرا زانوهای شما سفت شده است.

پس از تشخیص علت سفت شدن زانو، پزشک برنامه‌ای مخصوص شما ارائه می‌کند که به شما کمک می‌کند تا دوباره بدون درد و ناراجتی بتوانید به راحتی از زانوی خود استفاده کنید. معمولا برای درمان سفت شدن زانو از دارو، فیزیوتراپی و جراحی استفاده می‌شود.

در صورتی که نیاز به مشاوره در مورد زانو درد، سفتی زانو و یا جراحی زانو دارید، می‌توانید از طریق شماره‌های 05138541812 و 05138409452 با مطب دکتر ابراهیم زاده، متخصص جراحی زانو تماس حاصل فرمایید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما

جهت تماس با آقای دکتر ابراهیم زاده از راه‌های زیر استفاده کنید

لطفا سوالات خود در مورد جراحی شانه و جراحی زانو را از طریق فرم زیر بپرسید. یا در صورت نیاز با شماره‌های مطب تماس بگیرید و یا به آدرس مطب مراجعه فرمایید.

  آدرس مطب

  مشهد | خیابان کوهسنگی ۹ ساختمان فراز | طبقه هفتم

  آدرس بیمارستان

  مشهد، بیمارستان قائم گروه جراحی ارتوپدی