علائم و راه درمان در رفتگی شانه چیست؟

علائم و راه درمان در رفتگی شانه چیست؟

در رفتگی شانه زمانی اتفاق می‌افتد که قسمت بالایی بازو از حفره شانه خارج شود. شانه یکی از ساده‌ترین مفاصل برای دررفتگی است زیرا مفصل توپی بالای بازو شما در یک حفره بسیار کم عمق قرار دارد. مفصل شانه متحرک‌ترین مفصل بدن است و می‌تواند در جهات مختلف بچرخد، اما این مزیت باعث می‌شود که مفصل شانه به راحتی دچار در رفتگی شود.در رفتگی جزئی و کامل هر دو باعث درد و بی‌ثباتی در شانه می‌شوند. دربرخی موارد، بافت‌های اطراف که از مفصل‌شانه حمایت می‌کنند نیز ممکن‌است بیش‌ازحد کشیده یا پاره شوند. شانه دررفته بین 12 تا 16 هفته طول می‌کشد تا پس از اینکه شانه به جای خود بازگردد، بهبود یابد.

در رفتگی شانه چیست؟

در رفتگی شانه چه شکلی است

مفصل‌شانه شما از سه‌استخوان تشکیل شده‌است: استخوان ترقوه، تیغه‌شانه و استخوان بالای بازو. استخوان بالای بازو شما به شکل یک توپ است. این توپ در یک حفره فنجانی(گلنوئید) در تیغه شانه شما قرار می‌گیرد. اسیب دررفتگی شانه زمانی اتفاق می‌افتد که توپ از حفره شما خارج شود. دررفتگی ممکن‌است جزئی باشد، جایی که توپ فقط تا حدی از حفره خارج شده‌است. همچنین می‌تواند یک دررفتگی کامل باشد، جایی‌که توپ به‌طورکامل از حفره خارج شده‌است که دراینصورت می‌توان گفت شانه جداشده رخ داده‌است.

بیشتر بخوایند: درمان در رفتگی مکرر شانه و دلیل بروز ناپایداری

علت در رفتگی شانه چیست؟

شانه‌های شما متحرک‌ترین مفاصل بدن شما هستند. همچنین شایع ترین مفاصلی هستند ک دچار آسیب دررفتگی می‌شوند. دررفتگی شانه معمولاً در اثر افتادن یا ضربه به شانه ایجاد می‌شود.

شایع ترین علل دررفتگی شانه عبارتند از:

 • آسیب‌های ورزشی: دررفتگی شانه یکی از آسیب های ورزشی شایع در ورزش هایی مانند فوتبال و هاکی است. همچنین در ورزش‌هایی که ممکن است شامل زمین خوردن باشد، مانند اسکی در سراشیبی، ژیمناستیک و والیبال رایج است.
 • حوادث، از جمله سوانح رانندگی. ضربه محکم به شانه در هنگام تصادف وسیله نقلیه می‌تواند باعث دررفتگی شود.
 • افتادن: مانند افتادن از روی نردبان، زمین خوردن روی فرش و یا افتادن روی شانه یا بازوی دراز شده می‌تواند باعث دررفتگی شانه شود.
 • تشنج و شوک الکتریکی، که می‌تواند باعث انقباضات عضلانی شود که بازو را از جای خود خارج می‌کند.
دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

انواع دررفتگی شانه چیست؟

مفصل شانه می‌تواند به سمت جلو، عقب یا پایین دچار اسیب دررفتگی شانه شود.

 • دررفتگی قدامی: یک نوع رایج دررفتگی شانه زمانی است که شانه به جلو می‌لغزد این به این معنی است که استخوان بازو به سمت جلو حرکت کرده و از حفره خود خارج شده است. این مورد ممکن است زمانی اتفاق بی‌افتد که بازو در موقعیت پرتاب قرار گیرد.
 • دررفتگی خلفی:  این آسیب زمانی که بازو با فشار به سمت عقب حرکت می‌کند اتفاق می‌افتد.

علائم دررفتگی شانه چیست؟

موارد زیر شایع ترین علائم دررفتگی شانه است. با این حال، ممکن است علائم متفاوتی را تجربه کنید.

علائم دررفتگی شانه عبارتند از:

 • درد شدید شانه
 • تورم و کبودی شانه یا بالای بازو
 • بی حسی ویا ضعف در بازو، گردن، دست یا انگشتان
 • مشکل در حرکت بازو
 • به نظر می‌رسد دست شما در جای خود نیست
 • اسپاسم عضلانی در شانه شما

گاهی اوقات دررفتگی ممکن است باعث پارگی رباط‌ها یا تاندون‌های شانه یا آسیب به اعصاب شود. دررفتگی شانه همچنین می‌تواند باعث بی‌حسی، ضعف یا سوزن سوزن شدن در نزدیکی آسیب، مانند گردن یا پایین بازو شود.

اگر فکر می‌کنید شانه شما دررفته است، مراحل زیر را انجام دهید:

 • بازو را حرکت ندهید و آن را نزدیک بدن نگه دارید. سعی نکنید شانه را در جای خود قرار دهید، زیرا می‌تواند به رگ‌های خونی، ماهیچه‌ها، رباط‌ها و اعصاب آسیب برساند.
 • کیسه یخ را روی ناحیه آسیب دیده بمالید. یخ می‌تواند تورم را کاهش داده و درد را کاهش دهد.
 • ایبوپروفن ، ناپروکسن یا استامینوفن را برای کاهش درد مصرف کنید. همیشه بهتر است قبل از مصرف داروی ضد درد با پزشک مشورت کنید، به ویژه بیماران مبتلا به بیماری قلبی، فشار خون بالا یا بیماری کلیوی، یا بیمارانی که از زخم معده یا خونریزی داخلی رنج می‌برند.

چه کسانی در معرض خطر دررفتگی شانه هستند؟

دررفتگی شانه ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد، اما در مردان جوان که بیشتر درگیر ورزش و سایر فعالیت‌های بدنی هستند، شایع‌تر است. افراد مسن، به ویژه زنان، نیز در معرض خطر بیشتری قرار دارند، زیرا احتمال افتادن آنها بیشتر است.

در رفتگی شانه چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک در حال بررسی شانه بیمار

مهم است پزشک شما بداند که دررفتگی چگونه اتفاق افتاده است و آیا قبلاً شانه دررفته بوده است یا خیر. برای تشخیص در رفتگی شانه، پزشک شما سابقه پزشکی شما را مشاهده می‌کند و شانه شما را معاینه می‌کند. از جمله آزمایشاتی که پزشک ممکن است تجویز کند شامل اشعه ایکس، اسکن تصویربرداری تشدید مغناطیسی(MRI) برای تشخیص آسیب بافتی یا اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) است که هر استخوان شکسته‌ای را که در اشعه ایکس دیده نمی‌شود نشان می‌دهد. حتی اگر شما دچار شکستگی استخوان ترقوه شده باشید نیز متخصص شانه از این طریق می‌تواند به معاینه آن بپردازد.

 درمان‌ در رفتگی شانه چیست؟

پزشک متخصص با شما درباره درمان خاص دررفتگی شانه بر اساس موارد زیر بحث می‌کند:

 • سن، سلامت کلی و سابقه پزشکی شما
 • میزان آسیب شما
 • تحمل شما برای داروها، رویه‌ها یا درمان‌های خاص
 • انتظارات برای دوره آسیب شما
 • نظر یا ترجیح شما

اگر دررفتگی شانه تشخیص داده‌شود، پزشک استخوان بازو را با دقت در حفره شانه و در تراز صحیح قرار می‌دهد، فرآیندی که به‌آن «کاهش بسته» می‌گویند. بسته است زیرا نیازی به‌جراحی ندارد. اگر اسپاسم شروع نشده باشد، ممکن است بیمار به داروهای مسکن نیاز نداشته باشد. پزشک ممکن است از یک عامل بی‌حس کننده برای شانه استفاده کند. پس از بازگشت شانه به جای خود، هر درد شدید تقریباً بلافاصله متوقف می‌شود. پزشک برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن کاهش، اشعه ایکس دیگری تجویز می‌کند.

ممکن است مجبور شوید حداقل یک هفته از آتل یا بند استفاده کنید تا بهبودی را بهبود بخشد و درد را به حداقل برساند. پزشک ممکن است 3 یا 4 بار در روز قراردادن یخ روی شانه آسیب دیده را توصیه کند. ممکن است لازم باشد تمرینات سبکی انجام دهید تا شانه شما سفت نشود . بعد از چند هفته، شانه آسیب‌دیده معمولاً دوباره به‌حالت عادی عمل می‌کند.

حدود یک هفته پس از آسیب، پزشک بیمار را نزد یک ارتوپد یا متخصص استخوان می‌فرستد تا استخوان‌ها، عضلات، تاندون‌ها و رباط‌های شانه را بررسی کند. پس از بهبود شانه، یک فیزیوتراپ تمریناتی را برای کشش شانه و بازیابی تحرک تعیین می‌کند. بعد از ان پزشک تمریناتی را اضافه می‌کند که عضلات و رباط‌های شانه را تقویت می‌کند. این توانبخشی به جلوگیری از دررفتگی شانه در آینده کمک می‌کند. قبل از از شروع فعالیت‌هایی از جمله ورزش، باغبانی، بلند کردن اجسام سنگین که به شانه فشار وارد می‌کند، با پزشک مشورت کنید.

آیا جراحی برای در رفتگی شانه لازم است؟

تصویر رندر شده از در رفتگی شانه

معمولاً هیچ عمل جراحی لازم نیست، به خصوص اگر شانه برای اولین بار دررفتگی داشته باشد. پزشک ممکن است تشخیص دهد که در صورت آسیب به استخوان‌ها یا تاندون‌ها، جراحی لازم است. اگر شانه بیش از یک بار دررفتگی داشته باشد، که در بین ورزشکاران جوان شایع تر است، پزشکان ممکن است رباط‌هایی را که استخوان بازو را به تیغه شانه متصل نگه می‌دارند، با جراحی شانه ترمیم یا سفت کنند.

ضایعه بنکارت چیست؟

پارگی گلنوئید لابروم درمفصل‌قدامی ضایعه بنکارت نامیده می‌شود. هنگامی که پارگی لابروم اتفاق می‌افتد، مفصل شانه از ثبات کمتری برخوردار است و به سر بازو اجازه می‌دهد بیش از حد طبیعی حرکت کند. دررفتگی خلفی (زمانی که بازو با فشار به سمت عقب حرکت می‌کند) نیز می‌تواند منجر به پارگی در لابروم شود، البته کمتر رایج است. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، پارگی لابروم خود می‌تواند سبب در رفتگی جزئی شانه شود.

ترمیم پارگی در بافت‌های شانه

برخی‌از افراد هنگام در رفتگی شانه، رباط‌ها، تاندون‌ها و سایر بافت‌ها را پاره می‌کنند. اگر این بافت‌ها آسیب‌دیده باشند، ممکن‌است برای ترمیم آنها نیاز به‌جراحی داشته‌باشید. جراحی می‌تواند به طور قابل توجهی شانس دررفتگی مجدد همان شانه را، در آینده برای برخی افراد کاهش دهد. جراحی برای ترمیم بافت‌های شانه، تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. اغلب با استفاده از جراحی سوراخ کلید، که در آن برش‌های کوچک و یک لوله نازک با نور و دوربین در یک انتها (آرتروسکوپ) استفاده می‌شود، انجام می‌شود. گاهی‌اوقات برای جلوگیری از دررفتگی بیشتر، نیاز به‌جراحی باز برای حرکت‌دادن استخوان‌ها در اطراف شانه است.گاهی اوقات می‌توان با انجام تمرینات مناسب برای تقویت شانه در صورتی که بافت‌ها بیش از حد کشیده شده‌اند اما پاره نشده‌اند، از جراحی جلوگیری کرد.

تمرینات بازو و شانه

برخی از تمرینات ملایم بازو و شانه ممکن است به شما توصیه شود که در خانه انجام دهید. این تمرینات کمک خواهند کرد:

 • کاهش سفتی
 • مقداری از درد را تسکین دهید
 • در عضلات شانه خود قدرت ایجاد کنید

این احتمال وجود دارد که هنگام انجام این تمرینات کمی درد، ناراحتی یا کشش احساس کنید. با این حال، اگر بیش از 30 دقیقه درد شدید داشتید، تمرین را با شدت کمتر انجام دهید.

زمان بهبودی دررفتگی شانه

بند شانه

بعد از چند روز می‌توانید پوشیدن بند را متوقف کنید، اما حدود 12 تا 16 هفته طول می‌کشد تا به طور کامل از در رفتگی شانه بهبود یابد.معمولاً می‌توانید بیشتر فعالیت‌ها را در عرض ۲ هفته از سر بگیرید، اما باید از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش‌هایی که شامل حرکات شانه می‌شود بین ۶ هفته تا ۳ ماه خودداری کنید. اگر کار فیزیکی داشته باشید، احتمالاً 2 تا 4 هفته یا بیشتر مرخصی خواهید داشت.اگر مفصل بازو یا شانه خود را نیز شکسته‌اید، ممکن است لازم باشد تا 6 هفته بند خود را بپوشید و بهبودی بیشتر طول می‌کشد.

بعد از درمان دررفتگی شانه چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت؟

اگر تورم یا درد در شانه، بازو یا دست وجود دارد که با گذشت زمان بدتر می‌شود، یا اگر بازو یا دست بنفش شد، با پزشک تماس بگیرید. تب یکی دیگر از علائم هشدار دهنده است. اگر جراحت به گونه ای که انتظار می‌رود بهبود نیابد، پزشک ممکن است برای یافتن پارگی‌های بافتی که قبلاً دیده نشده‌اند، اسکن تجویز کند.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

با دررفتگی شانه چه کنیم؟

 • اگر فکر می‌کنید دچار اسیب دررفتگی شانه شده‌اید، فوراً به نزدیک‌ترین بخش حوادث و اورژانس مراجعه کنید.
 • سعی نکنید بازوی خود را به عقب برگردانید، ممکن است به بافت‌ها، اعصاب و رگ‌های خونی اطراف مفصل شانه آسیب برسانید.
 • در حالی که منتظر کمک پزشکی هستید، تا حد امکان از حرکت دادن بازو خودداری کنید.
 • چیزی نرم، مانند یک پتو یا بالش تا شده، در شکاف بین بازو و سمت سینه خود قرار دهید.
 • اگر می‌توانید، از کسی بخواهید که یک بند ساده بسازد تا پایین دست شما را روی قفسه سینه نگه دارد، در حالی که آرنج در زاویه قائم خم شده است.

آیا می‌توان از در رفتگی شانه جلوگیری کرد؟

حفظ قدرت و انعطاف عضلانی می‌تواند به جلوگیری از دررفتگی شانه کمک کند. هنگامی که شانه شما دچار دررفتگی شانه شد، فیزیوتراپی ممکن است به شما در جلوگیری از دررفتگی آن در آینده کمک کند. با بازگرداندن دامنه حرکتی و قدرت بدنی شانه، خطر دررفتگی شانه کاهش می‌یابد.

برای کمک به جلوگیری از دررفتگی شانه:

 • مراقب باشید تا از افتادن و سایر آسیب‌های شانه جلوگیری کنید.
 • هنگام انجام ورزش‌های تماسی از لباس‌های محافظ استفاده کنید.
 • برای حفظ قدرت و انعطاف پذیری مفاصل و ماهیچه‌ها به طور منظم ورزش کنید.
 • دررفتگی مفصل شانه می‌تواند خطر دررفتگی شانه در آینده را افزایش دهد. برای کمک به جلوگیری از عود، تمرینات قدرتی و پایداری تجویز شده برای آسیب را ادامه دهید.

نتیجه گیری

در رفتگی شانه یک آسیب شایع است و به همین دلیل در ای مقاله از وبسایت دکتر ابراهیم زاده به آن پرداختیم. تأخیر در تشخیص بزرگ‌ترین مانع برای رسیدن به نتایج بهینه در این گروه از بیماران است، بنابراین اگر علائم گفته شده در این مقاله را در خود می‌بینید، هر چه زودتر به پزشک متخصص مراجعه کنید. بخش قابل توجهی نیاز به جراحی نهایی دارد و تا یک سوم از این بیماران به آرتروز طولانی مدت شانه مبتلا می‌شوند.

منبع: hopkinsmedicine.org

جهت رزرو نوبت برای معاینه حضوری متخصص جراحی شانه مشهد دکتر ابراهیم زاده می‌توانید از طریق شماره‌های 05138541812 و 05138409452 تماس حاصل فرمایید.

3 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اریا

سلام من حین ورزش یکی از شانه هام افتادگی پیدا کرده و کتف همون دست هم همینطور و قسمت بالای کتف پشت ترقوه یک استخوان برآمدگی ریزی داره ولی هیچ دردی حس نکردم و نمیکنم بخاطر همین نمیتونم در رفته یانه ولی موقع بالا پایین کردن دستم استخوان کتف و شانه به هم ساییدگی دارن و صدا میده ولی بازم هیچ دردی حس نمیکنم وقتی جلوی آیینه فیگور میگیرم کتفم پایین میره و می‌ره زیر دنده هام و دنده هارو یکم میاره جلو و تو آیینه واضحه که دنده برآمدگی پیدا کرده میشه بگین مشکلم چیه؟عکس رادیولوژی هم گرفتم و گفتن همه استخوان ها سرجاشه،پس چرا استخوان پشت بالای کتف برآمدگی پیدا کرده??

تماس با ما

جهت تماس با آقای دکتر ابراهیم زاده از راه‌های زیر استفاده کنید

لطفا سوالات خود در مورد جراحی شانه و جراحی زانو را از طریق فرم زیر بپرسید. یا در صورت نیاز با شماره‌های مطب تماس بگیرید و یا به آدرس مطب مراجعه فرمایید.

  آدرس مطب

  مشهد | خیابان کوهسنگی ۹ ساختمان فراز | طبقه هفتم

  آدرس بیمارستان

  مشهد، بیمارستان قائم گروه جراحی ارتوپدی