بورسیت چیست؟ راه های درمان بورسیت زانو

بورسیت چیست؟ راه های درمان بورسیت زانو

درد و تورم در مفصل می تواند نشانه بورسیت زانو باشد. تورم نیز ممکن است خصوصا زمانی که جلوی زانو یا نوک آرنج تحت تاثیر قرار گرفته، به میزان قابل توجهی باشد. در سایر نواحی، مانند لگن و شانه، بورسیت ممکن است بدون تورم قابل توجه باعث درد شود. معمولاً بورسیت فقط یک مفصل را در یک زمان تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بورسیت التهاب بورسا است!

بورسیت به التهاب بورس گفته می شود. این التهاب می تواند منجر به علائم ناراحت کننده‌ای شود که ممکن است بر بافت‌های مجاور مانند تاندون‌ها تأثیر منفی بگذارد.

نمای جانبی از زانو سالم و زانو با بورسیت ملتهب

آناتومی بورسا

برای درک بورسیت، دانستن چند اصطلاح کلیدی کمک می‌کند:

بورس یک کیسه کوچک، نازک و لیز پر از مایع است. بورس ها در نزدیکی مفاصل قرار دارند و اصطکاک بین استخوان و بافت نرم اطراف مانند پوست، ماهیچه‌ها، رباط‌ها و تاندو‌ها را کاهش می‌دهند.
کیسه بورس از یک غشای خارجی ظریف به نام غشای سینوویال تشکیل شده است.
مایع سینوویال توسط غشای سینوویال تولید می شود. این مایع چسبناک در کیسه بورس یافت می شود..
بورس ممکن است بر اساس بافتی که در کنار آن قرار دارد طبقه بندی شود. به عنوان مثال، بورس زیرپوستی را می‌توان بین استخوان و پوست و بورس زیرپوستی بین استخوان و تاندون یافت.

آناتومی بورسیت زانو

هنگام التهاب، پوشش بورس ضخیم می‌شود و ممکن است بدن مایع سینوویال را بیش از حد تولید کرده و باعث تورم بورس شود. یک بورس ملتهب و متورم می تواند حتی چندین برابر یک بورس معمولی و سالم باشد.

چه چیزی باعث بورسیت می‌شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد که بورسا ممکن است ملتهب شود. به طور معمول، التهاب مربوط به تحریک، اصطکاک یا ضربه به بورس است مانند هنگامی که فشار مکرر بر بورس وارد می شود. به عنوان مثال، تکیه دادن مکرر به آرنج ممکن است منجر به بورسیت آرنج شود یا پوشیدن کفش هایی که به طور نامناسبی روی پشت پا ساییده می شوند، ممکن است منجر به بورسیت پاشنه پا شود.
اصطکاک بیش از حد می تواند بین بورس و بافت های نرم مجاور ایجاد شود. به عنوان مثال، در حین حرکات ران و زانو، یک نوار ضخیم از بافت به نام نوار ایلیوتیبیال (بند IT) از روی بورس تروکانتریک هیپ به جلو و عقب عبور می کند. اگر باند IT خیلی سفت باشد، پیاده روی یا ورزش ممکن است منجر به اصطکاک بیش از حد و بورسیت لگن شود.
تروما می تواند باعث شود بورس به طور موقت پر از خون شود و باعث تورم و تحریک پوشش سینوویال بورس شود. به عنوان مثال، کوبیدن کاسه زانو به یک سطح سخت ممکن است منجر به بورسیت زانو شود.
بورسیت همچنین می‌تواند با شرایط پزشکی زمینه‌ای، به ویژه انواع آرتریت التهابی که باعث تغییراتی در مفصل می‌شود، مانند آرتریت روماتوئید یا نقرس همراه باشد.

علائم، درمان و پیشگیری بورسیت

علائم بورسیت

به غیر از اینکه بورسیت ناشی از آسیب باشد، علائم و نشانه‌ها معمولاً به تدریج و طی چند روز یا چند هفته ایجاد می‌شوند. علائم بورسیت ممکن است نشانه های زیر را داشته باشد::

 • با پر شدن بورسا با مایع ورم می کند
 • درد ناشی از التهاب بورس و مشکلات احتمالی در بافت‌های نرم مجاور
 • حساسیتی که هنگام فشار دادن پوست روی بورسا ایجاد می شود
 • سفتی که توانایی مفصل را برای خم شدن و راست شدن راحت محدود می کند
 • قرمزی و گرمی پوست، که ممکن است نشانه‌ای از تحریک پوست، التهاب بورس یا عفونت باشد. (عفونت احتمالی باید توسط پزشک بررسی شود و بلافاصله درمان شود.)


علائم و نشانه های بورسیت بسته به عوامل مختلفی از جمله شدت التهاب و علت اصلی آن می تواند متفاوت باشد. عامل مهم دیگر موقعیت بورس است:

تورم قابل مشاهده، قرمزی پوست و گرمی پوست زمانی که بورس ملتهب مستقیماً زیر پوست قرار دارد، بیشتر محتمل است. بورس هایی که درست زیر پوست قرار دارند، بورس های زیر جلدی نامیده می شوند. نمونه هایی از بورس زیر جلدی عبارتند از بورس پیش کشکک در جلوی زانو، بورس اولکرانون در نوک آرنج و بورس پاشنه زیر جلدی در پشت پاشنه پا.
هنگامی که بورس ملتهب در زیر بسیاری از لایه‌های بافت نرم قرار گرفته باشد، تورم، قرمزی پوست، یا گرمای پوست کم یا اصلاً قابل مشاهده نیست. نمونه هایی از این نوع بورس ها عبارتند از بورس تروکانتریک بزرگتر در لگن و بورس ساب آکرومیال در شانه.
آناتومی یک فرد همچنین می تواند روی قابل توجه بودن یا نبودن تورم تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، فردی که دارای وزن اضافی یا پوست شل است ممکن است متوجه تورم خفیف یا متوسط در زانو یا آرنج نشود.

بورسیت سپتیک

هنگامی که بورس عفونی می شود، بورسیت سپتیک نامیده می شود. در این زمان نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارید.
آنتی بیوتیک ها در حالی که بورسیت سپتیک می تواند در هر بورسی ایجاد شود، به احتمال زیاد در بورس پیش کشکک در جلوی زانو و بورس اولکرانون در نوک آرنج رخ می‌دهد.

علائم و نشانه های بورسیت سپتیک

هنگامی که بورس عفونی می شود، برخی از علائم فیزیکی بیشتر ظاهر می شوند. این علائم ممکن است روی پوست مفصل یا کل بدن تاثیر بگذارد.

پوست روی بورسای ملتهب ممکن است:

 • قرمز باشد
 • در هنگام لمس احساس گرما کنید
 • لکه دار به نظر می رسد یا دارای برجستگی ها یا زخم هایی است (که نشان دهنده عفونت پوست است)
درمان بورسیت زانو توسط دکتر ابراهیم زاده در مشهد

بورسیت سپتیک همچنین می تواند علائمی در سطح بدن ایجاد کند، مانند:

 • تب
 • خستگی
 • احساس کلی بیمار بودن

بورسیت سپتیک زمانی رخ می دهد که یک باکتری عفونی یا میکروارگانیسم دیگر وارد بورسا شود. این میکروارگانیسم ها ممکن است از طریق بریدگی، خراشیدن، سوراخ کردن، نیش حشره یا وسایل دیگر وارد شوند. گاهی اوقات عفونت بدون نقطه ورود آشکار روی پوست رخ می دهد.

مراقبت های پزشکی فوری

بورسیت سپتیک نیاز به تشخیص پزشکی و درمان فوری با آنتی بیوتیک دارد. عدم درمان سریع آن ممکن است باعث شود بورسیت سپتیک مزمن شود یا ممکن است باعث ایجاد عفونت شود.

تشخیص بورسیت

هنگامی که بیمار علائم بورسیت را گزارش می‌کند، دکتر ابراهیم زاده جراح متخصص زانو مشهد معاینه بالینی انجام می‌دهد و سؤالاتی مانند زمان شروع درد و تورم می‌پرسد. پزشک سایر علل احتمالی علائم مفصلی مانند آرتریت و تاندونیت را بررسی خواهد کرد.

بسته به شرایط بیمار، دکتر ابراهیم زاده جراح متخصص زانو ممکن است تصویربرداری پزشکی مانند اشعه ایکس، ام آر آی یا سونوگرافی تشخیصی را تجویز کند. پزشک همچنین ممکن است روشی به نام آسپیراسیون بورس را توصیه کند. این روش شامل برداشتن مایع از بورس با استفاده از سوزن و سرنگ است و ممکن است برای اهداف تشخیصی، درمانی یا هر دو انجام شود.

اگر مشکوک به بورسیت سپتیک باشد، ممکن است آزمایش‌های آزمایشگاهی برای تأیید وجود عفونت تجویز شود.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

درمان و پیشگیری بورسیت

اگر بورسیت زانو به‌درستی درمان نشود، می‌تواند به بورسیت مزمن تبدیل شود و برای چندین هفته، ماه یا حتی بیشتر ادامه دار شود. درمان بورسیت شامل راهکارهایی برای کاهش التهاب در بورس است.

بسیاری از درمان های بورسیت را می توان در خانه انجام داد. با این حال، اگر تورم و درد پس از یک یا دو هفته از درمان های خانگی کاهش نیابد، ممکن است نیاز به درمان های پزشکی داشته باشید. البته جراحی به ندرت پیشنهاد می شود.

در مواقعی که مشکوک به بورسیت سپتیک باشد، درمان پزشکی ضروری است، زیرا عفونت می‌تواند به نقاط دیگر بدن، از جمله جریان خون سرایت کند؛ اگرچه این وضعیت شایع نیست، اما ممکن است سلامت شمارا تهدید کند.

هنگامی که بورسیت در بورس رخ می دهد، خطر بازگشت آن وجود دارد. اما خوشبختانه، می توان اقداماتی را برای جلوگیری از عود بورسیت انجام داد.

درمان های خانگی بورسیت

انجام چند قدم ساده در خانه ممکن است به طور موثر بورسیت غیر عفونی را درمان کند. این مراحل عبارتند از:

استراحت دادن به مفصل با اجتناب از فعالیت‌هایی که ممکن است بورسا را تحریک کنند و به زمان کاهش التهاب اجازه می‌دهد.
اگر بورسیت روی مفصل تحمل کننده وزن تأثیر می گذارد، پوشیدن کفش های راحت، حمایت کننده و پاشنه کم
مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن که غیر استروئیدی و ضد التهاب هستند
استفاده از کمپرس سرد، که می تواند التهاب را کاهش دهد
کمپرس سرد را می توان 2 تا 3 بار در روز به مدت 10 تا 20 دقیقه اعمال کرد. در صورت استفاده از یخ، آن را در حوله بپیچید تا آسیبی به پوست وارد نشود.

درمان های پزشکی بورسیت

هنگامی که درمان های خانگی علائم را کاهش نداده، علائم شدید هستند یا مشکوک به بورسیت سپتیک است، درمان دارویی توصیه می شود. بسته به شرایط، پزشک ممکن است ادامه درمان خانگی و همچنین موارد زیر را توصیه کند:

 • فیزیوتراپی برای تقویت و کشش بافت های اطراف بورس آسیب دیده
 • ارتز برای بهبود مکانیک بدن و کاهش استرس بورس
 • آسپیراسیون بورس برای خارج کردن مایع اضافی از بورس
 • تزریق کورتیزون برای کاهش سریع التهاب (معمولاً همراه با آسپیراسیون انجام می شود)
 • سونوگرافی درمانی برای تحریک جریان خون و بهبودی
 • آنتی بیوتیک برای موارد بورسیت سپتیک

همه درمان های فوق برای همه انواع بورسیت مناسب نیستند. به عنوان مثال، اگر بورس ملتهب زیر یک تاندون یا ماهیچه سفت قرار گرفته باشد، فیزیوتراپی ممکن است مناسب باشد، اما اگر بورس دقیقا زیر پوست قرار گرفته باشد، ممکن است مفید نباشد.

علاوه بر این، پزشکان در مورد همه رویکردهای درمانی توافق ندارند. به عنوان مثال، در حالی که برخی از پزشکان ممکن است تزریق کورتیزون را برای بورسیت پیش کشکک توصیه کنند، برخی دیگر با استناد به تحقیقاتی که نشان می دهد تزریق کورتیزون یک درمان موثر نیست، از این روش جلوگیری می کنند.

تمام درمان های پزشکی می توانند دارای عوارض جانبی بالقوه ای باشند. بنابراین می توانید برای مطلع شدن از عوارض و یا رزرو نوبت برای معاینه حضوری متخصص جراحی زانو مشهد دکتر ابراهیم زاده می‌توانید از طریق شماره‌های 05138541812 و 05138409452 تماس حاصل فرمایید.

جراحی برای بورسیت: بورسکتومی

اگر بورسیت مزمن باشد و درمان آن دشوار باشد، دکتر ابراهیم زاده متخصص جراحی زانو ممکن است جراحی به نام بورسکتومی را پیشنهاد کند. در طی این جراحی، بورس ملتهب برداشته می شود.

بورسکتومی ممکن است همراه با سایر روش های جراحی انجام شود. به عنوان مثال، یک جراح ممکن است بورس ملتهب را از پشت پاشنه پا و همچنین خارهای استخوانی را که در تحریک بورسا نقش داشته اند، خارج کند.

پس از جراحی، بورس ممکن است دوباره رشد کند. با این حال امید بر این است که بورس جدید کمتر مستعد التهاب باشد.

اسکلروتراپی

یک روش جدیدتر و کمتر اثبات شده برای از بین بردن بورس، اسکلروتراپی است. این درمان شامل کوچک کردن و از بین بردن بافت بورس است. این روش با تزریق یک ماده تحریک کننده شیمیایی به بورس ملتهب، که باعث مرگ بافت بورس می شود، انجام می شود.

درمان اسکلروتراپی بسیار کمتر از بورسکتومی است. ممکن است همیشه یک جایگزین در دسترس یا مناسب برای بورسکتومی نباشد.

روش های پیشگیری از بورسیت

افرادی که سابقه بورسیت دارند ممکن است بخواهند اقداماتی را برای کاهش خطر عود انجام دهند. پزشک متخصص زانو مشهد دکتر ابراهیم زادهممکن است یک یا چند تا از روش های پیشگیری زیر توصیه شود:

 • از حرکات تکراری که ممکن است بورس ها را تحریک کنند، پرهیز کنید
 • از برخی موقعیت‌هایی که بورس آسیب دیده را تحریک می‌کنند، مانند زانو زدن یا تکیه دادن به آرنج خودداری کنید.
 • برای کمک به محافظت از بورس در زمانی که زانو زدن یا تکیه دادن به آرنج اجتناب ناپذیر است، از بالشتک های زانو یا آرنج استفاده کنید.
 • با پوشیدن کفش‌های راحت و پاشنه‌دار طبی از مفاصل بدن محافظت کنید.
 • برای تقویت و کشش بافت های اطراف مفصل آسیب دیده ورزش کنید
 • بیماری های زمینه ای مانند آرتریت روماتوئید که ممکن است با بورسیت همراه باشد را درمان کنید.


اینکه کدام استراتژی ممکن است به طور موثر از بورسیت جلوگیری کند به عوامل زیادی بستگی دارد، به ویژه اینکه کدام بورس تحت تأثیر قرار گرفته است. به عنوان مثال، پرهیز از زانو زدن یا پوشیدن زانوبند می‌تواند خطر ایجاد بورسیت در بورس پیش کشکک را که بین کاسه زانو و پوست قرار دارد، کاهش دهد. با این حال، آن استراتژی برای جلوگیری از بورسیت در بورس آنسرین زانو که بین استخوان ساق پا و تاندون های عضله همسترینگ قرار دارد، کار نمی کند.

سوالات متداول در مورد بورسیت زانو


آیا می توانم با بورسیت زانو راه بروم؟

شما می توانید راه بروید، اما اگر بورسیت حاد زانو دارید، ممکن است بخواهید تا زمانی که علائم کاهش یابد، از حرکت بیش از حد خودداری کنید.

علت حاد تر شدن بورسیت زانو چیست؟

حادتر شدن می تواند ناشی از فشار مکرر به زانو، ضربه مستقیم به زانو، عفونت باکتریایی یا شرایط التهابی زمینه ای مانند نقرس یا آرتریت روماتوئید یا آرتروز زانو باشد.

بورسیت زانو چه احساسی دارد؟

بیشتر افراد در هنگام استراحت در مفصل زانو و اطراف آن احساس درد می کنند، اما در هنگام حرکت حتی بیشتر از آن. همچنین ممکن است احساس گرما و حساسیت در ناحیه آسیب دیده داشته باشید و در صورت ابتلا به عفونت باکتریایی ممکن است دچار تب شوید.

آیا بورسیت زانو می تواند کاملا از بین برود؟

با استراحت کافی، بورسیت باید در عرض چند هفته بهبود یابد. اگر از بین نرفت، به دنبال درمان پزشکی باشید.

جمع بندی

بورسیت زانو التهاب بورس های بین تاندون ها، پوست و استخوان های مفصل زانو است.

اگر متوجه تورم، درد یا قرمزی در اطراف زانوی خود شدید و در فعالیتی شرکت کرده اید که به آن زانو فشار وارد می کند، باید تا حد امکان به زانوی خود استراحت دهید. تا زمانی که بورسیت از بین نرود به هیچ فعالیتی که زانوی شما را تحریک می کند ادامه ندهید.

اگر در شغلی کار می‌کنید که نیاز دارد ساعت‌ها روی زانو بمانید، سعی کنید به طور مکرر استراحت کنید تا بتوانید از تورم بیش از حد مفاصل خود جلوگیری کنید. بایستید، از تمرینات کششی استفاده کنید و یا زانوبند ببندید.

اگر شرایطی دارید که می‌تواند باعث ایجاد بورسیت شود، مراقب علائم خود باشید و در صورت نیاز به مطب دکتر ابراهیم زاده متخصص جراحی زانو مشهد مراجعه فرمایید. مطمئن باشید، در حالی که بورسیت زانو یک تجربه خوشایند نیست، یک بیماری قابل درمان است که معمولاً منجر به آسیب دائمی نمی شود.

جهت رزرو نوبت برای معاینه حضوری متخصص جراحی زانو مشهد دکتر ابراهیم زاده می‌توانید از طریق شماره‌های 05138541812 و 05138409452 تماس حاصل فرمایید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما

جهت تماس با آقای دکتر ابراهیم زاده از راه‌های زیر استفاده کنید

لطفا سوالات خود در مورد جراحی شانه و جراحی زانو را از طریق فرم زیر بپرسید. یا در صورت نیاز با شماره‌های مطب تماس بگیرید و یا به آدرس مطب مراجعه فرمایید.

  آدرس مطب

  مشهد | خیابان کوهسنگی ۹ ساختمان فراز | طبقه هفتم

  آدرس بیمارستان

  مشهد، بیمارستان قائم گروه جراحی ارتوپدی