جراحی تعویض مفصل شانه

جراحی تعویض مفصل شانه

جراحی تعویض شانه یک روش پیچیده است که شامل تعویض مفصل شانه با قطعات مصنوعی است.اگرچه تعویض مفصل شانه کمتر از تعویض مفصل زانو یا مفصل ران رایج است، اما به همان اندازه در تسکین درد مفاصل موفق است.جایگزینی مفصل شانه برای بسیاری از بیماری‌های دردناک دیگر شانه، مانند اشکال مختلف آرتریت، مورد استفاده قرار گرفته است. اگر درمان‌های غیرجراحی مانند داروها و تغییرات فعالیت دیگر برای تسکین درد مفید نیستند، ممکن است بخواهید جراحی تعویض مفصل شانه را در نظر بگیرید. چه به تازگی شروع به بررسی گزینه‌های درمانی را آغاز کرده باشید و چه تصمیم به انجام جراحی تعویض مفصل شانه داشته باشید، این مقاله به شما کمک می‌کند تا در مورد این روش ارزشمند بیشتر بدانید.

چرا تعویض شانه انجام می‌شود؟

جراحی تعویض شانه گزینه‌ای است که به بیمارانی داده‌می‌شود که از اختلال عملکرد مفصل رنج می‌برند. این معمولاً نتیجه استئوآرتریت، آرتروپاتی پارگی روتاتور کاف، نکروز آواسکولار یا آرتریت روماتوئید یا (به ندرت) برای کسانی است که شکستگی‌شدید ناشی از ضربه یا افتادن‌ را متحمل‌شده‌اند. به‌طورکلی، تمام روش‌های درمانی دیگر مانند فیزیوتراپی و داروها در ابتدا درنظرگرفته می‌شوند.

در صورت داشتن علائم زیر ممکن است کاندید جراحی تعویض شانه باشید:

 • دردشانه شما به‌قدری شدیداست که با فعالیت‌های روزمره مانند شستن دست، لباس‌پوشیدن و دست‌زدن به کابینت های بالایی احساس درد زیادی می‌کنید.
 • ازدست‌دادن حرکت در شانه خود دارید.
 • در شانه خود ضعف دارید.
 • دردی که مانع از خواب راحت شما می‌شود.
 • شما داروهای ضد التهاب، تزریق کورتیزون و فیزیوتراپی را بدون تسکین امتحان کرده‌‌اید.
 • شما قبلاً جراحی آرتروسکوپی، روتاتور کاف یا ترمیم شکستگی داشته‌اید که نتوانسته علائم شما را کاهش دهد.

در چه شرایطی به جراحی تعویض مفصل شانه نیاز است؟

شرایط متعددی می‌تواند باعث درد و ناتوانی شانه شود و بیماران را به فکر جراحی تعویض مفصل شانه سوق دهد.

 علت‌ها عبارت اند از:

استئوآرتریت (بیماری دژنراتیو مفاصل)

استئوآرتریت یک نوع آرتریت است که با افزایش سن مرتبط است. معمولاً در افراد 50 ساله و بالاتر رخ می‌دهد، اما ممکن است در افراد جوان‌تر نیز رخ دهد. غضروفی‌که استخوان‌های‌شانه را بالشتک می‌کند، نرم‌شده و فرسوده‌ می‌شود. سپس استخوان‌ها به‌یکدیگر ساییده‌می‌شوند. با گذشت زمان، مفصل شانه به آرامی سفت و دردناک می‌‍‌شود.

متأسفانه هیچ راهی برای جلوگیری از پیشرفت آرتروز وجود ندارد. این یک دلیل رایج است که افراد برای جراحی تعویض شانه انجام می‌دهند.

روماتیسم مفصلی

این بیماری است که در آن غشای سینوویال که مفصل را احاطه کرده است ملتهب و ضخیم می‌شود. این التهاب مزمن می‌تواند به غضروف آسیب برساند و در نهایت باعث از بین رفتن، درد و سفتی غضروف شود. آرتریت روماتوئید شایع‌ترین شکل گروهی از اختلالات به نام آرتریت التهابی است.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

آرتریت پس از سانحه

این می‌تواند به دنبال آسیب جدی شانه باشد. شکستگی استخوان‌های تشکیل دهنده شانه یا پارگی تاندون‎‌ها یا رباط‌های شانه ممکن است به مرور زمان به غضروف مفصلی آسیب برساند. این باعث درد شانه می‌شود و عملکرد شانه را محدود می‌کند.

آرتروپاتی پارگی روتاتور کاف

یک بیمار با پارگی بسیار بزرگ و طولانی مدت ممکن است به آرتروپاتی پارگی روتاتور کاف مبتلا شود. در این شرایط، تغییرات مفصل شانه به دلیل پارگی روتاتور کاف ممکن است منجر به آرتروز و تخریب غضروف مفصل شود.

نکروز آواسکولار (استئونکروز)

نکروز آواسکولار یا استئونکروز یک وضعیت دردناک است که زمانی رخ می‌دهد که خون رسانی به استخوان مختل شود. از آنجایی که سلول‌های استخوانی بدون تامین خون می‌میرند، استئونکروز در نهایت می‌تواند باعث تخریب مفصل شانه و منجر به آرتریت شود. مصرف مزمن استروئید، غواصی در اعماق دریا، شکستگی شدید شانه، بیماری سلول داسی شکل و مصرف زیاد الکل همگی از عوامل خطر نکروز آواسکولار هستند.

شکستگی‌های شدید

شکستگی شدید شانه یکی دیگر از دلایل رایج افراد برای تعویض شانه است. هنگامی‌که سر استخوان بازو شکسته می‌شود، ممکن‌است برای پزشک بسیار دشوار باشد که قطعات استخوان را درجای خود قراردهد. علاوه بر این، خون رسانی به قطعات استخوانی می‌تواند قطع شود. در این مورد، جراح ممکن است تعویض شانه را توصیه کند. بیماران مسن مبتلا به پوکی استخوان بیشتر در معرض خطر شکستگی شدید شانه هستند.

جراحی قبلی تعویض شانه ناموفق

اگرچه غیرمعمول است، اما برخی از تعویض‌های شانه با شکست مواجه می‌شوند، اغلب به دلیل شل شدن، ساییدگی، عفونت و دررفتگی ایمپلنت. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، یک جراحی تعویض مفصل دوم – به نام جراحی تجدید نظر – ممکن است لازم باشد.

آیا تعویض مفصل شانه برای شما مناسب است؟

تصمیم برای انجام جراحی تعویض‌شانه باید باهمکاری شما، خانواده، پزشک خانواده و جراح ارتوپد دکتر ابراهیم زاده شما باشد. دلایل مختلفی وجود دارد که پزشک ممکن است جراحی تعویض شانه را توصیه کند. افرادی که از جراحی سود می‌برند اغلب موارد زیر را دارند:

 • درد شدید شانه ک باعث جلوگیری از انجام فعالیت‌های روزانه می‌شود مانند: مانند بلند کردن دست، لباس‌پوشیدن.
 • درد متوسط تا شدید در هنگام استراحت. این درد ممکن است به اندازه کافی شدید باشد که از خواب راحت شبانه جلوگیری کند.
 • از دست‌دادن حرکت و یا ضعف در شانه.
 • عدم بهبود قابل توجه با درمان‌های دیگر مانند داروهای ضد التهابی، تزریق کورتیزون ویا فیزیوتراپی.

ارزیابی ارتوپدی

پزشک خانواده شما ممکن است شما را برای ارزیابی کامل به جراح ارتوپد ارجاع دهد تا مشخص کند آیا می‌توانید از این جراحی بهره‌مند شوید یا خیر. ارزیابی با جراح ارتوپد شامل چندین جزء است:

 • سابقه پزشکی: جراح ارتوپد شما اطلاعاتی در مورد سلامت عمومی شما جمع آوری می‌کند و از شما در مورد میزان درد شانه و توانایی شما برای عملکرد سوال می‌کند.
 • معاینه فیزیکی: این حرکت، ثبات و قدرت شانه را ارزیابی می‌کند.
 • اشعه ایکس: اشعه ایکس به تعیین میزان آسیب در شانه کمک می‌کند. همچنین می‌تواند از دست‌دادن فضای طبیعی مفصل بین استخوان‌ها، صاف‌شدن یا بی‌نظمی در شکل استخوان، خارهای استخوانی و قطعات شل غضروف یا استخوانی که ممکن‌است در داخل مفصل شناور باشند را نشان دهند.
 • تست‌های دیگر: گاهی اوقات دکتر ابراهیم زاده جراح شانه مشهد ممکن‌است آزمایش خون، اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)، اسکن تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا اسکن استخوان را برای تعیین وضعیت استخوان و بافت‌های نرم شانه شما تجویز کند.

جراح ارتوپد شما نتایج ارزیابی شما را با شما بررسی می‌کند و در مورد اینکه آیا تعویض مفصل شانه بهترین روش برای تسکین درد و بهبود عملکرد شما است یا خیر بحث خواهد کرد. سایر گزینه‌های درمانی از جمله داروها، تزریقات، فیزیوتراپی یا سایر انواع جراحی نیز مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت.

گزینه‌های تعویض شانه

جراحی تعویض شانه بسیار فنی است. باید توسط یک تیم جراحی با تجربه انجام شود.انواع مختلفی از تعویض شانه وجود دارد. جراح شما قبل از هر تصمیمی وضعیت شما را به دقت ارزیابی می‌کند. آن‌ها با شما بحث خواهند کرد که کدام نوع جایگزین به بهترین وجه، نیازهای سلامتی شما را برآورده می‌کند. دریغ نکنید که بپرسید کدام نوع ایمپلنت در شرایط شما استفاده خواهد شد و چرا این انتخاب برای شما مناسب است.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

تعویض کل شانه

آرتروپلاستی کامل شانه جایگزین هر دو جزء مفصل شانه می‌شود: سر بازو و حفره گلنوئید. این پرکاربردترین نوع تعویض شانه است. اگر گلنوئید و سر بازو به طور کامل فرسوده‌شده باشند، ارتروپلاستی ضروری است. با این روش جایگزینی، قسمتی از سر بازو که نزدیک به مفصل است برداشته می‌شود. سپس داخل (فضای مغز) استخوان بازو برای ساقه‌پروتز آماده‌می‌شود. یک ساقه مصنوعی در داخل استخوان کاشته‌می‌شود. یکی از شدیدترین عوارض پروتز کامل شانه، شل شدن جزء گلنوئید است. این منجر به درد جدید و کاهش تحرک می‌شود. بنابراین تشخیص دقیق و اندازه و برازش کامل اجزای پروتز یکی از جنبه های ضروری جراحی شانه است.

همی آرتروپلاستی ساقه‌ای

بسته‌ به وضعیت شانه‌شما، جراح‌ ممکن‌است فقط توپ‌ را جایگزین‌کند. به این روش همی آرتروپلاستی می‌گویند. در یک همی آرتروپلاستی سنتی، جراح سر استخوان بازو را با یک توپ فلزی و ساقه جایگزین می‌کند، شبیه به جزء مورد استفاده در تعویض کامل شانه. به این عمل همی آرتروپلاستی ساقه ای می‌گویند.

برخی از جراحان زمانی‌که سر استخوان بازو بشدت شکسته‌شده اما حفره آن طبیعی است، همی آرتروپلاستی را توصیه می‌کنند. سایر نشانه‌های همی آرتروپلاستی عبارتند از:

 • آرتریت که فقط سر استخوان بازو را درگیر می‌کند، با گلنوئیدی که سطح غضروفی سالم و دست نخورده دارد.
 • شانه‌هایی با استخوان به شدت ضعیف در گلنوئید.
 • برخی از شانه‌ها با پارگی شدید تاندون‌های روتاتور کاف و آرتریت.

گاهی اوقات، جراحان بین تعویض کامل شانه و همی آرتروپلاستی در اتاق عمل در زمان جراحی تصمیم می‌گیرند.مطالعات نشان می‌دهد که بیماران مبتلا به استئوآرتریت از آرتروپلاستی کامل شانه نسبت به همی آرتروپلاستی بهتر درد را تسکین می‌دهند.

همی آرتروپلاستی بازسازی سطحی

همی آرتروپلاستی بازسازی سطحی شامل جایگزینی فقط سطح مفصلی سر بازو با یک پروتز کلاه مانند بدون ساقه است. با مزیت حفظ استخوان، به افراد مبتلا به آرتریت شانه جایگزینی برای جایگزینی استاندارد شانه با ساقه می‌دهد.

همی آرتروپلاستی مجدد سطح ممکن است یک گزینه برای شما باشد اگر:

 • گلنوئید هنوز یک سطح غضروف دست نخورده دارد
 • هیچ شکستگی تازه‌ای در گردن یا سر بازو مشاهده نشده است
 • تمایل به حفظ استخوان بازو وجود دارد

برای بیمارانی که جوان یا بسیار فعال هستند، همی آرتروپلاستی مجدد سطح از خطرات ساییدگی و شل شدن قطعات که ممکن است با تعویض کامل معمولی شانه در این جمعیت بیمار رخ دهد، جلوگیری می‌کند. به دلیل ماهیت محافظه‌کارانه‌تر، همی‌آرتروپلاستی مجدد سطح ممکن است راحت‌تر به تعویض کامل شانه، در صورت لزوم، در زمان بعدی تبدیل شود.

تعویض کل شانه معکوس

نوع‌دیگری از تعویض شانه، تعویض کامل شانه معکوس نامیده‌می‎شود. تعویض کامل شانه معکوس برای افرادی که دارای موارد زیر هستند استفاده می‌شود:

 • روتاتور کاف کاملاً پاره شده با ضعف شدید بازو
 • اثرات آرتریت شدید و پارگی روتاتور کاف (آرتروپاتی پارگی کاف)
 • تعویض شانه قبلی انجام شده که ناموفق بود

برای این افراد، یک تعویض معمولی کامل شانه همچنان می‌تواند باعث درد آن‌ها شود. همچنین ممکن است نتوانند بازوی خود را از زاویه 90 درجه بالا ببرند. ناتوانی در بلند کردن بازو از پهلو می‌تواند به شدت ناتوان کننده باشد.

در تعویض کل شانه معکوس، حفره و توپ فلزی تعویض می‌شوند: یک توپ فلزی به استخوان شانه و یک حفره پلاستیکی به استخوان بازو متصل می‌شود. این به‌بیمار اجازه می‌دهد تا از عضله دلتوئید به‌جای پاره‌شده روتاتور کاف برای بلندکردن بازو استفاده کند.

نتایج جراحی تعویض کامل شانه چیست؟

جراحی تعویض شانه برای تسکین درد بسیار موفق است. اکثر بیماران از میزان تسکین درد بسیار راضی هستند. با این حال، این تعویض‌های شانه کامل نیستند و ممکن است در هنگام تغییر آب و هوا یا اگر بیش از حد فعال هستید کمی درد داشته باشند.دامنه حرکت و عملکرد را می‌توان با این جراحی بهبود بخشید اما میزان تغییر کمتر از تسکین درد قابل پیش بینی است. میزان افزایش‌حرکت به‌عوامل زیادی بستگی دارد، مانند مدت‌زمانی‌که حرکت از بین رفته‌است و اینکه آیا تاندون‌های روتاتور کاف سالم هستند و کار می‌کنند.اکثر بیماران از نتایج جراحی خود بسیار راضی هستند.

جهت رزرو نوبت برای معاینه حضوری متخصص جراحی شانه مشهد دکتر ابراهیم زاده می‌توانید از طریق شماره‌های 05138541812 و 05138409452 تماس حاصل فرمایید.

عوارض جراحی تعویض مفصل شانه

خوشبختانه میزان عوارض بعد از جراحی کم است (کمتر از پنج درصد).جراح ارتوپد خطرات و عوارض بالقوه تعویض مفصل شانه، از جمله موارد مربوط به خود جراحی و مواردی که ممکن است در طول زمان پس از جراحی شما رخ دهد را توضیح خواهد داد.هنگامی که عوارض رخ می‌دهد، اکثر آن‌ها با موفقیت قابل درمان هستند. عوارض احتمالی شامل موارد زیر است:

 • عفونت. عفونت یکی از عوارض هر جراحی است. در تعویض مفصل شانه، ممکن است عفونت در زخم یا عمق اطراف پروتز ایجاد شود. ممکن است زمانی که در بیمارستان هستید یا بعد از رفتن به خانه اتفاق بیفتد. حتی ممکن است سال‌ها بعد رخ دهد. عفونت‌های جزئی در ناحیه زخم معمولاً با آنتی بیوتیک درمان می‌شوند. عفونت‌های عمده یا عمیق ممکن است نیاز به جراحی بیشتر و برداشتن پروتز داشته باشند. هر گونه عفونت در بدن شما می‌تواند به جایگزین مفصل شما سرایت کند.
 • مشکلات پروتز. اگرچه طرح‌ها و مواد پروتز و همچنین تکنیک‌های جراحی همچنان در حال پیشرفت هستند، ممکن است پروتز فرسوده شود و اجزاء آن شل شوند. اجزای یک تعویض شانه نیز ممکن است دچار دررفتگی شوند. سایش بیش از حد، شل شدن یا دررفتگی ممکن است به جراحی اضافی نیاز داشته باشد (روش تجدید نظر).
 • آسیب عصبی. اعصاب در مجاورت تعویض مفصل ممکن است در طول جراحی آسیب ببینند، اگرچه این نوع آسیب نادر است. با گذشت زمان، این آسیب‌های عصبی اغلب بهبود می‌یابند و ممکن است به طور کامل بهبود یابند.
 • لخته شدن خون. پس از جراحی ممکن است لخته در وریدهای پا یا بازو ایجاد شود. این می‌تواند خطرناک باشد زیرا یک قطعه لخته می‌تواند پاره شود و به ریه، قلب یا به ندرت مغز برود.

در نهایت، اجزای جایگزین ممکن است به مرور زمان از استخوان شل شوند، به خصوص اگر از بازو بیش از حد استفاده شود. بعد از ده سال تقریباً 3 درصد شانه‌ها شل می‌شوند، اما به ندرت به جراحی تجدید نظر نیاز است.

آماده‌شدن برای جراحی تعویض شانه

اگر تصمیم به‌انجام عمل‌جراحی تعویض شانه دارید، جراح ارتوپد دکتر ابراهیم زاده ممکن است از شما بخواهد که چند هفته قبل از جراحی، یک معاینه فیزیکی کامل انجام دهید. این برای اطمینان از سلامت کافی برای انجام جراحی و تکمیل روند بهبودی لازم است. بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی نیز باید قبل از جراحی توسط یک متخصص مانند متخصص قلب بررسی شوند.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

داروها

حتماً درمورد داروهایی که مصرف‌ می‌کنید با دکترابراهیم‌زاده جراح و متخصص ارتوپد صحبت کنید. برخی از داروها ممکن است لازم باشد قبل از جراحی قطع شوند. به عنوان مثال، داروهای بدون نسخه زیر ممکن است باعث خونریزی بیش از حد شوند و باید 2 هفته قبل از جراحی قطع شوند:

 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن
 • اکثر داروهای آرتریت

اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنید، پزشک مراقبت‌های اولیه یا متخصص قلب به شما در مورد قطع این داروها قبل از جراحی توصیه می‌کند.

روز جراحی شانه

هنگامی که برای جراحی به بیمارستان می‌روید، لباس‌های گشاد و پیراهن جلو دکمه دار بپوشید. پس از جراحی، شما یک بند می‌پوشید و از بازوی خود استفاده محدودی خواهید داشت. به احتمال زیاد در روز جراحی در بیمارستان بستری خواهید شد. پس‌از پذیرش، شمارا به‌منطقه آماده‌سازی قبل ازعمل برده و با پزشک بخش بیهوشی ملاقات خواهیدکرد. شما، متخصص بیهوشی و جراحتان در مورد نوع بیهوشی مورد استفاده صحبت خواهید کرد. ممکن است یک بیهوشی عمومی (شما برای کل عمل خواب هستید)، یک بیهوشی منطقه ای (ممکن است بیدار باشید اما هیچ احساسی در اطراف ناحیه جراحی نداشته باشید) یا ترکیبی از هر دو نوع ارائه شود.

جراحی تعویض مفصل شانه چقدر طول می‌کشد؟

جراحی حدود سه ساعت از جمله زمان انجام بیهوشی طول می‌کشد. بیهوشی معمولاً یک بیهوشی عمومی است، اگرچه می‌توان از بی حسی موضعی برای بی حس کردن کل بازو استفاده کرد. این کار با انسداد اعصاب هنگام بیرون‌آمدن از گردن (بلوک اسکلن) انجام‌می‌شود. اکثر بیماران باید قبل از عمل جراحی توسط پزشک خانواده خود مجوز پزشکی داشته باشند. همه بیماران باید چندهفته قبل از جراحی یک‌واحد خون بدهند که درصورت‌ نیاز پس‌از جراحی ممکن‌است به‌آن‌ها برگردانده‌شود.

بهبودی پس از جراحی تعویض کامل شانه چگونه است؟

به‌اکثر بیماران پس‌از جراحی مورفین داده‌می‌شود تا بتوانند درد خود را کنترل کنند. پس از یک روز یا بیشتر، اکثر بیماران به داروهای ضد درد خوراکی روی می‌آورند. بازو در یک بریس قرار می‌گیرد اما می‌توان آن را برای انجام درمان برداشت. آنتی بیوتیک‌ها از طریق ورید به مدت یک روز برای جلوگیری از عفونت تجویز می‌شوند. فیزیوتراپی از روز بعد از جراحی شروع می‌شود و با حرکت انگشتان، مچ دست و آرنج شروع می‌شود. برخی از حرکات شانه در عرض یک روز یا بیشتر پس از جراحی شروع می‌شود. فیزیوتراپ برنامه‌ای از تمرینات را به بیمار نشان می‌دهد تا در خانه انجام دهد. اکثر بیماران از سه تا پنج روز در بیمارستان می‌مانند.

مدیریت درد بعد از عمل تعویض شانه

بعد از جراحی کمی درد احساس خواهید کرد. این یک بخش طبیعی از روند درمان است. پزشک و پرستاران شما برای کاهش درد شما تلاش خواهند کرد، که می‌تواند به شما کمک کند تا پس از جراحی سریع‌تر بهبود پیدا کنید.

داروها اغلب برای تسکین درد کوتاه مدت پس از جراحی تجویز می‌شوند. بسیاری از انواع داروها برای کمک به مدیریت درد در دسترس هستند، از جمله مواد افیونی، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و بی‌حس کننده‌های موضعی. دکتر محمدحسین ابراهیم‌زاده جراح‌شانه‌مشهد ممکن‌است از ترکیبی از این‌داروها برای تسکین‌‌درد و همچنین به‌حداقل رساندن درد از موادافیونی نیز استفاده‌کند.

توجه داشته باشید که اگرچه اپیوئیدها به تسکین درد بعد از جراحی کمک می‌کنند، اما یک ماده مخدر هستند و می‌توانند اعتیادآور باشند. مهم است که از مواد افیونی فقط طبق دستور پزشک خود استفاده کنید و به محض اینکه درد شما شروع به بهبود کرد، مصرف آن‌ها را متوقف کنید. اگر درد شما طی چند روز پس از جراحی بهبود نیافت، با پزشک خود صحبت کنید.

مدیریت درد بخش مهمی از بهبودی شما است. شما بلافاصله پس از جراحی فیزیوتراپی را شروع خواهید کرد و زمانی که درد کمتری احساس کردید، می‌توانید زودتر حرکت کنید و قدرت خود را سریع‌تر بازیابی کنید. اگر درد بعد از عمل مشکل ساز شد با پزشک خود صحبت کنید.

نکات بعد از عمل جراحی تعویض مفصل شانه

یک برنامه توانبخشی دقیق و برنامه‌ریزی‌شده برای موفقیت در تعویض شانه بسیارمهم است. معمولاً بلافاصله پس از عمل فیزیوتراپی ملایم را شروع می‌کنید. جراح یا فیزیوتراپ شما یک برنامه ورزشی خانگی برای تقویت شانه و بهبود انعطاف پذیری در اختیار شما قرار می‌دهد.

مراقبت‌های پس از بیمارستان

بسته به‌بهبودی، در روز دوم یا سوم پس‌ازعمل ازبیمارستان مرخص‌خواهیدشد. پس از بازگشت به خانه، پیروی از دستورات جراح در چند هفته اول پس از جراحی بسیار مهم است.

داروهای بع از عمل جراحی تعویض مفصل شانه

به‌شما نسخه‌هایی برای داروهای ضد درد، داروهای ضد التهابی و آسپرین داده‌می‌شود که به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می‌کند. فقط در صورت احساس درد از داروی مسکن استفاده کنید. ضد التهاب را طبق دستور مصرف کنید.

مراقبت از بخیه‌ها

بخیه هایی در امتداد زخم شما درجلوی شانه شما کشیده‌می‌شود. این‌ها یک هفته پس از عمل جراحی، در اولین ملاقات بعدی شما برداشته خواهند شد. اگر بخیه شما متورم شد، تخلیه شد، قرمز یا دردناک شد، یا اگر دمای بیش از 101 درجه فارنهایت داشتید، فوراً با جراح تماس بگیرید.

قبل از خروج از بیمارستان، بخیه شما با یک باند خشک پوشانده‌می‌شود. لطفاً بخیه را خیس یا کثیف نکنید. پانسمان را می‌توان روزانه عوض کرد و وجود مقدار کمی خون روی پانسمان غیر معمول نیست. تا زمانی که برای قرار ملاقات خود برگشته اید، دوش نگیرید یا داخل حمام نروید.بخیه هنوز بهبود نیافته است و خیس شدن برش شانه را در معرض خطر عفونت قرار می دهد. پس از برداشتن بخیه‌ها و در صورت اجازه دکتر ابراهیم زاده، می‌توانید دوش بگیرید و اجازه دهید آب روی بخیه جاری شود. برای خیس کردن بخیه داخل وان یا جکوزی نروید. بعداز اتمام دوش‌گرفتن بخیه‌را خشک کنید.

فعالیت بدنی

فعال بودن از نظر بدنی بخش ضروری بهبودی است. به انجام تمریناتی که در بیمارستان یاد گرفتید ادامه دهید. قبل از ترک بیمارستان، یک برنامه‌تمرینی فیزیوتراپی به‌شما داده می‌شود تا آن را دنبال کنید. در طی سه تا شش هفته آینده، باید از شانه محافظت کنید تا ماهیچه‌ها بتوانند بهبود یابند. شما باید در هفته اول یا دوم پس از ترخیص از بیمارستان یک قرار ملاقات با پزشک خود داشته باشید.

باید‌ها و نباید‌ها در جراحی تعویض مفصل شانه

موفقیت جراحی شما تا حد زیادی به این بستگی دارد که چگونه دستورالعمل‌های جراح ارتوپد خود را در خانه طی چند هفته اول پس از جراحی دنبال کنید. دراینجا برخی‌از بایدها و نبایدهای متداول درهنگام بازگشت به‌خانه آورده شده‌است:

 • از بازو برای بالا بردن خود در رختخواب یا از روی صندلی استفاده نکنید؛ زیرا این کار مستلزم انقباض شدید عضلات است.
 • برنامه تمرینات خانگی که برای شما تجویز شده است را دنبال کنید؛ ممکن است لازم باشد تمرینات را ۲ تا ۳ بار در روز به مدت یک ماه یا بیشتر انجام دهید.
 • زیاده روی نکنید! اگر درد شانه شما قبل از جراحی شدید بود، تجربه حرکت بدون درد ممکن است شما را به این فکر بیاندازد که می‌توانید بیش از آنچه که تجویز شده است انجام دهید. استفاده بیش از حد اولیه از شانه ممکن است منجر به محدودیت‌های شدید در حرکت شود.
 • در 2 تا 4 هفته اول پس از جراحی، چیزی سنگین‌تر از یک لیوان آب بلند نکنید.
 • پس از تعویض شانه خود در ورزش‌های تماسی شرکت نکنید و یا انجام حرکات مکرر سنگین وزن را انجام ندهید.
 • در 6 هفته اول پس از جراحی شانه توسط دکتر ابراهیم زاده جراح شانه مشهد از قرار دادن بازوی خود در هر موقعیت شدید مانند مستقیم به پهلو یا پشت بدن خودداری کنید.

هزاران بیمار پس از جراحی تعویض مفصل شانه کیفیت زندگی بهتری را تجربه کرده‌اند. آن‌ها درد کمتر، بهبود حرکت و قدرت و عملکرد بهتر را تجربه می‌کنند.

5 علامت که نشان می دهد برای جراحی تعویض مفصل آماده هستید

مفاصل بدن شما نقش کلیدی در عملکرد اسکلتی عضلانی ایفا می کنند و به شما امکان می دهند با سهولت و انعطاف پذیری خم شوید و حرکت کنید. با این حال، استرس تجمعی در طول زمان، همراه با تغییرات مرتبط با افزایش سن، می تواند عملکرد مفاصل شما را محدود کند.

جراحان ارتوپد انواع مختلفی از روش های تعویض مفصل را ارائه می دهند. در طی جراحی تعویض مفصل، قسمت‌های فرسوده مفاصل آسیب‌دیده با پروتزهای پیشرفته جایگزین می‌شوند که عملکرد مفصل را بهبود می‌بخشد و دردمفاصل را کاهش‌می‌دهد.

انجام تعویض مفصل جراحی یک تصمیم جزئی نیست. اما بسیاری از کسانی که آن را انتخاب می کنند، پس از تعویض مفصل، تسکین پایداری پیدا می کنند و از سال ها زندگی با افزایش تحرک و فعالیت لذت می برند. آیا وقت آن رسیده‌است که به‌ مزایای تعویض‌مفصل فکرکنید؟

در اینجا برخی از علائم بالقوه وجود دارد که ممکن است نشان دهد که تعویض مفصل جراحی می تواند برای شما مناسب باشد.

1. درد مفاصل فعالیت های شما را محدود می کند

اگر درد و سفتی مفاصل خیلی شدید یا مزمن شود، مدیریت فعالیت‌های روزانه‌تان دشوار می‌شود. ممکن است بهانه بیاورید که چرا نمی توانید کارهایی را که قبلاً از آن لذت می بردید انجام دهید یا حتی زمانی که واقعاً می خواهید به دلیل نگرانی در مورد درد مفاصل، از بیرون رفتن خودداری کنید.

وقتی درد زندگی شما را محدود می کند، جراحی تعویض مفصل ممکن است راه حل باشد.

2. درد با درمان غیر جراحی بهبود نمی یابد

دکتر ابراهیم زاده ممکن‌است قبل‌از بررسی جراحی، انجام مداخلات غیرجراحی مانند فیزیوتراپی، مدیریت دارو، تزریق درمانی، بریس زدن و استراحت را پیشنهاد دهد.

اگر این رویکردهای محافظه کارانه به اندازه کافی تسکین درد را ارائه نمی‌کنند، زمان آن رسیده‌است که جراحی تعویض مفصل را درنظر بگیرید.

3. ورم مفصل از بین نمی رود

مفاصل آسیب‌دیده می‌تواند منجربه تورم و التهاب دراطراف ناحیه آسیب‌دیده شود. دکتر ابراهیم زاده ممکن است تغییرات سبک زندگی یا داروها را برای رفع تورم توصیه کند. با این حال، اگر مشکل ادامه داشت، جراحی تعویض مفصل می‌تواند گام بعدی در برنامه درمانی شما باشد.

4. شرایط زمینه ای بر سلامت مفاصل شما تأثیر می گذارد

برخی از بیماری های مزمن شما را مستعد درد یا آسیب مفاصل می کند. اگر شرایطی مانند استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید یا نکروز آواسکولار دارید، به احتمال زیاد به تعویض مفصل جراحی نیاز خواهید داشت.

” شکستگی ها و ناهنجاری های مفصلی نیز می تواند منجر به نیاز به جراحی تعویض مفصل شود “

5. آماده‌هستید تا دوباره فعالیت‌های خود را ادامه‌دهید

پیرشدن به‌معنای کنارگذاشتن فعالیت‌هایی نیست که برای‌ شما مهم هستند. در واقع، باید فعالیت و فعال ماندن را در اولویت قرار دهید! پس از تعویض مفصل، آن مفصل ران، زانو یا مفصلی که دائماً دردناک است احساس خوبی خواهد داشت و شما را آزاد می‌کند تا رویاهای خود را بدون ناراحتی دنبال کنید.

سخن پایانی

تلاش‌های فراوانی برای طراحی و توسعه جایگزین‌های جدیدتر و بهتر جراحی تعویض مفصل شانه وجود دارد که می‌توانند با روش‌های جراحی کم تهاجمی انجام شوند. محققان در حال جمع‌آوری داده‌ها هستند تا مشخص کنند کدام نوع جراحی شانه برای کدام بیمار بهتر است. در انتها امیدواریم این اطلاعات از وبسایت دکتر ابراهیم زاده برای شما مفید واقع شده‌ باشد.

جهت رزرو نوبت برای معاینه حضوری متخصص جراحی شانه مشهد دکتر ابراهیم زاده می‌توانید از طریق شماره‌های 05138541812 و 05138409452 تماس حاصل فرمایید.

منبع

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما

جهت تماس با آقای دکتر ابراهیم زاده از راه‌های زیر استفاده کنید

لطفا سوالات خود در مورد جراحی شانه و جراحی زانو را از طریق فرم زیر بپرسید. یا در صورت نیاز با شماره‌های مطب تماس بگیرید و یا به آدرس مطب مراجعه فرمایید.

  آدرس مطب

  مشهد | خیابان کوهسنگی ۹ ساختمان فراز | طبقه هفتم

  آدرس بیمارستان

  مشهد، بیمارستان قائم گروه جراحی ارتوپدی