درد جانبی زانو: تشخیص و درمان درد بیرونی زانو

درد جانبی زانو: تشخیص و درمان درد بیرونی زانو

درد جانبی زانو دردی است که در قسمت بیرونی زانو ایجاد می شود. ممکن است به تدریج در طول زمان ظاهر شود یا ممکن است به طور ناگهانی پس از آسیب ایجاد شود. در نتیجه، علائم نیز متفاوت است. در این مقاله از وبسایت دکتر ابراهیم زاده جراح زانو و متخصص ارتوپد مشهد ما به شایع ترین علل زانو درد جانبی، علل آن‌ها، علائم معمول و نحوه درمان آن‌ها خواهیم پرداخت. همچنین در پایان به علل شایع درد بیرونی زانو بر اساس فعالیت خواهیم پرداخت.

درد بیرونی زانو به خاطر چیست؟

درد بیرونی زانو ممکن است یک درد عمومی یا درد تیز خاص باشد و ممکن است حرکت زانو نیز محدود شود. قسمت بیرونی زانو به ندت موجب زانو درد می‌شود. در بیشتر موارد، درد موضعی بیرونی زانو به دلیل آسیبی است که یکی از ساختارهای بیرونی زانو را تحت تاثیر قرار داده است. مانند ضربه به زانو

درد جانبی زانو اغلب با تورم در قسمت خارجی زانو همراه است، به خصوص اگر یکی از ساختارهای زانو پاره شده باشد.

علل زانو درد جانبی

تاکنون، شایع ترین علت درد جانبی زانو، سندرم iliotibial band است، پس بیایید از اینجا شروع کنیم.

1. سندرم Iliotibial Band

سندرم باند ایلیوتیبیال یکی از علل شایع درد جانبی زانو به ویژه در ورزشکاران و دوندگان است. این سندرم شایع ترین علت درد بیرونی زانو است.

علل: استفاده بیش از حد، سفتی و ضعف عضلانی، دویدن، صافی کف پا، افزایش ناگهانی فعالیت

علائم: درد در قسمت بیرونی زانو، بدتر شدن درد با دویدن، به ویژه هنگام برخورد پاشنه پا به زمین، دوچرخه سواری، اسکات، بالا و پایین رفتن از پله‌ها، پیاده‌روی

2. آسیب LCL

رگ به رگ شدن یا پارگی رباط جانبی یکی از علل شایع درد در قسمت بیرونی زانو است که به درد جانبی زانو معروف است.


علل: پیچ خوردگی ناگهانی یا افتادن ناخوشایند در جایی که ساق پا مجبور به داخل می شود، ضربه ای به داخل زانو

علائم: بی ثباتی، تورم، کبودی و درد بیرونی زانو، بدتر شدن درد هنگام خم کردن زانو، راه رفتن، بالا و پایین رفتن از پله‌ها و ورزش

3. پارگی منیسک جانبی

پارگی منیسک نیز می‌تواند باعث درد جانبی زانو شود.

علل: پیچش ناگهانی زانو به ویژه در هنگام خم بودن زانو. همچنین فرسایش و پارگی تدریجی ساختار زانو

علائم: درد جانبی زانو، قفل شدن زانو (گیر کردن زانو)، بی ثباتی، مشکل در صاف کردن زانو

4. آرتریت جانبی زانو

آرتروز در قسمت جانبی زانو (سمت بیرونی) باعث درد بیرونی زانو می‌شود. ساییدگی قسمت خارجی مفصل زانو، تشکیل خار استخوان، از دست دادن فضای مفصل، التهاب از علل آن است.

علل: ساییدگی، افزایش سن، آسیب یا جراحی قبلی زانو، چاقی

علائم: درد مبهم و آزاردهنده در زانو، سفتی (مخصوصاً در صبح) و تق تق و صدا دادن زانو

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

5. تاندونوپاتی همسترینگ

تاندونوپاتی عضله دوسر فموریس باعث درد جانبی زانو می شود.
آسیب و پارگی تاندون همسترینگ جانبی، عضله دوسر فموریس، که باعث التهاب و دژنراسیون می شود.

علل: استفاده بیش از حد، پریدن یا لگد زدن مکرر، ورزش هایی که در آن شتاب و کاهش سرعت زیاد است.

علائم: حساس به لمس، درد در قسمت بیرونی زانو در پشت زانو، با خم شدن زانو درد بدتر می‌شود.

علل نادر زانو درد جانبی

چند دلیل احتمالی دیگر برای درد بیرونی زانو وجود دارد. این موارد بسیار کمتر رایج هستند اما نباید فراموش شوند.

1. دررفتگی مفصل تیبیوفیبولار پروگزیمال

دررفتگی مفصل تیبیوفیبولار پروگزیمال یکی از غیرعادی ترین علل درد جانبی زانو است. این بیماری مفصل بین بالای استخوان ساق پا (درشت نی) و فیبولار، استخوان کوچک و نازکی که از سمت بیرونی ساق پا، درست زیر مفصل زانو در سمت بیرونی می‌رود، تأثیر می‌گذارد.

برای دررفتن مفصل نیروی زیادی لازم است، به عنوان مثال یک تصادف رانندگی، اما همچنین ممکن است تا حد کمی نیز دررفته شود. معمولاً به‌دلیل افتادن در هنگامی که کف پا خم شده باشد، به رباط تیبیوفیبولار نیز آسیب می رسد.

علائم معمولاً شامل درد بیرونی زانو، بی ثباتی زانو به ویژه در هنگام اسکات عمیق و گاهی اوقات تغییر شکل آشکار در کنار زانو است. همچنین ممکن است آسیب مرتبط با عصب پرونئال که منجر به سوزن سوزن شدن یا بی حسی در اطراف بیرونی زانو شود، وجود داشته باشد.

2. مشکلات عصبی زانو

فشار در طول مسیر عصب پرونئال نیز می‌تواند باعث درد بیرونی زانو شود. عصب پرونئال از عصب سیاتیک منشعب می شود و از قسمت بیرونی ساق پا تا پا می‌گذرد.

درد عصبی اغلب با سوزن سوزن شدن، سوزن سوزن شدن و یا بی حسی همراه است.

آسیب به عصب پرونئال معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که ضربه‌ای به کناره زانو وارد می‌شود که عصب را در قسمتی که درست زیر پوست قرار گرفته است، له کند. از طرف دیگر، ممکن است فشار بالاتری در عصب وجود داشته باشد که در آن عصب سیاتیک از قسمت پایینی ستون فقرات کمری به عنوان مثال از بیرون زدگی دیسک منشعب می‌شود.

درد زانو هم می‌تواند به عصب مربوط باشد و هم ممکن است منجر به درد در خارج زانو شود، همراه با یا بدون کمردرد. باز هم، اغلب علائم عصبی مانند سوزن سوزن شدن و یا بی حسی وجود خواهد داشت.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

زانو درد جانبی بر اساس فعالیت

زانو درد جانبی ناشی از دویدن: محتمل ترین علت درد بیرون زانو، سندرم IT Band است. در سندرم باند ایلیوتیبیال، استراحت از فعالیت های تشدید کننده بسیار مهم است، در غیر این صورت این بیماری می‌تواند مزمن شود. این ممکن است به معنای کاهش زمان تمرین یا توقف کامل دویدن برای یک دوره زمانی باشد. اگر درد بیشتر در پشت زانو باشد، احتمالاً به دلیل تاندونیت همسترینگ است.

زانو درد جانبی بدون تورم: درد بیرونی زانو بدون تورم به معنای استفاده بیش از حد یا وضعیت تخریبی مانند تاندونوپاتی، سندرم IT Band یا زانوی دونده است، به جای آسیب بافت نرم مانند رگ به رگ شدن رباط یا پارگی مینیسک. درد بیرونی زانو بدون تورم اغلب یک مشکل مزمن است.

درد خارج از زانو همراه با خم شدن زانو: درد بیرونی زانو هنگام خم شدن زانو اغلب نشان دهنده وجود مشکل در همسترینگ است زیرا آنها مسئول خم شدن زانو هستند، به احتمال زیاد تاندونیت همسترینگ. اگر درد مرکزی تر باشد، احتمالاً مشکلی از کاسه زانو مانند سندرم درد کشکک رانی است.

زانو درد جانبی با صاف کردن کامل پا: درد در قسمت بیرونی زانو زمانی که ساق پا را صاف می‌کنید، اغلب به دلیل گیرکردن چیزی در داخل مفصل زانو، معمولاً از آسیب غضروف یا آرتریت ایجاد می‌شود. درد بیرونی زانو با صاف کردن زانو اغلب با قفل شدن جایی که زانو گیر می‌کند همراه است.

درد بیرونی زانو هنگام چمباتمه زدن: درد زانو زمانی اتفاق می‌افتد که مشکلی در غضروف زانو وجود داشته باشد، به این معنی که مینیسک زانو به طور مناسب مفصل زانو را پشتیبانی نمی‌کند، که معمولاً به دلیل پارگی مینیسک و آرتروز زانو است.

در مورد علل پاره شدن مینیسک زانو بیشتر بخوانید:

زانو درد جانبی هنگام پایین آمدن از پله ها: درد بیرونی زانو که از پله ها پایین می آید اغلب با سندرم Iliotibial Band یا آسیب رباط جانبی جانبی همراه است. اگر درد مرکزی تر باشد، احتمالاً مشکل از کشکک زانو است.

درد بیرونی زانو و بی ثباتی: درد بیرونی زانو که با ضعف و جابجایی در زانو همراه است، معمولاً نشان دهنده پارگی رباط زانو است، به احتمال زیاد آسیب ACL یا آسیب LCL.

درد در خارج از زانو که به پایین ساق پا می‌کشد: اگر درد بیرونی زانو بیش از چند اینچ به پایین ساق پا پخش شود، احتمالاً این مشکل اصلاً در زانوی شما نیست، بلکه به احتمال زیاد در یکی از اعصاب موجود در زانو است. درد عصبی معمولاً با احساسات غیرطبیعی مانند گزگز یا بی حسی همراه است.

زانو درد جانبی همراه با تورم: تورم عمومی در اطراف بیرونی زانو معمولاً ناشی از آرتریت زانو، پارگی منیسک جانبی یا پارگی متوسط تا شدید LCL است. اگر تورم مشخص تری وجود داشته باشد، ممکن است به دلیل رگ به رگ شدن LCL، سندرم ITB یا سندرم پلیکای جانبی باشد.

درمان درد بیرونی زانو

بهترین درمان برای درد جانبی زانو به علت اصلی درد بیرونی زانو بستگی دارد. معمولاً درمان شامل ترکیبی از تمرینات، فیزیوتراپی و استراحت از فعالیت‌های تشدیدکننده است و ممکن است شامل تزریق زانو و جراحی نیز باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این علل رایج درد در خارج زانو و نحوه درمان آنها، می توانید با مراجعه به مطب دکتر ابراهیم زاده جراح زانو و متخصص زانو مشهد به علل زانو درد خود پی برده و درمان آن را نیز از وی جویا شوید. به یاد داشته باشید، علت هرگونه بروز درد جانبی زانو همیشه باید توسط پزشک شما ارزیابی شود.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

منبع

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما

جهت تماس با آقای دکتر ابراهیم زاده از راه‌های زیر استفاده کنید

لطفا سوالات خود در مورد جراحی شانه و جراحی زانو را از طریق فرم زیر بپرسید. یا در صورت نیاز با شماره‌های مطب تماس بگیرید و یا به آدرس مطب مراجعه فرمایید.

  آدرس مطب

  مشهد | خیابان کوهسنگی ۹ ساختمان فراز | طبقه هفتم

  آدرس بیمارستان

  مشهد، بیمارستان قائم گروه جراحی ارتوپدی