آرتروز شانه ، علائم و روش‌های درمان

آرتروز شانه ، علائم و روش‌های درمان

سومین مفصلی که تحت تاثیر آرتروز قرار می‌گیرد شانه است، با این‌حال از دست‌دادن غضروف که مشخصه آرتروز شانه است، اغلب منبع درد شدید، عملکرد محدود، سفتی مفاصل و کاهش قابل‌‌توجه کیفیت زندگی است. درمان‌های بسیاری، هم غیرجراحی و هم جراحی وجود دارد که به بیماران امکان می‌دهد تا به خوبی درمان شوند و بیماران سبک زندگی فعال خود را حفظ کنند. در حالی که افراد مسن بیشتر در معرض ابتلا به ارتروز هستند، این بیماری ممکن است در مردان، زنان و کودکان در هر سنی ایجاد شود.

در آرتروز شانه، غضروفی که انتهای استخوان‌های شما را می‌پوشاند، آسیب می‌بیند یا به طور کلی ناپدید می‌شود. بنابراین اصطکاک افزایش‌می‌یابد و باعث می‌شود استخوان‌ها دربرابر یکدیگر ساییده‌شوند. آسیب غضروف ممکن است در هر مفصلی از بدن رخ دهد، اما در مفاصلی که سایش و پارگی زیادی را تحمل می‌کنند، مانند شانه،زانو، لگن و گردن، بیشتر اتفاق می‌افتد.

جهت رزرو نوبت برای معاینه حضوری بهترین دکتر شانه مشهد دکتر ابراهیم زاده می‌توانید از طریق شماره‌های 05138541812 و 05138409452 تماس حاصل فرمایید.

آرتروز شانه چگونه ایجاد می‌شود؟

آرتروز شانه معمولاً در نتیجه ساییدگی و پارگی تدریجی غضروف ایجاد می‌شود. غضروف در هر مفصل بدن وجود دارد. . غضروف، سطح استخوان‌های داخل مفاصل می‌پوشاند و یک بافت زنده به ضخامت 2 میلی متر تا 3 میلی متر، تقریباً به ضخامت یک یا دو لایه مقوا است. این باعث می‌شود تماس بین استخوان‌ها نرم‌تر شود. اگر غضروف دست نخورده باشد، می‌تواند چندین چرخش را بدون ساییدگی سطح انجام دهد زیرا صاف است.

آرتروز شانه به طور معمول در چهار مرحله ایجاد می‌شود. ابتدا غضروف نرم می شود، سپس ترک‌هایی در سطح ایجاد می‌شود، سپس شروع به “فیبریلاسیون” (تخریب و پوسته پوسته شدن) می‌کند و در نهایت از بین می‌رود تا سطح استخوان نمایان شود. درنتیجه، توانایی خودرا برای عمل به‌عنوان یک سطح صاف و سرخوردن از دست می‌دهد. غضروف به طور کامل در تمام سطح استخوان در یک مفصل فرسوده‌نمی‌شود. درعوض، در قسمت‌های مختلف با میزان‌های مختلف تجزیه می‌شود.

سه مرحله تجزیه غضروف: هنگامی که سطح نامنظم می‌شود، غضروف ممکن است آسیب بیشتری ببیند. ممکن‌است شروع به نازک‌شدن کند و در نهایت منجربه مالش استخوان‌های شانه به‌یکدیگر شود (مرحله چهارم از دست‌دادن غضروف). بسیاری از مردم فکر می‌کنند که آرتروز کشش استخوان به استخوان در مفصل است، اما در واقعیت آرتروز  فرآیندی است که می‌تواند منجر به کشش استخوان به استخوان شود.

درمان آرتروز شانه در مشهد

چه نوع آرتروز روی شانه تأثیر می‌گذارد؟

شایع‌ترین انواع آرتروز که شانه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، استئوآرتروز ، آرتروز التهابی، آرتروپاتی پارگی روتاتور کاف، استئونکروز و آرتروز پس از ضربه است.

 • استئوآرتروز: شبیه به مفصل ران و زانو، این نوع آرتروز “ساییدگی” نیز نامیده می‌شود و احتمالاً به‌عنوان ترکیبی از استفاده، ژنتیک، ترومای کوچک و افزایش نیرو در سراسر مفصل رخ می‌دهد. غضروف ترکیب شیمیایی طبیعی خود را از دست می‌دهد، فرسوده می‌شود و در نهایت ناپدید می‌شود. بدون این پوشش محافظ، استخوان‌های زیرین روی یکدیگر ساییده می‌شوند و باعث ایجاد درد می‌شوند.

 • آرتروز التهابی: در شرایطی مانند آرتروز روماتوئید، عوامل متعددی که اغلب با سیستم ایمنی مرتبط هستند، منجر به التهاب مفاصل و پوشش مفصلی و در نهایت از بین رفتن سطوح غضروف می‌شود. خوشبختانه، درمان پزشکی بسیاری از انواع آرتروز التهابی پیشرفت‌های شگرفی داشته‌است و نیاز به درمان جراحی بسیار کاهش یافته‌است.

 • آرتروپاتی پارگی روتاتور کاف: این مرحله پایانی، پارگی‌های بسیار بزرگ تاندون روتاتور کاف است و تلاقی چهار عضله که تثبیت می‌شوند و محرک اصلی مفصل شانه هستند که درمان نشده‌اند. درحالی که پارگی‌های بزرگ تاندون روتاتور کاف غیر معمول است، تخمین زده‌می‌شود که 4 درصد از بیمارانی که پارگی‌های روتاتور کاف درمان نشده دارند، به آرتروپاتی پارگی کاف مبتلا می‌شوند. درمان آرتروز شانه ناشی از آرتروپاتی پارگی روتاتور کاف می‌تواند به‌ویژه دشوار باشد، زیرا ناشی از آسیب به حمایت از بافت نرم مفصل و همچنین سطح مفصل است.
 • استئونکروز (نکروز آواسکولار): یک وضعیت غیرعادی که در آن جریان خون به استخوان تشکیل دهنده توپ شانه قطع می‌شود و منجر به مرگ و فروپاشی بخشی از استخوان می‌شود. با از دست دادن تکیه‌گاه استخوان، غضروف پوشاننده تحت تأثیر نیروهایی قرار می‌گیرد که باعث می‌شود غضروف نیز آسیب ببیند.
 • آرتروز پس از ضربه: این می‌تواند ناشی از شکستگی توپ یا حفره باشد که در آن سطح غضروف در زمان شکستگی استخوان آسیب دیده است. در نهایت، این آسیب می‌تواند باعث ساییدگی و ناپدید شدن سطح غضروف شود.

علائم آرتروز شانه چیست؟

مانند سایر مفاصل، شایع‌ترین علامت آرتریت شانه درد در حین فعالیت است. همراه با گذشت زمان، درد شانه می‌تواند در زمان استراحت رخ دهد و حتی ممکن است خواب را مختل کند. با ناپدیدشدن‌ غضروف، مفصل سفت‌می‌شود، دامنه‌حرکتی آن کاهش‌می‌یابد، فعالیت‌ها محدود می‌شود و اغلب باعث تداخل با رایج‌ترین وظایف‌ زندگی‌‌روزمره مانند لباس‌پوشیدن، دست‌بردن به اشیا و حتی بهداشت‌شخصی می‌شود. با از بین رفتن حرکت مفاصل، کارهایی مانند رانندگی، فعالیت‌های ورزشی، کارهای خانه و حتی نوشتن می‌توانند تحت تأثیر قرار گیرند. درد اغلب در پشت شانه متمرکز است، اما معمولاً از پایین بازو تا آرنج احساس می‌شود.

شاید ناتوان‌کننده‌ترین علامت برای اکثر افراد، از دست‌دادن خواب باشد. زیرا اغلب یافتن‌یک‌‌موقعیت‌‌راحت در سمت آسیب‌دیده یا بدون مشکل دشوار می‌شود. حرکت ممکن‌ است با ترک‌خوردن، ساییدن یا گرفتن (کرپیتوس)همراه‌باشد، زیرا استخوان‌های‌ توپ‌ و کاسه روی‌‌ یکدیگر ساییده‌می‌شوند.

آرتروز شانه چگونه تشخیص داده‌می‌شود؟

 با پیشرفت علائم آرتروز شانه، معاینه، اغلب سفتی یا از دست‌دادن حرکت را نشان‌ می‌دهد. معمولاً اشعه ایکس میزان از بین رفتن غضروف مفصلی و وجود آرتروز را نشان می‌دهد. از آنجایی که غضروف در عکس اشعه‌ایکس نشان‌داده‌نمی‌شود، در یک مفصل‌طبیعی وجود آن با “فضایی” بین توپ و سوکت نشان‌ داده‌می‌شود. با ناپدیدشدن غضروف، فضا با اشعه‌ایکس باریک می‌شود و در مرحله پایانی، استخوان توپ مستقیماً در مقابل استخوان حفره دیده‌می‌شود. علاوه‌براین، خارهای استخوانی (استئوفیت‌ها) که دراطراف حاشیه‌ مفصل ایجادمی‌شوند، اغلب دربرخی از انواع آرتروز دیده‌می‌شوند.

سی تی اسکن یک مطالعه کامپیوتری است که ممکن است برای مشخص کردن استخوان مفصل شانه با جزئیات بیشتر مورد استفاده قرار گیرد، در حالی که اسکن MRI آزمایشی است که در آن یک سیم پیچ مغناطیسی بر روی ناحیه مورد مطالعه قرار می‌گیرد. این اطلاعاتی در مورد استخوان و غضروف می‌دهد، اما بیش‌ترین کاربرد خودرا در نشان‌دادن وضعیت بافت‌های نرم اطراف، به‌ویژه عضلات و تاندون‌های شانه دارد.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

آرتروز شانه چگونه درمان می‌شود؟

درمان اولیه آرتروز شانه معمولاً درمان‌های غیر جراحی است که شامل: اصلاح فعالیت، فیزیوتراپی و اقدامات دیگر است. اگر این موارد کافی نباشد،ممکن است توسط پزشک جراحی شانه توصیه شود.درمان‌های غیر جراحی عبارت‌اند از:

 • اصلاح فعالیت: اجتناب از فعالیت‌هایی که بیشترین فشار را به بازوها وارد می‌کنند.گرمای مرطوب ممکن است باعث شود بازو احساس راحتی بیشتری کند.یخ زدن سه یا چهار بار در روز ممکن است به کاهش التهاب کمک کند، به خصوص بعد از ورزش.

 • فیزیوتراپی: ممکن است در حفظ یا بهبود دامنه حرکتی و قدرتی نقش داشته باشد، اما در برخی شرایط ممکن است درد ناشی از آرتروز را تشدید کند.

 • داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی: مانند ایبوپروفن، ناپروکسن یا آسپرین می‌توانند داروهای بدون نسخه موثر باشند. این داروها می‌توانند معده را تحریک کنند به همین دلیل بیشتر افراد باید آن‌ها را همراه با غذا مصرف کنند. داروهای ضد التهابی تجویزی نیز در دسترس هستند و ممکن است در دوزهای مورد نیاز راحت‌تر باشند، عوارض جانبی کمتری داشته باشند. در هر صورت، پزشک باید از داروهایی که ممکن است مصرف کنید و نقش تداخلات احتمالی آن آگاه باشد.

 • مکمل‌های غذایی: مانند گلوکزامین یا کندرویتین سولفات. در حالی که برخی از بیماران با اینها تسکین می‌یابند، شواهد علمی کمی در مورد نقش یا ارزش مکمل‌های غذایی در درمان آرتریت وجود دارد.

 • کورتیکواستروئیدها: تزریق کورتیکواستروئیدها (کورتیزون) ممکن است به درمان التهاب داخل مفصل کمک کند. در حالی که اغلب خطر کمی در ارتباط با تزریق مشترک کورتیزون وجود دارد، اثرات آن، اگر مثبت باشد، ممکن است طولانی مدت نباشد. علاوه بر این، بیماران مبتلا به دیابت ممکن است پس از تزریق کورتیزون برای مدت زمان متغیری شاهد افزایش قند خون باشند.

 • تزریق ویسکومپلنتاسیون: این ترکیبات مصنوعی مانند اسید هیالورونیک و مشتقات آن از نظر ساختار مشابه مایع مفصلی معمولی هستند. آن‌ها در تلاش برای افزایش روانکاری مفصل به مفصل تزریق می‌شوند. این ترکیبات گران هستند و فقط برای استفاده در زانو تایید شده‌اند، مفصلی که بیش‌ترین تجربه پزشکی در آن به دست آمده است. اطلاعات کمی در مورد نقش این ترکیبات در درمان آرتروز شانه وجود دارد.

جراحی آرتروز شانه چیست؟

اگر درمان‌های‌غیرجراحی مؤثر نباشند، دکتر ابراهیم زاده ممکن است در مورد آرتروسکوپی شانه یا جراحی تعویض شانه صحبت کند.

آرتروسکوپی: این یک عمل جراحی کم تهاجمی است که نیاز به بیهوشی دارد و در آن یک دوربین کوچک از طریق یک برش کوچک در داخل مفصل قرار می‌گیرد. آرتروسکوپی شانه برای برداشتن قطعات شل غضروف و استخوان در مفصل (دبریدمان) ممکن است زمانی که آسیب کمی به سطح مفصل وارد می‌شود، در آرتروز اولیه نقش داشته باشد. این کار آرتروز را از بین نمی‌برد، اما می‌تواند برای ازبین‌بردن تکه‌های سست بافت که محرک هستند مفید باشد.

تعویض شانه: تعویض شانه عملی است شبیه‌به تعویض مفصل ران یا تعویض زانو که در آن ایمپلنت‌های ساخته‌شده از پلاستیک و فلز برای ایجاد سطوح مفصلی جدید قرارمی‌گیرند. در طی این عمل، که مانند تمام جراحی های باز نیاز به برش دارد، توپ آرتروز برداشته می‌شود و با یک توپ فلزی (پروتز) که به ساقه فلزی که داخل استخوان بازو فوقانی می‌رود می‌چسبد. سوکت آرتروز توسط یک سوکت پلاستیکی صاف پوشیده‌شده‌است که پروتز نیز نامیده‌می‌شود. این توپ فلزی صافی است که روی سوکت پلاستیکی صاف حرکت می‌کند که درد را تسکین می‌دهد.

جهت رزرو نوبت برای معاینه حضوری بهترین دکتر شانه مشهد دکتر ابراهیم زاده می‌توانید از طریق شماره‌های 05138541812 و 05138409452 تماس حاصل فرمایید.

مفصل‌هایی که تحت تاثیر آرتروز قرار می‌گیرند کدام‌اند؟

دو مفصل در داخل شانه وجود دارد که ممکن است تحت تاثیر آرتروز قرار گیرند. مفصل اصلی که بیشتر حرکت شانه را فراهم می‌کند، یک مفصل گوی و حفره‌ای به نام مفصل گلنوهومرال است. اینجا جایی است که استخوان بازو با کتف (تیغه شانه) برخورد می‌کند. سر بازو سمت توپ است و قسمت گلنوئیدی کتف سمت سوکت است. یک ضربه گیر بافت نرم به نام لابروم حفره را عمیق می‌کند. مفصل کوچک‌تر دیگر در شانه که حرکت زیادی را ایجاد نمی‌کند، مفصل آکرومیوکلاویکولار است. این مفصلی است که استخوان ترقوه و کتف را به هم متصل می‌کند.

چگونه می‌توان از آرتروز شانه پیشگیری کرد؟

ورزش منظم مفاصل شانه را فعال نگه می‌دارد که می‌تواند تأثیر قابل توجهی در کاهش درد و بهبود دامنه حرکتی در این ناحیه از بدن داشته باشد. افراد باید با احتیاط ورزش کنند تا از آسیب بیشتر به مفاصل یا بافت‌های اطراف جلوگیری کنند.شما می‌توانید شانس ابتلا به آرتروز خود را با موارد زیر کاهش دهید:

 • اجتناب از محصولات تنباکو
 • انجام تمرینات کم ضربه و بدون تحمل وزن
 • حفظ وزن بدن سالم
 • کاهش خطر آسیب مفاصل

آیا انواع خاصی از آب و هوا آرتروز شانه را بدتر می‌کند؟

برخی از افراد متوجه می‌شوند که آرتروز در برخی از شرایط آب و هوایی بدتر می‌شود. رطوبت و سرما دو عامل شایع درد مفاصل هستند.دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ممکن است این اتفاق بیافتد. مردم در فصول بارانی و زمستان فعالیت کمتری دارند. سرما و رطوبت همچنین می‌تواند مفاصل را سفت کند و آرتروز را تشدید کند. تئوری‌های دیگر نشان می‌دهد که فشار هوا ممکن است تا حدودی بر آرتروز تأثیر بگذارد. اگر متوجه شدید که انواع خاصی از آب و هوا آرتروز شما را بدتر می‌کند، با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد راه‌های مدیریت علائم خود صحبت کنید. لباس گرم، ورزش کردن یا استفاده از گرما درمانی ممکن است به تسکین درد شما کمک کند.

سخن آخر

آرتروز شانه بیماری است که مفاصل را تحت تاثیر قرار می‌دهد. انواع مختلفی از آرتروز وجود دارد که همه آن‌ها می‌توانند باعث درد و کاهش تحرک شوند. برخی از اشکال آرتریت ناشی از سایش و پارگی طبیعی است. انواع دیگر از بیماری‌های خود ایمنی یا شرایط التهابی ناشی می‌شوند. درمان‌های مختلفی برای آرتروز وجود دارد که از فیزیوتراپی تا جراحی مفاصل را شامل می‌شود. ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما علائم شما را ارزیابی می‌کند و برنامه درمانی مناسب را برای نیازهای شما توصیه می‌کند. بیشتر افراد می‌توانند آرتروز را با موفقیت مدیریت کنند و همچنان فعالیت‌هایی را که برایشان مهم است انجام دهند.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

منبع: my.clevelandclinic.org

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما

جهت تماس با آقای دکتر ابراهیم زاده از راه‌های زیر استفاده کنید

لطفا سوالات خود در مورد جراحی شانه و جراحی زانو را از طریق فرم زیر بپرسید. یا در صورت نیاز با شماره‌های مطب تماس بگیرید و یا به آدرس مطب مراجعه فرمایید.

  آدرس مطب

  مشهد | خیابان کوهسنگی ۹ ساختمان فراز | طبقه هفتم

  آدرس بیمارستان

  مشهد، بیمارستان قائم گروه جراحی ارتوپدی