علائم پارگی روتاتور کاف و راه درمان آن چیست؟

علائم پارگی روتاتور کاف و راه درمان آن چیست؟

پارگی روتاتور کاف به‌صورت جزئی یا کامل، بالابردن و حرکت‌بازو را دشوار می‌کند و اگر تحت‌تاثیر این‌عارضه باشید، ممکن‌است دردشانه و ضعف بازو را تجربه کنید. صدمات روتاتورکاف یکی از آسیب‌های شایع شانه هستند و افراد زیادی را در کشورمان تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این مقاله درمورد پارگی روتاتورکاف و علائم و روش‌های درمان آن صحبت میکنیم در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا با روش‌های جلوگیری از پارگی روتاتورکاف آشنا شوید.

درصورتی‌که نیاز به‌مشاوره درمورد جراحی‌ ارتوپدی دارید، می‌توانید از طریق شماره‌های 05138541812 و 05138409452 با مطب دکتر ابراهیم زاده فوق تخصص جراحی زانو و شانه تماس حاصل فرمایید.

روتاتور کاف چیست؟

روتاتور شانه

روتاتورکاف‌شانه (کلاهک گرداننده) از چهار عضله تشکیل شده‌است. روتاتورکاف توپ استخوان بازو را در حفره تیغه شانه نگه می‌دارد. تاندون‌های این ماهیچه‌ها به هم می‌رسند و پوششی را در اطراف سر استخوان بازو و بالای شانه تشکیل می‌دهند. عضلات روتاتورکاف تثبیت کننده و محرک مهم مفصل شانه هستند و همانطور که از نام آن پیداست به شما امکان می‌دهد شانه خود را بچرخانید و بازوی خود را بلند کنید.س

آسیب‌‌‌‌‌های رایج روتاتور کاف چیست؟

آسیب‌های رایج روتاتور کاف شامل تاندونیت روتاتور کاف و کشیدگی روتاتورکاف است. تاندونیت روتاتور کاف التهاب یا تحریک در تاندون‌ها و عضلات کاف است که به حرکت مفصل شانه کمک می‌کند. این آسیب معمولاً در طول زمان ، در نتیجه نگه داشتن شانه در یک وضعیت برای مدت طولانی (مانند خوابیدن روی شانه هر شب)، فعالیت‌های مرتبط با کار یا فعالیت‌های ورزشی مانند تنیس، بیسبال، کریکت و… اتفاق می‌افتد.

ممکن است پارگی روتاتور کاف جزئی یا کامل باشد. زمانی پارگی جزئی‌است که یکی از تاندون‌های روتاتورکاف ساییده یا آسیب دیده باشد.در پارگی ناقص یا جزئی، تاندون هنوز تا حدودی به استخوان بازو متصل می‌شود. پارگی کامل زمانی است که تاندون داخلی نصفه بریده شود یا به طور کامل از استخوان جدا شود.

پارگی روتاتورکاف اغلب در طول زمان به دلیل ساییدگی و پارگی طولانی مدت ایجاد می‌شود. با این‌حال، روتاتورکاف شانه نیز ممکن است در اثر ضربه‌ای که شامل افتادن روی بازو و شانه یا بلند کردن اجسام سنگین اتفاق بی‌افتد، به شدت آسیب ببیند (در بین وزنه برداران رایج است). آسیب دررفتگی شانه نیز ممکن است باعث پارگی روتاتورکاف شود.

علائم تاندونیت روتاتورکاف چیست؟

تصویر بخش روتاتور شانه

تاندونیت روتاتورکاف التهاب یا تحریک تاندون‌ها و عضلات در مفصل شانه است. تاندونیت روتاتور کاف معمولاً با گذشت زمان و پس از فشار مکرر روی روتاتورکاف رخ می‌دهد. دکتر ابراهیم زاده فوق تخصص جراحی زانو و شانه می‌گوید درصورت عدم‌درمان، تاندونیت روتاتور کاف می‌تواند بدتر شود و منجر به پارگی جزئی یا کامل تاندون شود. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد یا تورم در جلوی شانه
 • محدودیت حرکت یا ضعف بازو
 • درد یا تورم در کنار بازو
 • درد هنگام بالا‌ بردن یا پایین آوردن بازو
 • هنگامی که بازو حرکت می‌کند، صدای تق تق یا ترکیدن می‌شنوید
 • دردی که خواب را مختل می‌کند
 • ازدست‌دادن تحرک یا قدرت در بازوی آسیب‌دیده
دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

علائم پارگی روتاتور کاف چیست؟

علائم پارگی جزئی یا کامل روتاتور کاف ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد در جلو ویا پایین قسمت بیرونی شانه
 • مشکل‌ در بالا‌بردن بازو
 • احساس ضعف در شانه
 • احساس درد زمانی که بازو به روش‌های خاصی حرکت می‌کند
 • ناتوانی در بلندکردن اشیا
 • وقتی بازو حرکت‌می‌کند، صدای تق‌تق یا ترکیدن می‌شنوید
 • دردی‌که شمارا از خوابیدن به‌پهلوی آسیب‌دیده باز می‌دارد

چگونه باید از پارگی روتاتور کاف جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از پارگی روتاتورکاف، مهم است که عضلات و تاندون‌های خود را انعطاف‌پذیر نگه دارید. ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند تمرینات کششی و تقویتی را به شما آموزش دهد تا در خانه انجام دهید.

آسیب‌های روتاتورکاف چگونه تشخیص داده‌ می‌شوند؟

پزشک متخصص ابتدا سابقه پزشکی بیمار را می‌گیرد و معاینه فیزیکی را انجام می‌دهد:

 • محل‌های درد یا حساسیت شانه را مشخص می‌کند
 • دامنه حرکت و احتمالاً قدرت مفصل شانه را آزمایش می‌کند

اگر مشکوک به پارگی باشد، ممکن است عکسبرداری با اشعه ایکس ویا MRI تجویز شود. اگرچه پارگی روتاتورکاف در عکس اشعه‌ایکس نشان داده‌نمی‌شود، اما این آزمایش می‌تواند خارهای استخوانی یا سایر علل بالقوه درد شما مانند آرتریت را نشان دهد. هنگام تشخیص آسیب روتاتور کاف شانه، پزشک شرایطی را که می‌تواند علائم مشابهی ایجادکند، مانند عصب فشرده در گردن (به نام عصب فشرده شده) یا آرتریت شانه را رد می‌کند.

5 نشانه که آسیب روتاتورکاف شما نیاز به جراحی دارد

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، روتاتورکاف در شانه شما استخوان بازو را به تیغه شانه شما متصل می کند. روتاتور کاف شما شامل دسته‌ای از تاندون‌ها است که همه آنها باید سالم باشند تا مفصل شانه شما به درستی عمل کند.

تحت فشار، به خصوص پس از استرس مکرر، روتاتور کاف شما پاره می‌شود و منجر به بی‌ثباتی و اختلال در عملکرد شانه می‌شود. پارگی روتاتور کاف نیاز به ارزیابی و درمان متخصص دارد. در برخی موارد، پارگی روتاتور کاف شما بدون جراحی قابل درمان است.

چگونه بفهمیم که آسیب روتاتور کاف نیاز به جراحی دارد؟

در اینجا پنج نشانه کلیدی وجود دارد:

 • رویکردهای درمانی محافظه کارانه علائم شما را برطرف نمی‌کند

معمولاً درمان آسیب روتاتور کاف را با رویکردهای درمانی محافظه کارانه مانند استراحت، بند بیحرکتی یا فیزیوتراپی آغاز می کند. اما، اگر این نوع درمان ها درد یا اختلال عملکرد مفصل شانه شما را برطرف نکند، می تواند نشانه ای از نیاز به جراحی باشد.

 • شغل شما نیاز به حرکات بالای بازو دارد

اگر آسیب روتاتور کاف شما مربوط به حرکات بازوی بالای سر است که در محل کار شما رایج است و می‌خواهید پس از بهبودی از آسیب به آن شغل بازگردید، به قدرت و ثبات شانه نیاز دارید که ترمیم روتاتور کاف جراحی فراهم می کند.

 • می‌خواهید به ورزش خود بازگردید

پارگی روتاتور کاف آسیب های ورزشی رایجی است، به خصوص در تنیس و بیسبال که شامل استفاده زیاد از شانه با شدت بالا است. اگر پس‌ از مصدومیت آماده بازنشستگی هستید، رویکردهای محافظه‌کارانه ممکن‌ است برای‌ شما مفیدباشد. اما، اگر می‌خواهید شانه و بازوی خود را در شرایط رقابتی نگه دارید، پس از پارگی، برای جراحی روتاتور کاف برنامه ریزی کنید.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید
 • آسیب روتاتور کاف شما اخیرا و حاد بوده است

اگر آسیب روتاتور کاف شما به‌دلیل تصادف یا ضربه‌ای رخ داده‌باشد که منجربه پارگی حاد شده‌است، مداخله جراحی می‌تواند وضعیت شما را سریعتر از پروتکل های درمانی محافظه کارانه تثبیت کند.

جراحی گزینه خوبی برای پارگی روتاتور کاف طولانی تر از سه سانتی متر است، به خصوص اگر بافت تاندون اطراف شما سالم باشد.

 • مشکل از شش ماه تا یک سال ادامه داشته است

اگر علائم‌شما به‌مدت شش‌ماه تا یک‌سال ادامه پیدا‌ کند، تیم دکتر ابراهیم زاده فوق تخصص جراحی زانو و شانه ممکن‌‌‌است جراحی‌ را پیشنهاد کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آسیب‌های روتاتورکاف و ارزیابی آسیب برای درمان جراحی، هم اکنون برای رزرو وقت مشاوره اولیه خود از طریق شماره‌های 05138541812 و 05138409452 با مطب دکتر ابراهیم زاده فوق تخصص جراحی زانو و شانه تماس حاصل فرمایید.

تاندونیت روتاتورکاف چگونه درمان می‌شود؟

درمان تاندونیت روتاتورکاف ابتدا شامل کاهش تورم و التهاب و سپس تقویت عضلات و بهبود دامنه حرکتی است. درمان‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • باقی‌ مانده
 • NSAIDs (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی)
 • تزریق کورتیکواستروئید
 • تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)
 • تمام درمان‌های فوق معمولاً با فیزیوتراپی تحت نظارت برای بازیابی حرکت و قدرت شانه دنبال می‌شوند.

پارگی روتاتورکاف چگونه درمان می‌شود؟

درمان پارگی روتاتورکاف در مشهد

درمان‌ها از استراحت‌دادن به بازوی آسیب‌دیده تا جراحی را شامل می‌شود. تاندونیت می‌تواند به پارگی روتاتورکاف پیشرفت کند و این آسیب با گذشت زمان بدتر شود. تشخیص سریع اسیب پارگی روتاتورکاف در سریع ترین زمان ممکن به جلوگیری از پیشرفت آسیب کمک می‌کند.

درمان‌های غیرجراحی برای پارگی روتاتورکاف چیست؟

 • استفاده‌از بسته‌های سرد یا گرم روی شانه آسیب‌دیده برای کاهش تورم
 • تمریناتی برای بازگرداندن قدرت و دامنه حرکتی
 • فیزیوتراپی
 • تزریق کورتیزون به‌ناحیه آسیب‌دیده، یک استروئید که به‌کاهش التهاب کمک می‌کند
 • استراحت‌دادن به‌بازوی آسیب‌دیده و پوشیدن‌ بند برای جداسازی حرکات‌‌ بازو
 • داروهای ضد التهابی بدون نسخه OTC مانند ایبوپروفن و ناپروکسن

درمان‌های جراحی برای پارگی روتاتور کاف چیست؟

اگر پارگی کامل دارید یا درمان‌های غیرجراحی به پارگی جزئی کمک نمی‌کنند، ممکن است پزشک شما جراحی شانه را توصیه کند. همچنین اگر شغل یا علایق ورزشی شما بر شانه تأثیر بگذارد، ممکن است جراحی کنید . اکثر جراحی‌های روتاتورکاف به روش آرتروسکوپی شانه از طریق برش‌های کوچک انجام می‌شود. جراحی شانه یک روش سرپایی است. شما همان روز به خانه می‌روید، اما بهبود کلی پس از این جراحی بسیار قابل توجه است و می‌تواند تا یک سال یا بیشتر طول بکشد. برخی از پارگی‌ها به دلیل اندازه و یا سن پارگی قابل ترمیم نیستند و ممکن است نیاز به تعویض معکوس شانه، انتقال تاندون یا پاکسازی بافت اسکار بدون ترمیم داشته باشند.

     در طول جراحی شانه ، ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما:

 • آرتروسکوپ (دوربین کوچک) را از طریق یک برش کوچک در شانه شما وارد می‌کند.
 • برای انجام این روش به تصاویر آرتروسکوپ اشاره دارد.
 • ابزارهای ریز را در برش‌های کوچکی در شانه‌تان وارد می‌کند تا خارهای استخوانی را از بین ببرد و تاندون را دوباره به استخوان بازو بچسباند.

برای پارگی جزئی، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است فقط نیاز داشته‌باشد که قطعات‌فرسوده یک تاندون نیمه پاره‌شده را اصلاح کند. این روش از گیر کردن توپ و حفره شانه بر روی تاندون و پارگی بیشتر آن جلوگیری می‌کند. پس از جراحی، شما باید از یک بند برای بی حرکت کردن بازوی خود به مدت چهار تا شش هفته استفاده کنید. سپس می‌توانید فیزیوتراپی را شروع کنید.

بهبودی از آسیب روتاتور کاف چقدر طول می‌کشد؟

حداقل زمان بهبودی برای تاندونیت روتاتور کاف معمولاً دو تا چهار هفته است. درصورت عدم درمان، پارگی روتاتورکاف ممکن‌است بدتر شود و ممکن‌است منجر به پارگی جزئی یا کامل روتاتورکاف شود. علائم پارگی‌جزئی یا کامل روتاتورکاف بسته‌به‌ شدت‌آسیب و برنامه‌درمانی ممکن‌است از چندهفته تا چندماه ادامه داشته‌باشد.

چه زمانی باید برای پارگی روتاتور کاف به پزشک مراجعه کنید؟

درد شانه متداول است. اگر به‌دلیلی واضح، مانند اعمال بیش از حد فشار به شانه، درد را تجربه می‌کنید، به‌خودتان زمان استراحت و بهبودی بدهید. اما اگر درد جدی‌تری را تجربه می‌کنید که با استراحت، یخ و مسکن‌های OTC بهبود نمی‌یابد، ممکن‌است وقت آن رسیده‌باشد که با پزشک خود تماس بگیرید. درصورتی‌که درد ناشی‌از آسیب روتاتورکاف بر زندگی‌روزمره شما تأثیر می‌گذارد، شمارا از خواب بیدار می‌کند یا دامنه‌حرکتی شمارا کاهش می‌دهد، باید به دکتر ابراهیم زاده فوق تخصص جراحی زانو و شانه مراجعه‌کنید.

 در موارد زیر وقت ملاقات با پزشک بگیرید:

 • زمانی که یک فعالیت را بارها و بارها انجام می‌دهید شانه شما درد می‎کند.
 • ازدست‌دادن دامنه‌حرکتی را تجربه می‌کنید.
 • درد شانه شما را از خواب بیدار می‌کند.
 • درد شانه با تورم، قرمزی یا حساسیت در اطراف مفصل همراه است.
 • اگر صدمه دیدید و احساس پارگی یا پارگی در شانه خود کردید و نمی‌توانید بازوی خود را بلند کنید.
دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

سخن آخر

بیشتر مردم با درمان‌های غیر جراحی بهبود می‌یابند. بدن شما برای بهبودی به  زمان نیاز دارد، بنابراین بهبودی زمان می‌برد. در مورد پارگی روتاتورکاف شدیدتر، قدرت شانه ممکن است بهبود نیابد مگر اینکه آسیب با جراحی شانه اصلاح شود. اکثر افرادی که برای ترمیم پارگی روتاتور کاف جراحی می‌کنند، عملکرد خود را دوباره به دست می‌آورند. لازم به ذکر است اگر هر یک از علائم پارگی روتاتور کاف را تجربه می‌کنید، بهتر است در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما

جهت تماس با آقای دکتر ابراهیم زاده از راه‌های زیر استفاده کنید

لطفا سوالات خود در مورد جراحی شانه و جراحی زانو را از طریق فرم زیر بپرسید. یا در صورت نیاز با شماره‌های مطب تماس بگیرید و یا به آدرس مطب مراجعه فرمایید.

  آدرس مطب

  مشهد | خیابان کوهسنگی ۹ ساختمان فراز | طبقه هفتم

  آدرس بیمارستان

  مشهد، بیمارستان قائم گروه جراحی ارتوپدی