زانو درد نشانه چیست؟ (تشخیص و درمان درد داخلی زانو)

زانو درد نشانه چیست؟ (تشخیص و درمان درد داخلی زانو)

زانو یک مفصل پیچیده است و برای تشخیص علت زانو درد باید موارد مختلفی بررسی شود. طیف وسیعی از شرایط یا صدمات می تواند باعث ایجاد درد در این ناحیه شود. در این مقاله در مورد انواع دردهای داخلی زانو، درمان آن‌ها و تمریناتی که می‌تواند کمک کننده باشد صحبت می‌کنیم.

درد داخلی زانو نشانه چیست؟

درد داخلی زانو ممکن است در اثر آسیب، رگ به رگ شدن، آرتریت روماتوئید یا بورسیت ایجاد شود.
در حالی که زانو ممکن است مانند یک مفصل لولا ساده به نظر برسد، حرکت آن شامل بسیاری از تاندون‌ها، رباط‌ها و سایر بافت‌ها می‌شود. این بدان معنی است که بسیاری از چیزها ممکن است در زانو اشتباه کنند.

علل احتمالی درد داخلی زانو

 • جراحت

درد داخلی زانو می تواند نتیجه آسیب ناشی از یک ورزش یا ورزش مانند دویدن باشد که به مفصل زانو فشار وارد می کند.
این درد همچنین می تواند ناشی از ضربه باشد، جایی که فرد روی زانو افتاده یا تصادف کرده است.

 • بورسیت

این وضعیت به دلیل التهاب در بافتی در زانو به نام بورسا رخ می دهد. بورس ها کیسه های کوچک پر از مایعی هستند که از مالش ماهیچه ها، تاندون ها و استخوان ها به یکدیگر جلوگیری می کنند.

التهاب پس آنسرین بورسا ممکن است منجر به درد داخلی زانو شود. این درد می تواند ناشی از آسیب حاد یا استفاده بیش از حد از مفصل زانو باشد. درد بورسیت ممکن است در قسمت داخلی زانو، حدود 2 تا 3 اینچ زیر مفصل زانو احساس شود.

 • رگ به رگ شدن یا پارگی

درد داخلی زانو ممکن است به دلیل رگ به رگ شدن یا پارگی در رباط جانبی داخلی یا MCL ایجاد شود. این معمولاً در اثر آسیبی ایجاد می شود که در آن پیچ و تاب و پارگی بیش از حد MCL وجود داشته است.

ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که ضربه یا نیرو به قسمت بیرونی زانو وارد شود، زیرا ممکن است باعث ایجاد فشار در قسمت داخلی زانو شود. این آسیب معمولاً منجر به تورم یا درد تقریباً فوری می‌شود.

 • پاره شدن منیسک
درد زانو

منیسک غضروف محافظی است که مفصل زانو را می پوشاند. پارگی منیسک داخلی می تواند منجر به درد داخلی زانو شود. منیسک همچنین می تواند به مرور زمان فرسوده شود و زمانی که فرد زانوی خود را حرکت می دهد باعث درد شود.

آرتروز زانو

استئوآرتریت یک بیماری دژنراتیو است که باعث از بین رفتن غضروف محافظ فرد می شود. زانوها به ویژه در برابر این آسیب پذیر هستند. در این حالت، زانوها ممکن است به خصوص در اول صبح دردناک باشند.

 • سندرم پلیکا داخلی

این وضعیت باعث التهاب پلیکا می شود که ممکن است در داخل زانو وجود داشته باشد. این آسیب ناشی از استفاده بیش از حد معمولاً پس از افزایش سطح فعالیت فرد رخ می دهد.

پزشک متخصص زانو دکتر ابراهیم زاده ممکن است توده ای را در سمت داخلی زانو احساس کند که در لمس بسیار حساس است.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید
 • روماتیسم مفصلی

آرتریت روماتوئید یک اختلال خود ایمنی است که باعث التهاب در بدن می شود. یک فرد ممکن است درد شدید داخلی زانو مربوط به آرتریت روماتوئید خود را تجربه کند. درد معمولا در صبح بدتر می شود و در طول روز بهتر می شود.

روش های درمان

استفاده از کیسه یخ روی زانوی آسیب دیده ممکن است به کاهش التهاب کمک کند. برای بسیاری از علل زانو درد، از جمله صدمات و اختلالات التهابی، درمان خانگی زانو درد ممکن است مشکل را حل کند.

برای این نوع اختلالات، درمان های زیر ممکن است مفید باشد:

به زانو استراحت دهید

اگر آسیب ناشی از ورزش هایی مانند دویدن است، تا زمان بهبودی زانو از این فعالیت خودداری کنید.

از کیسه یخ استفاده کنید

قرار دادن یخ روی ناحیه آسیب دیده زانو سه تا چهار بار در روز، هر بار به مدت 20 دقیقه، می تواند التهاب و درد را کاهش دهد. بسته های یخ برای خرید در داروخانه ها و آنلاین در دسترس هستند.

استفاده از داروهای ضد التهاب

فرد می تواند از داروهای ضد التهابی بدون نسخه مانند آسپرین یا ایبوپروفن استفاده کند. اگر این داروها مؤثر نباشند، پزشک ممکن است داروهای مسکن قوی تری را تجویز کند.
اگر این درمان های خانگی موثر نبود، می توانیدبرای تعیین بهترین روش درمانی با دکتر ابراهیم زاده متخصص زانو مشهد مشورت کنید.

در صورتی که نیاز به مشاوره در مورد درد داخلی زانو یا جراحی زانو دارید، می‌توانید از طریق شماره‌های 05138541812 و 05138409452 با مطب دکتر ابراهیم زاده، متخصص جراحی زانو تماس حاصل فرمایید.

پزشک متخصص زانو مشهد دکتر ابراهیم زاده ممکن است درمان هایی را توصیه کند که عبارتند از:

 • تخلیه هرگونه مایع تجمع یافته که باعث فشار یا درد می شود
 • پوشیدن بریس برای حمایت از زانو
 • فیزیوتراپی برای کشش و تقویت عضلات اطراف زانو، متناسب با فرد
 • تزریق داروهای کورتیکواستروئیدی برای شرایطی، از جمله آرتروز یا بورسیت
 • جراحی برای برداشتن یا ترمیم بخش های آسیب دیده بافت زانو، مانند بورس یا منیسک
 • پزشک معمولاً قبل از درمان های تهاجمی مانند جراحی، درمان های محافظه کارانه را توصیه می کند.

تمرینات مناسب برای درد داخلی زانو

ورزش هایی برای تقویت و کشش زانو ممکن است به کاهش درد و التهاب کمک کند. مناسب ترین تمرینات برای درد داخلی زانو به علت آن بستگی دارد و باید متناسب با فرد باشد.

این تمرینات عبارتند از:

کشش چهارگانه

کشش عضلات چهار سر ران می تواند به کاهش فشار روی مفصل زانو کمک کند.

برای حفظ تعادل و حمایت با یک صندلی محکم در نزدیکی خود بایستید.
با باز کردن پاها به اندازه عرض شانه شروع کنید، با پای راست یک قدم به عقب بردارید. حالت بدن را صاف نگه دارید و باسن را به سمت داخل بکشید تا یک خط صاف با بدن خود ایجاد کنید.
زانوهای خود را کمی خم کنید و کشش را در جلوی پاها احساس کنید.
این کشش را به مدت 10 ثانیه نگه دارید، سپس برای کشش پای دیگر تکرار کنید.

کشش همسترینگ

این تمرین با کشش در حالت نشسته، تنش پشت ساق پا را از بین می برد.

با یک پای صاف روی زمین شروع کنید، سپس یک پا را به جلو بکشید و پا را به سمت عقب خم کنید.
کمی به جلو خم شوید تا در پشت ساق پا احساس کشیدگی کنید.

نیمه اسکات

نیمه اسکات راهی برای تقویت جلوی پاها بدون وارد کردن فشار اضافی به زانوها است.

 • پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و بازوها را تا ارتفاع شانه باز کنید.
 • زانوها را کمی خم کنید، فقط به اندازه ای که عضلات چهارسر ران را درگیر کنید.
 • این وضعیت را تقریباً 5 ثانیه نگه دارید، سپس زانوها را به حالت ایستاده صاف کنید.

علائم درد داخلی زانو

علائم درد داخلی زانو

درد در قسمت داخلی زانو ممکن است مانند یک ضربه شدید با چاقو یا یک درد مبهم باشد. فرد ممکن است هنگام حرکت مفصل زانو صدای ترک خوردن یا ترکیدن را بشنود. در اینجا می‌توانید در مورد علت صدا دادن زانو بیشتر بخوانید.

علائم اضافی که می تواند با درد داخلی زانو رخ دهد عبارتند از:

 • کبودی
 • سرخی
 • تورم
 • افزایش گرما

علائمی که در طول روز بهبود می یابند ممکن است نشان دهنده یک بیماری التهابی زانو باشد. اگر در طول روز بدتر شوند، این می تواند نشان دهنده یک اختلال دژنراتیو مانند آرتریت باشد.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

روش تشخیص درد داخلی زانو

قبل از عکسبرداری با اشعه ایکس یا ام آر آی، پزشک متخصص زانو دکتر ابراهیم زاده ارزیابی فیزیکی زانو را انجام می دهد. برای تشخیص عارضه داخلی زانو، پزشک سابقه سلامتی فرد را می گیرد و در مورد علائم او سؤالاتی می پرسد. وی باید بدانند که این ناراحتی چگونه شروع شده و آیا فرد اخیرا سابقه اختلالات التهابی یا آسیب دارد یا خیر.

سوالات مهم دیگری که باید با پزشک در میان بگذارید عبارتند از:

 • در چه زمانی علائم بدترین هستند؟
 • آیا چیزی علائم را بدتر یا بهتر می کند؟
 • در حال حاضر چه درمان هایی برای زانو درد استفاده می شود؟
 • درد چه حسی دارد؟

دکتر ابراهیم زاده همچنین ارزیابی فیزیکی زانو را انجام خواهد داد. او ممکن است یک سونوگرافی، اشعه ایکس یا اسکن MRI را برای بررسی ساختار داخلی زانو توصیه کنند. این اسکن ها به پزشک اجازه می دهد تا مشکلات منیسک، رباط ها و خود مفصل زانو را بررسی کند.

اگر پزشک مشکوک به یک اختلال خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید باشد، ممکن است آزمایش خون انجام دهد. آنتی‌بادی‌های خاصی معمولاً وجود دارند و می‌توانند در مبتلایان به آرتریت روماتوئید شناسایی شوند.

باید ها و نباید ها در هنگام زانو درد

زانو درد در هر گروه سنی یا به دلیل آسیب های اخیر یا آرتریت، سال ها وجود دارد. این 11 باید و نباید برای کمک به کاهش شدت زانو درد و ایجاد احساس بهتر در زانو پیشنهاد شده است.

نباید ها:

استراحت بیش از حد

استراحت بیش از حد می تواند عضلات شما را ضعیف کند، همچنین می تواند درد مفاصل را بدتر کند. ورزش های ملایم مانند پیاده روی و ایروبیک سبک که برای زانو بی خطر می تواند به صورت روزانه انجام شود.

اضافه وزن

یک کیلوگرم افزایش وزن 4 برابر فشار بیشتری به مفصل زانو فشار وارد می کند. حتی یک تغییر کوچک در کاهش وزن به طور قابل توجهی به مفاصل زانو کمک می کنند. اگر وزنتان کاهش نمی یابد، حداقل اجازه ندهید بیش از این افزایش یابد!

کفش نامناسب

استفاده بیش از حد از زیره های سفت کفش می تواند درد زانو را تشدید کند. در عین حال کفی های بالشتکی می توانند فشار وارده بر زانوهای شما را کاهش دهند. برای آرتروز زانو، پزشکان اغلب کفی‌های مخصوصی را توصیه می‌کنند (مثلاً در قسمت بیرونی پاهای کمانی) که می توانید در کفش خود قرار ‌دهید. این کفی ها ممکن است به کاهش درد ناشی از آرتریت زانو کمک کند.

مسکن های طولانی مدت

مسکن‌هایی که معمولاً تجویز می‌شوند در صورت مصرف طولانی‌تر می‌توانند باعث نارسایی کلیه، افزایش فشار خون و تشدید آسم موجود شوند. اگر زانو متورم است، مصرف یک دوره کوتاه از آنها بعد از غذا و همراه با آنتی اسید بی خطر است. زنان باردار یا کسانی که از قبل بیماری کلیوی دارند یا از فشار خون بالا و آسم رنج می برند باید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنند.

ورزش های پرفشار

تمرینات با ضربه زیاد می توانند به زانوهای دردناک آسیب بیشتری وارد کنند. اینها می توانند درد را بدتر کنند و اگر به درستی انجام نشوند باعث آسیب می شوند. از انجام تمرینات سخت مانند دویدن، پریدن و استارت زدن موتور سیکلت خودداری کنید. همچنین از انجام تمریناتی مانند اسکات عمیق که فشار زیادی به زانوهای شما وارد می کند خودداری کنید.

باید ها:

ورزش

تمرینات ورزشی، عضلاتی را که از زانوی شما حمایت می کنند را تقویت کرده و انعطاف پذیری را افزایش می دهند. تمرینات زانو أنواع مختلفی دارند که با وزنه و کشش نیز انجام می شوند. پیاده روی، شنا، ایروبیک سبک، دوچرخه ثابت همگی برای زانو مفید هستند. باید افراد را به انجام این کارها تشویق شود. یوگای ملایم نیز به بهبود تعادل و قدرت عضلانی کمک می کند.

استراتژی ضد درد RICE

استراحت، گذاشتن یخ، فشرده سازی و بالابردن زانو که به اصطلاح به آن رایس RICE گفته می شود، برای درد زانو ناشی از آسیب جزئی یا شدیدتر شدن آرتریت مفید است. به زانوی خود استراحت دهید، برای کاهش تورم از یخ استفاده کنید، یک باند فشاری بپوشید و زانوی خود را برای حدود 5 روز بالا نگه دارید.

دستگاه های کمکی راه رفتن

عصا یا واکر می‌تواند با به اشتراک‌گذاشتن وزن بدن، استرس زانوی شما را از بین ببرد. آتل‌ها و بریس‌های زانو نیز می‌توانند به شما کمک کنند تا پایدار بمانید، به‌ویژه در یک پیاده‌روی ناهموار. محض احتیاط بدانید که بریس نباید برای مدت طولانی استفاده شود زیرا منجر به ضعف عضلانی زانو می شود. در صورت حاد بودن درد از آن استفاده کنید و سپس مصرف آن را متوقف کنید.

بازی با آب سرد و گرم

برای 48 تا 72 ساعت اول پس از آسیب زانو، تورم به دلیل تجمع خون است. کیسه یخ به کاهش تورم در درد حاد کمک می کند. یک کیسه یخ به مدت 15 تا 20 دقیقه سه تا چهار بار در روز به کاهش درد و تورم کمک می کند. قبل از استفاده از یخ، پوست را با حوله بپوشانید. بعد از یک هفته می توان از حمام گرم، حوله گرم یا پد گرم کننده به مدت 15 تا 20 دقیقه، سه یا چهار بار در روز برای کاهش درد مزمن استفاده کرد.

کمک‌گرفتن از متخصص‌ زانو

اگر درد زانو شما جدید است، به پزشک متخصص زانو مراجعه کنید تا آن را بررسی کند. بهتر است بدانید در اسرع وقت با چه چیزی سر و کار دارید تا بتوانید از آسیب بیشتر جلوگیری کنید.

جمع بندی

درد داخلی زانو ممکن است کوتاه مدت یا مزمن باشد. در موارد خفیف، فرد می تواند با استفاده از استراحت و ورزش درد را در خانه درمان کند. اگر علت زانودرد ناشناخته باشد، اگر باعث ناراحتی می‌شود یا اگر در زندگی‌روزمره دچار مشکل شود، فرد باید برای یافتن بهترین‌درمان با پزشک مشورت‌کند.

درصورتی‌که نیاز به مشاوره درمورد درد داخلی زانو یا جراحی زانو دارید، می‌توانید از طریق شماره‌های 05138541812 و 05138409452 با مطب دکتر ابراهیم زاده، متخصص جراحی زانو تماس حاصل فرمایید.

منبع

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما

جهت تماس با آقای دکتر ابراهیم زاده از راه‌های زیر استفاده کنید

لطفا سوالات خود در مورد جراحی شانه و جراحی زانو را از طریق فرم زیر بپرسید. یا در صورت نیاز با شماره‌های مطب تماس بگیرید و یا به آدرس مطب مراجعه فرمایید.

  آدرس مطب

  مشهد | خیابان کوهسنگی ۹ ساختمان فراز | طبقه هفتم

  آدرس بیمارستان

  مشهد، بیمارستان قائم گروه جراحی ارتوپدی