علت درد شانه چیست؟

علت درد شانه چیست؟

علت درد شانه چیست؟ آیا درد در ناحیه شانه نشان از بیماری خاصی دارد؟ درمان درد شانه به چه صورت است؟ در ادامه با وبسایت دکتر محمد حسین ابراهیم زاده، فوق تخصص جراحی شانه و زانو در مشهد همراه باشید.

علت درد شانه و درد دست

بیشتر دردهای شانه ارتباطی با مفصل شانه ندارند. این دردها معمولا از ناحیه گردن، قفسه سینه و یا بازو به‌شانه منتقل می شوند. مفصل شانه را در اصطلاح علمی به آن گوی و شانه می گویند زیرا سر استخوان بازو همانند گوی بوده و قسمت زیرین کتف مانند کاسه ای است که گوی را در بر گرفته است. همانطور که میدانید، مفصل شانه جزو پر تجرک ترین مفاصل بدن است و در این مفصل بیشتر از بافت های نرم عضلات تشکیل شده است؛ به همین دلیل است که بیشتر در معرض دررفتگی قرار دارد. معمولا دردهایی که در قسمت هایی مانند قفسه سینه و استخوان بازو باشد را دردهای مربوط به شانه می‌دانند.

انواع درد شانه

در این قسمت به دلایل مختلفی که موجب بروز درد شانه می شوند را بیان می کنیم.

شانه یخ زده

شانه یخ زده یک بیماری ناشناخته است که عموما بین افراد در سنین 30 تا 60 سال رخ می دهد و در زنان نسبت به مردان شایع تر است. این بیماری موجب ایجاد درد و خشکی در محدوده حرکت در قسمت شانه می‌شود. شانه یخ زده معمولا بدون علت خاصی شروع شده و به مرور به شدت‌درد افزوده می شود. مشکلاتی که شانه یخ زده برای فرد بیمار ایجاد می کند عبارتند از:

 • درد در حین حرکت
 • درد در زمان استراحت
 • دردهای شبانه
 • درد در عضلات گردن و پشت شانه

تاکنون علت این بیماری مشخص نشده است اما عواملی موجب بروز این بیماری می شوند، از جمله:

 • ضربه به شانه
 • جراحی مفصل شانه
 • مشکل تیروئید
 • بیماری پارکینسون
 • بیماری قلبی
 • اختلالات هورمونی
 • دیابت

از علائم و نشانه‌های این بیماری می‌توان به ناتوانی در حرکت و دردشدید در ناحیه شانه اشاره کرد. داشتن تمرینات کششی و حفظ وضعیت صحیح بدن در هنگام نشستن و راه رفتن جزو کارهایی است که می توان از بروز این بیماری جلوگیری کرد.

التهاب و پارگی تاندون‌ها

پارگی و التهاب تاندون ها می تواند در هر سنی رخ دهد. مخصوصا در جوانان به دلیل آسیب های ورزشی و استفاده بیش از حد از شانه، شایع تر است. در افراد مسن نیز به‌دلیل کاهش خون‌رسانی و ضربه واردشده به شانه، التهاب و تورم رخ می‌دهد.

سندرم گیر افتادگی عضلات در سرشانه

در این سندرم عضلات در زیر قوس استخوان کتف محبوس‌شده و در نتیجه با کاهش خونرسانی به تاندون‌ها مواجه می‌شویم. سندرم گیر افتادگی عضلات در سرشانه معمولا در حالی سنین 20 تا 40 سالگی شایع تر است.

دیسک گردن

بیرون زدگی دیسک گردن و هرگونه آسیب به مهره های گردن نیز می تواند از عواملی باشد که موجب درد شانه و بی‌حسی دست شود.

سکته مغزی

درد شانه در افرادی که دچار سکته مغزی می شوند بسیار شایع است.

استفاده مکرر

در صورتی که از شانه خود در جهتی خاص و به صورت مکرر استفاده می کنید، باید بدانید که در طولانی مدت دچار اسیب به تاندون ها و شانه خود می شوید. ساییگی و آرتروزشانه، بیماری های روماتیسمی و انواع شکسگی ها نیز می تواند از جمله عوامل احساس‌درد در این ناحیه باشند.

درد شانه و درمان آن

درد در شانه راست معمولا شایع تر از درد در شانه‌چپ است. شاید این موضوع به این علت باشد که افراد بیشتر راست دست بوده و بیشتر از دست راست خود استفاده می کنند. درد شانه راست می تواند نشان بیماری قلبی و بیرون زدگی دیسک باشد.
درد شانه چپ نیز می تواند نشانه‌ای از آسیب به عضلات، تاندون ها و استخوان‌شانه بوده و یا مربوط به قلب یا آئورت باشد.

در صورتی که نیاز به مشاوره در مورد جراحی شانه دارید، می‌توانید از طریق شماره‌های 05138541812 و 05138409452 با مطب دکتر ابراهیم زاده، متخصص جراحی شانه تماس حاصل فرمایید. یا از طریق این لینک به صورت آنلاین نوبت بگیرید.

درد شانه در محل کار

هنگامی که به درد شانه در محل کار فکر می کنید، ممکن است به مشاغل سخت فیزیکی مانند ساخت و ساز فکر کنید. در واقع، بلند کردن مکرر اجسام سنگین ممکن است به مرور زمان باعث درد یا آسیب شانه شود. اما کار اداری نیز می تواند تاثیر گذار باشد.

بسیاری از ما هر روز ساعت‌ها را به صفحه‌نمایش رایانه‌مان خیره می شویم. مشکل این است که نشستن یا ایستادن نادرست و ساعت های متوالی ممکن است باعث مشکلات شانه شما شود.

در اینجا چند نکته وجود دارد که ممکن است به کاهش یا جلوگیری از درد شانه شما در محل کار کمک کند:

کاهش یا جلوگیری از درد شانه در محل کار

در یک وضعیت طبیعی بنشینید یا بایستید. چه در مقابل کامپیوتر خود بنشینید و چه بایستید، بدن شما باید در وضعیت طبیعی و آرام قرار گیرد. این بدان معناست که میز خود را حتی با آرنج یا زیر آرنج خود نگه دارید – نمی خواهید در تمام طول روز شانه های خود را بالا بیاندازید زیرا میز شما خیلی بلند است.

وضعیت بدن را خوب حفظ کنید. در حین کار با رایانه از وضعیت بدن خود آگاه باشید و هدف خود را برای داشتن وضعیت بدنی خوب داشته باشید. اگر نشسته اید، سعی کنید این مراحل را به خاطر بسپارید:

موقعیت خود را تغییر دهید

برخی از افراد مجبورند چند ساعت بایستند یا چندین ساعت بنشینند. در این حالت خستگی در بدن شما باقی می ماند و موجب درد در طولانی در بدن شما می‌شود.

استراحت کنید

استراحت نه تنها از نظر جسمی، بلکه از نظر روحی نیز به شما کمک می کند. سعی کنید هر روز کاری چند بار به مدت 5 یا 10 دقیقه از صفحه کامپیوتر خود جدا شوید و در ساختمان اداری خود قدم بزنید یا چند حرکت کششی انجام دهید.

چند تمرین برای درمان درد شانه در محل کار وجود دارد:

شانه های خود را به سمت گوش های خود بالا بیاورید، این وضعیت را برای چند ثانیه نگه دارید و شانه های خود را به سمت پایین پایین بیاورید.
بازوهای خود را جلوی بدن خود بیاورید و انگشتان خود را قفل کنید. سپس دست‌هایتان را جلوی بدنتان دراز کنید و مچ‌هایتان را طوری بچرخانید که نوک انگشتانتان رو به بدنتان باشد و این حالت را برای ۱۰ تا ۱۵ ثانیه حفظ کنید.
چند بار استراحت در طول روز می تواند به شما تقویت جسمی و روحی لازم برای داشتن یک روز کاری پربار و راحت را بدهد.

عادات خود را خارج از کار در نظر بگیرید

کاری که وقتی در دفتر نیستید انجام می دهید می تواند بر شانه های شما نیز تأثیر بگذارد. شاید شما به تازگی یک برنامه ورزشی جدید را شروع کرده اید یا شدت تمرین فعلی خود را افزایش داده اید. این ممکن است شما را با دردهای عضلانی طولانی مدت مواجه کند.

شاید شما مشکل برعکس داشته باشید

تمام روز در محل کار می نشینید و سپس به خانه می آیید و بیشتر می نشینید، مثلاً جلوی تلویزیون. در این شرایط، برخی ورزش ها ممکن است کمک کننده باشد. به عنوان مثال، شرکت در یک کلاس یوگا ممکن است به ساخت ماهیچه های شما در قسمت مرکزی بدن کمک کند، که می تواند به وضعیت بدن شما کمک کند.

گاهی اوقات گوش دادن به بدن و انجام چند حرکت ساده تمام چیزی است که برای جلوگیری از درد شانه در محل کار نیاز دارید.

درمان درد شانه و دست درد

برای درمان درد شانه ابتدا دکتر ابراهیم زاده فوق تخصص جراحی شانه مشهد با توجه به میزان‌درد و همچنین عامل ایجاد درد ممکن‌است از روش‌های مختلفی براساس نیاز بیمار بهره‌بگیرد. در ادامه برخی از این روش‌ها را شرح می‌دهیم.

دارو درمانی

پزشک شما ممکن است براساس علائم و نتایج آزمایشات، برای شما برخی از داروهای ضدالتهاب و مسکن را تجویز کند. از پرمصرف ترین داروها برای تسکین درد شانه را می توان آسپرین، ایبوپروفن و دیکلوفناک نام برد. حتی ممکن است داروهایی که به صورت پماد و یا کرم دست ساز هستند در درمان پیچ خوردگی، التهاب و شیدگی تاندون ها تجویز شوند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی می تواند به کاهش درد و التهاب و بهبود حرکات‌شانه کمک می کند و از جمله از روش های متداول درمان شانه است. این روش می‌تواند به کاهش‌درد و التهاب و بهبود حرکات‌شانه کمک‌کند.

در صورتی که درد شانه آنقدر جدی نبوده که فرد را از انجام امور روزمره بازدارد، درمان های خانگی نیز می توانند مفید واقع شوند. استراحت‌کردن، مصرف‌مسکن، کیسه آب سرد یا گرم و ثابت‌نگهداشتن عضو با بستن آتل نیز می‎‌توانند به بهبود درد کمک کنند. همچنین ماساژ با انواع روغن‌ها مانند روغن سیاه‌دانه نیز می‌تواند مفید باشد.

تزریق دارو

در صورتی که فرد با استراحت خانگی، مصرف دارو و یا فیزیوتراپی همچنان درد داشته باشد، بنا به تشخیص پزشک می توان از تزریق کورتیزون و اوزون درمانی هم استفاده کرد. کورتون ها داروهایی ضد التهاب و ضد درد بیار قوی هستند که موجب کاهش تورم و التهاب می شوند. باید به این نکته مهم توجه داشت که استفاده بیش از حد این داروها می تواند سبب ضعف عضلات و تاندون ها شود.

جراحی شانه

آخرین روش درمان برای درد شانه، جراحی شانه است. درصورتی‌که از هیچ یک از مراحل درمانی که در بالا توضیح داده‌شد، بهبود کامل حاصل نشد، جراحی توسط پزشک متخصص دکتر ابراهیم زاده، فوق تخصص جراحی شانه پیشنهاد می‌شود. در مواردی همچون پارگی کامل، در رفتگی های مکرر و شکستگی پزشک متخصص بالاجبار از روش های جراحی برای درمان استفاده می کند. از جمله روش های جراحی شانه را می‌توان به عمل جراحی آرتروسکوپی اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: انواع جراحی شانه کدامند؟

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما

ارتباط با دکتر ابراهیم زاده

جهت دریافت نوبت از لینک نوبت‌دهی آنلاین استفاده کنید.

آدرس مطب

مشهد خیابان کوهسنگی ۷ ساختمان فراز طبقه هفتم

تلفن مطب

۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱

آدرس بیمارستان

مشهد بیمارستان قائم گروه جراحی ارتوپدی