علت سوزش زانو چیست؟

علت سوزش زانو چیست؟

مفصل زانو منبع شایع درد زانو است. راه های زیادی وجود دارد که افراد برای توصیف درد خود از آنها استفاده می کنند. برخی درد شدید دارند، برخی درد مزمن، اما بسیاری از احساس سوزش زانو شکایت دارند. این احساس سوزش بیشتر در جلوی زانو احساس می شود، اما می تواند در پشت زانو یا در سمت داخلی زانو نیز احساس شود. دلایل زیادی برای سوزش زانو درد وجود دارد. این احساس معمولاً نشانه التهاب در مفصل زانو است.

احساس سوزش زانو به خاطر چیست؟

احساس سوزش در زانو معمولاً نتیجه التهاب است. برخی افراد به اشتباه فکر می کنند که سوزش به معنای درد عصبی یا مشکل اعصاب است. اگرچه ممکن است، این شایع ترین علت احساس سوزش نباشد. بنابراین، مسائلی که باعث التهاب در زانو می شوند، شایع ترین دلایل احساس سوزش هستند. این شامل:

  • استفاده بیش از حد از زانو
  • تاندونیت
  • سینوویت یا التهاب مفصل زانو
  • کندرومالاسی یا نرم شدن غضروف
  • سندرم درد کشکک ران (PFPS)
  • سندرم ITB در دوندگان
  • آرتروز زانو
  • آسیب های رباط – به ویژه آسیب های MCL

علائم و انواع سوزش زانو

احساس سوزش در داخل زانو می تواند در ورزشکاران یا غیر ورزشکاران وجود داشته باشد. همچنین می تواند در پیر و جوان به طور یکسان وجود داشته باشد. برخی از بیماران تنها احساس سوزش خواهند داشت، در حالی که برخی دیگر ممکن است متوجه تورم در زانو شوند. گاهی اوقات، سوزش ممکن است در حضور احساس کلیک یا ساییدن رخ دهد.

درد سوزش زانو در ورزشکاران

در یک ورزشکار، تمرین کردن در بعضی روزها سخت تر از روزهای دیگر غیرعادی نیست. احساس سوزش در یک ورزشکار معمولاً در جلوی زانو ایجاد می شود. این سوزش ممکن است در ناحیه کاسه زانو یا تاندون هایی که به کاسه زانو متصل می شوند احساس شود. اگر ورزشکاری بیش از حد تمرین کند، می تواند تاندون چهارسر ران یا کشکک را تحت فشار قرار دهد. تمرین بیش از حد به موقعیتی اطلاق می شود که بدن شما به سطح خاصی از فعالیت عادت کرده است، سپس آن سطح فعالیت را به طور قابل توجهی تغییر داده اید.

به طور مثال، به جای انجام 10 حرکت اسکات دو بار در هفته، اکنون سعی کرده اید 20 حرکت اسکات یا بیشتر با وزنه انجام دهید. برای به حداقل رساندن درد سوزش، بر برنامه ریزی مجدد برنامه تمرینی خود تمرکز کنید. بیشتر تاندون های دردناک استراحت مطلق نمی خواهند. اگر بیشتر تاندون‌ها با شدت کمتر و فشار کمتر ورزش کنند، بهبود می‌یابند. زانوی جامپر یا تاندونیت کشکک یک علت بسیار شایع درد در جلوی زانو در بسکتبالیست ها و دوندگان سرعتی است. زانوی جامپر یا زانوی دونده و سایر علل درد تاندون سوزش را می توان با کمک یک فیزیوتراپ یا یک مربی ورزشی درمان کرد.

درد سوزش زانو در یک دونده

دوندگان معمولا از سوزش زانو شکایت دارند. این درد معمولا در جلوی زانو است. درد را می توان با دویدن به سمت بالا یا پایین تپه تشدید کرد. درد سوزش در یک دونده می تواند نشانه کم تمرینی یا تمرین بیش از حد باشد. اگر در یک محیط تپه ای زندگی می کنید، باید تمرینات تقویتی و یک برنامه اصلی برای آماده سازی زانوهای خود برای تپه ها انجام دهید. این تمرینات باید روی مفصل ران، عضلات گلوتئال، هسته مرکزی و همسترینگ متمرکز شوند. این تمرینات ممکن است شامل بریج، اسکات، پلانک، لانچ و تمرینات پلایومتریک مانند پرش اسکات باشد.

بهترین کار این است که که به یک پزشک ورزشی مراجعه کنید تا مطمئن شوید که برنامه ورزشی تان مناسب مدیریت درد یا درمان زانو درد است. دوندگانی که درد سوزشی در قسمت بیرونی زانوی خود دارند، ممکن است از سندرم اصطکاک نوار ایلیوتیبیال رنج ببرند. این یک علت نسبتاً شایع درد در سمت بیرونی زانو در یک دونده است. این درد اغلب با فیزیوتراپی، فوم رولینگ و گاهی اوقات با تزریق درمان می شود.

درد سوزش در افراد غیر ورزشکار

افرادی که خیلی فعال نیستند نیز می توانند از احساس سوزش در زانوی خود شکایت کنند. این اغلب نتیجه شرایط نامناسب، یا اولین علامت دژنراسیون یا آرتروز است.

اگر عضلات اطراف زانوی شما حالت دار یا قوی نیستند، ممکن است مفصل زانو شروع به درد کند. این ممکن است با احساس سوزش، یا احساس خستگی یا ضعف زانو ظاهر شود. ممکن است برای بالا رفتن از بسیاری از پله ها یا تپه ها مشکل داشته باشید. اگر برای این نوع درد ها به دکتر ابراهیم زاده متخصص ارتوپد و جراح متخصص زانو مراجعه کردید، ممکن است وی یک دوره تمرینات ورزشی یا فیزیوتراپی را برای کاهش این احساس سوزش به شما توصیه کند.

سینوویوم ملتهب

هنگامی که استئوآرتریت زانو در غضروف زانو قرار می گیرد شروع به بدتر شدن می کند. آرتروز همچنین باعث التهاب در زانو می شود. ما به آن نوع خاص التهاب به عنوان سینوویت اشاره می کنیم. اگر سینوویت کافی در زانو وجود داشته باشد، احساس درد سوزشی و احتمالاً مقداری مایع در زانو نیز خواهید داشت. اگر آرتریت در زانو دارید، احساس سوزش را در جلوی زانو، پشت زانو یا در کنار زانو تجربه خواهید کرد.

برخی داروها، تزریقات یا فیزیوتراپی در مدیریت درد ناشی از آرتروز بسیار مفید هستند.

سوزش زانو ناشی از کشکک

شایع ترین علت احساس سوزش در زانو احتمالاً به دلیل کشکک یا کاسه زانو است. سندرم درد قدامی زانو احساس درد در جلوی زانو است. این سوزش بیشتر در زنان جوان دیده می شود. اغلب عضلات ران در این بیماران ضعیف هستند و بسیاری از افراد مبتلا به درد یا سوزش قدامی زانو به ورزش‌ها یا فیزیوتراپی پاسخ می‌دهند.

درد کاسه زانو یا کندرومالسیا

کندرومالاسی یا نرم شدن غضروف زیر کاسه زانو نیز یکی از دلایل بسیار شایع درد در زانو است. کندرومالاسی کاسه زانو یا کشکک زانو بیشتر در زنان جوان و میانسال دیده می شود، اما مردان زیادی نیز از این مشکل رنج می برند. تحلیل رفتن یا نرم شدن غضروف می تواند باعث احساس سوزش در زانو شود. کندرومالاسی خود می تواند به دلیل دررفتگی یا آسیب های قبلی کشکک باشد. همچنین می تواند ناشی از ضعف کشکک باشد. که در این مقاله در مورد سابلوکساسیون کشکک بهتر توضیح داده شده است.

درد ناشی از کندرومالاسی اغلب با فیزیوتراپی با موفقیت کنترل می شود. در درصد کمی از بیماران، در صورت داشتن مشکلات کشکک، سابقه دررفتگی کشکک، یا دردی که به درمان‌های غیرجراحی سنتی پاسخ نمی‌دهد، ممکن است به جراحی نیاز باشد.

درد عصبی اطراف زانو

اعصاب زیادی وجود دارند که از زانوی عبور از جلوی زانو عبور می کنند. اگر این اعصاب فشرده یا آسیب دیده باشند، ممکن است احساس سوزش داشته باشید. این احساس معمولاً در امتداد خود عصب خواهد بود. یک معاینه خوب می تواند به شما بگوید که آیا این دلیل درد شما است یا خیر.

عصب صافن: عصب صافنوس در امتداد قسمت داخلی پایین ران شما حرکت می کند و تا انگشتان پا حرکت می کند. این یک علت غیر معمول احساس سوزش در قسمت داخلی زانو است.

عصب infrapatella saphenous: این عصب از جلوی زانوی شما عبور می کند. اگر جلوی زانویتان به زمین یا ورزشکار دیگری برخورد کند، ممکن است آسیب ببیند. این آسیب باعث سوزش یا حتی بی حسی در جلوی زانوی شما می شود.

عصب پرونئال: عصب پرونئال می تواند در امتداد قسمت بیرونی زانوی شما درد ایجاد کند. این درد معمولاً از سمت بیرونی پای شما به سمت مچ پا پیش می رود. این یکی دیگر از علل غیر معمول درد، ضعف و بی حسی است.

سوزش زانو چگونه تشخیص داده می‌شود؟

سوزش زانو چگونه تشخیص داده می شود؟

وقتی به دکتر ابراهیم زاده متخصص ارتوپد و متخصص زانو مشهد مراجعه کردید، در مورد اینکه درد شما کجاست و چه چیزی باعث آن می شود با شما صحبت خواهد کرد. همچنین شیوه زندگی، فعالیت‌ها و گزارش‌های آسیب قبلی شما را در نظر خواهد گرفت. این تاریخچه فعالیت هایتان اغلب به وی ایده خوبی در مورد علت درد سوزش زانو می دهد. سپس او شما را معاینه کرده تا بهتر بتواند زانوی شما را مورد بررسی قرار دهد.

اشعه ایکس معمولاً برای بررسی علائم آرتروز یا سایر علل شایع زانو درد انجام می شود. در مواردی ام آر آی نیز ممکن است مفید باشد. پس از تشخیص صحیح، می توان برنامه های درمانی را در دستور کار قرار داد.

نحوه درمان درد سوزش زانو

درمان زانو درد به تشخیص پزشک متخصص زانو بستگی دارد. اغلب اوقات درمان شامل تغییر در تمرینات ورزشی شما، تغییر در محل دویدن و یک برنامه ورزشی یا فیزیوتراپی است.

برای به حداقل رساندن درد سوزش، دکتر ابراهیم زاده ممکن است داروهای ضد التهابی را نیز توصیه کند. یک پد گرم کننده اغلب بهترین دوست شما در هنگام درد است. فقط بیش از 10 تا 15 دقیقه در هر بار آن را روی زانو نگذارید.

اگر مجموعه ای از تمرینات برای انجام دادن به شما داده می شود، مهمترین کار شما این است که سعی کنید آنها را به بخشی از روال عادی خود تبدیل کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما

ارتباط با دکتر ابراهیم زاده

جهت دریافت نوبت از لینک نوبت‌دهی آنلاین استفاده کنید.

آدرس مطب

مشهد خیابان کوهسنگی ۷ ساختمان فراز طبقه هفتم

تلفن مطب

۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱

آدرس بیمارستان

مشهد بیمارستان قائم گروه جراحی ارتوپدی