سندرم باند ایلوتیبیال Iliotibial Band

سندرم باند ایلوتیبیال Iliotibial Band

سندرم Iliotibial Band (ITBS) یکی از علل شایع درد جانبی زانو و از شایع ترین آسیب هایی است که در دوندگان، به ویژه دوندگان مسافت طولانی مشاهده می شود. ITBS باعث درد جانبی زانو در سمت بیرونی زانو می‌شود و درمان آن بسیار دشوار است. همچنین به عنوان سندرم اصطکاک Iliotibial، سندرم ITB یا ITBS شناخته می‌شود و اغلب به اشتباه به عنوان زانوی دونده تشخیص داده می‌شود.

در این مقاله از وبسایت دکتر ابراهیم زاده جراح زانو و متخصص ارتوپد مشهد به علل و علائم معمول ITBS، بهترین گزینه های درمانی و چگونگی کاهش شانس ابتلا به ITBS خواهیم پرداخت.

سندرم باند ایلوتیبیال ITBS چیست؟

باند Iliotibial، با نام IT Band، یک نوار ضخیم از بافت فیبری است، به جای یک عضله، که از قسمت بیرونی ساق شما از لگن تا زانو عبور می کند. ساختار متفاوتی نسبت به ماهیچه ها دارد که باعث می شود تحرک کمتری داشته باشد و کشش آن سخت تر شود.

برخی از عضلات باسن و لگن به ITB متصل می شوند و نحوه عملکرد این عضلات و همچنین تثبیت زانو و ساق را هماهنگ می کند.

سندرم باند ایلوتیبیال ITBS چه زمانی پدید می‌آید؟

سندرم Iliotibial Band زمانی ایجاد می‌شود که نوار IT به دلیل اصطکاک تحریک شده و ملتهب شود. این اغلب در قسمت پایین باند، جایی که در قسمت بیرونی زانو قرار می‌گیرد، رخ می‌دهد. با خم شدن و صاف شدن ساق پا، بند IT روی یک توده استخوانی در کنار زانو که کمی بیرون می‌آید، به نام اپیکوندیل جانبی می‌لغزد.

یک بورس (کیسه کوچک پر از مایع) بین ITB و استخوان قرار می‌گیرد تا حرکات صاف و لغزنده را امکان پذیر کند، اما اگر اصطکاک بیش از حد وجود داشته باشد، نوار Iliotibial تحریک می شود. هنگامی که تحریک می شود، اصطکاک ناشی از راه رفتن و دویدن می تواند باعث ایجاد التهاب و درد شود.

التهاب باند IT معمولاً در اثر استفاده بیش از حد اتفاق می‌افتد و بیشتر در دونده‌ها دیده می‌شود، به‌ویژه آنهایی که دویدن در مسافت طولانی انجام می‌دهند.

چه چیزی باعث درد باند IT می شود؟

علل و عوامل خطر شایع برای سندرم باند ایلیوتیبیال عبارتند از:

دویدن

ورزش دویدن در مسافت های طولانی نیز به دلیل اصطکاک مکرر می تواند منجر به سندرم باند ایلیوتیبیال شود. بسیاری از سطوح در حال اجرا به عنوان مثال جاده ها و مسیرهای در حال اجرا کمی شیب دار هستند که کشش بیشتری را از طریق ITB در قسمت پایینی قرار می دهد. دویدن به سمت بالا و پایین تپه ها همچنین باعث ایجاد تنش بیشتر در نوار فناوری اطلاعات می شود.

مشکلات عضلانی

سفتی در عضلات پا و خود نوار Iliotibial باعث افزایش اصطکاک روی ITB می شود. ضعف در عضلات باسن (سرطان) فشار بیشتری بر روی باند ایلیوتیبیال وارد می کند و شانس ابتلا به سندرم Iliotibial Band را افزایش می دهد.

افزایش ناگهانی فعالیت

فردی که به سرعت تمرینات خود را افزایش می دهد، به دلیل افزایش ناگهانی اصطکاک در زانو، در معرض خطر ابتلا به سندرم Iliotibial Band قرار دارد.

بیومکانیک پا تغییر یافته

هر چیزی که موقعیت طبیعی پا را تغییر دهد می تواند فشار بیشتری را بر روی باند IT وارد کند. اگر صافی کف پا، اختلاف طول پا یا پاهای خمیده دارید، بیشتر مستعد ابتلا به سندرم ITB هستید.

خارهای استخوانی

اگر توده‌های کوچکی از استخوان اضافی، معروف به خار استخوان یا استئوفیت، در اطراف محل اتصال ITB وجود داشته باشد، باعث اصطکاک بیش از حد بر روی ITB می‌شود که می‌تواند منجر به ITBS شود.

علائم اصلی سندرم Iliotibial Band

 • زانو درد جانبی: درد در قسمت بیرونی زانو، به خصوص زمانی که پاشنه پا به زمین برخورد می کند. درد با دویدن و از پله ها بدتر می شود، به خصوص هنگام پایین رفتن. همچنین ممکن است خم شدن و صاف کردن زانو باعث درد شود.
 • تورم زانو: در قسمت بیرونی زانو به دلیل التهاب یا ضخیم شدن نوار ایلیوتیبیال.
 • احساس ترکیدن: این می تواند زمانی رخ دهد که زانو را خم کنید و باند IT روی اپیکوندیل جانبی حرکت کند.

درمان سندرم ITB

مانند هر آسیب ناشی از استفاده بیش از حد، بسیار مهم است که در وهله اول علت التهاب باند Iliotibial را بررسی کنید. یک فیزیوتراپ یا متخصص آسیب های ورزشی می‌تواند علت این عارضه را برای شما ارزیابی کند. بهبودی کامل از سندرم Iliotibial Band ممکن است چندین هفته یا چندین ماه طول بکشد.

درمان کوتاه مدت سندرم ایلوتیبیال

هدف اولیه از درمان سندرم باند ایلیوتیبیال کاهش التهاب است که به نوبه خود باعث کاهش درد باند IT نیز می شود. این امر به‌طور موثر با استفاده از موارد زیر انجام می شود:

استفاده منظم از یخ می‌تواند به کاهش التهاب مرتبط با درد باند IT کمک کند.

 • استراحت نسبی

از فعالیت‌های تشدیدکننده خودداری کنید تا به ITB زمان داده شود تا بهبود یابد، در غیر این صورت بهبودی شما را کند می‌کنید

 • یخ درمانی

یخ درمانی می تواند برای کمک به کاهش التهاب استفاده شود، اما تنها زمانی که به درستی استفاده شود.

 • داروهای ضد التهابی مصرف کنید

داروهایی مانند ایبوپروفن می‌توانند در کاهش درد و التهاب سندرم ITB مفید باشند.

 • تغییر حرکات ورزشی

اگر علائم شما با دویدن تشدید می شود، ممکن است متوجه شوید که تغییر به فعالیت هایی مانند شنا یا دوچرخه سواری به شما این امکان را می دهد که بدون تشدید باند Iliotibial به ورزش ادامه دهید.

درمان طولانی مدت سندرم Iliotibial Band

درمان طولانی مدت با هدف رسیدگی به علت سندرم Iliotibial Band است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

زانوبندها به از بین بردن تنش و اصطکاک از روی باند IT کمک می کنند

بستن بند زانو

پوشیدن یک بریس که در اطراف بالای زانو بسته می‌شود، نیروها را از نوار Iliotibial دور می‌کند، بنابراین می‌تواند برای کاهش سوزش هنگام دویدن بسیار مفید باشد. بسیاری از دوندگان به آنها سوگند یاد می کنند! بیشتر بیاموزید >

تمرینات تقویتی باند IT را انجام دهید

تمرینات تقویتی بخش مهمی از درمان سندرم باند ایلیوتیبیال است. تقویت عضلات سرینی، چهار سر و همسترینگ، عملکرد مفصل ران و زانو را بهبود می بخشد که اصطکاک روی باند ایلیوتیبیال را کاهش می دهد. بیشتر بیاموزید >

کشش عضلات

بهترین مکان برای شروع کشش باند IT است، اما نباید به صورت مجزا انجام شود. کشش عضلات چهار سر، همسترینگ و ساق پا نیز به کاهش اصطکاک زانو کمک می کند. بیشتر بیاموزید >

بافت سندرم را ماساژ دهید

ماساژ بافت عمیق به بند IT می تواند سفتی را کاهش دهد، اما می تواند بسیار دردناک باشد. باید توسط یک ورزش درمانگر آموزش دیده یا فیزیوتراپیست انجام شود و باید با یک برنامه ورزشی دنبال شود.

کفی‌های مخصوص کفش را امتحان کنید

کفی های مخصوصی را می توان در کفش های خود قرار داد تا وضعیت نامناسب پا مانند کف پای صاف را اصلاح کند و در نتیجه کشش ITB را کاهش دهد.

تزریق استروئید

اگر سایر درمان ها شکست خوردند، می توان برای کمک به کاهش درد و التهاب، تزریق کورتیزون انجام داد. با این حال، همیشه باید با تمرینات تقویتی و کششی همراه باشد تا اطمینان حاصل شود که مشکل عود نمی کند.

اگر همه این روش هارا امتحان کردید و به نتیجه نرسیدید…

جراحی

جراحی برای درد باند IT بسیار نادر است و تنها در صورتی در نظر گرفته می‌شود که همه درمان‌های دیگر شکست بخورند. این عمل به روش آرتروسکوپی، جراحی سوراخ کلید انجام می‌شود و هدف آن از بین بردن هر گونه اسکار در بافت‌ها و در صورت لزوم طولانی‌تر کردن نوار Iliotibial برای کاهش اصطکاک در زانو است.

چگونه از سندرم Iliotibial Band جلوگیری کنیم؟

شایع ترین علت سندرم Iliotibial Band دویدن است. برای کمک به جلوگیری از ایجاد یا عود سندرم IT Band:

 • گرم کردن و خنک کردن مناسب: شامل کشش و گرم کردن قبل از ورزش و خنک کردن بعد از آن
 • کفش های مخصوص دویدن مناسبی بپوشید و آنها را مرتباً عوض کنید
 • در صورت نیاز از ارتز استفاده کنید: درج کفش برای اصلاح هر گونه موقعیت غیر طبیعی پا یا اختلاف طول پا
 • اجتناب از خطاهای تمرینی: مانند پرهیز از دویدن در یک جهت روی سطوح شیبدار و افزایش آهسته مسافت.

اگر این عارضه شبیه مشکل شما نیست، می‌توانید به یکی از بخش‌های زیر وارد شوید:

منبع

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما

جهت تماس با آقای دکتر ابراهیم زاده از راه‌های زیر استفاده کنید

لطفا سوالات خود در مورد جراحی شانه و جراحی زانو را از طریق فرم زیر بپرسید. یا در صورت نیاز با شماره‌های مطب تماس بگیرید و یا به آدرس مطب مراجعه فرمایید.

  آدرس مطب

  مشهد | خیابان کوهسنگی ۹ ساختمان فراز | طبقه هفتم

  آدرس بیمارستان

  مشهد، بیمارستان قائم گروه جراحی ارتوپدی