علت سوزش زانو چیست؟

علت سوزش زانو چیست؟

مفصل زانو منبع شایع درد و سوزش زانو است. راه های زیادی وجود دارد که افراد برای توصیف درد خود از آنها استفاده می کنند. برخی درد شدید دارند، برخی درد مزمن، اما بسیاری از احساس سوزش زانو شکایت دارند. این احساس سوزش بیشتر در جلوی زانو احساس می شود، اما می تواند در پشت زانو یا در سمت داخلی زانو نیز احساس شود. دلایل زیادی برای سوزش زانو درد وجود دارد. این احساس معمولاً نشانه التهاب در مفصل زانو است.

در ادامه این مقاله از وبسایت دکتر ابراهیم زاده جراح زانو و متخصص زانو در تهران و مشهد به علل رایج احساس سوزش در زانو و اطراف آن، چگونگی تشخیص اینکه کدام یک باعث مشکل شما شده است و برای متوقف کردن آن چه کاری می‌توانید انجام دهید، خواهیم پرداخت. ما با بررسی آنچه ممکن است در خود مفصل زانو مشکل داشته باشد شروع می کنیم و سپس به موارد دیگری از سایر نقاط بدن که می توانند باعث سوزش زانو درد شوند ادامه می‌دهیم.

احساس سوزش زانو به خاطر چیست؟

احساس سوزش در زانو معمولاً نتیجه التهاب است. برخی افراد به اشتباه فکر می کنند که سوزش به معنای درد عصبی یا مشکل اعصاب است. اگرچه ممکن است، این شایع ترین علت احساس سوزش نباشد. بنابراین، مسائلی که باعث التهاب در زانو می شوند، شایع ترین دلایل احساس سوزش هستند. این شامل:

علائم و انواع سوزش زانو

احساس سوزش در داخل زانو می تواند در ورزشکاران یا غیر ورزشکاران وجود داشته باشد. همچنین می تواند در پیر و جوان به طور یکسان وجود داشته باشد. برخی از بیماران تنها احساس سوزش خواهند داشت، در حالی که برخی دیگر ممکن است متوجه تورم در زانو شوند. گاهی اوقات، سوزش ممکن است در حضور احساس کلیک یا ساییدن رخ دهد.

درد سوزش زانو در ورزشکاران

در یک ورزشکار، تمرین کردن در بعضی روزها سخت تر از روزهای دیگر غیرعادی نیست. احساس سوزش در یک ورزشکار معمولاً در جلوی زانو ایجاد می شود. این سوزش ممکن است در ناحیه کاسه زانو یا تاندون هایی که به کاسه زانو متصل می شوند احساس شود. اگر ورزشکاری بیش از حد تمرین کند، می تواند تاندون چهارسر ران یا کشکک را تحت فشار قرار دهد. تمرین بیش از حد به موقعیتی اطلاق می شود که بدن شما به سطح خاصی از فعالیت عادت کرده است، سپس آن سطح فعالیت را به طور قابل توجهی تغییر داده اید.

به طور مثال، به جای انجام 10 حرکت اسکات دو بار در هفته، اکنون سعی کرده اید 20 حرکت اسکات یا بیشتر با وزنه انجام دهید. برای به حداقل رساندن درد سوزش، بر برنامه ریزی مجدد برنامه تمرینی خود تمرکز کنید. بیشتر تاندون های دردناک استراحت مطلق نمی خواهند. اگر بیشتر تاندون‌ها با شدت کمتر و فشار کمتر ورزش کنند، بهبود می‌یابند. زانوی جامپر یا تاندونیت کشکک یک علت بسیار شایع درد در جلوی زانو در بسکتبالیست ها و دوندگان سرعتی است. زانوی جامپر یا زانوی دونده و سایر علل درد تاندون سوزش را می توان با کمک یک فیزیوتراپ یا یک مربی ورزشی درمان کرد.

درد سوزش زانو در یک دونده

دوندگان معمولا از سوزش زانو شکایت دارند. این درد معمولا در جلوی زانو است. درد را می توان با دویدن به سمت بالا یا پایین تپه تشدید کرد. درد سوزش در یک دونده می تواند نشانه کم تمرینی یا تمرین بیش از حد باشد. اگر در یک محیط تپه ای زندگی می کنید، باید تمرینات تقویتی و یک برنامه اصلی برای آماده سازی زانوهای خود برای تپه ها انجام دهید. این تمرینات باید روی مفصل ران، عضلات گلوتئال، هسته مرکزی و همسترینگ متمرکز شوند. این تمرینات ممکن است شامل بریج، اسکات، پلانک، لانچ و تمرینات پلایومتریک مانند پرش اسکات باشد.

بهترین کار این است که که به یک پزشک ورزشی مراجعه کنید تا مطمئن شوید که برنامه ورزشی تان مناسب مدیریت درد یا درمان زانو درد است. دوندگانی که درد سوزشی در قسمت بیرونی زانوی خود دارند، ممکن است از سندرم اصطکاک نوار ایلیوتیبیال رنج ببرند. این یک علت نسبتاً شایع درد در سمت بیرونی زانو در یک دونده است. این درد اغلب با فیزیوتراپی، فوم رولینگ و گاهی اوقات با تزریق درمان می شود.

درد سوزش در افراد غیر ورزشکار

افرادی که خیلی فعال نیستند نیز می توانند از احساس سوزش در زانوی خود شکایت کنند. این اغلب نتیجه شرایط نامناسب، یا اولین علامت دژنراسیون یا آرتروز است.

اگر عضلات اطراف زانوی شما حالت دار یا قوی نیستند، ممکن است مفصل زانو شروع به درد کند. این ممکن است با احساس سوزش، یا احساس خستگی یا ضعف زانو ظاهر شود. ممکن است برای بالا رفتن از بسیاری از پله ها یا تپه ها مشکل داشته باشید. اگر برای این نوع دردها به دکتر ابراهیم زاده متخصص ارتوپد و جراح متخصص زانو مراجعه کردید، ممکن است وی یک دوره تمرینات ورزشی یا فیزیوتراپی را برای کاهش این احساس سوزش به شما توصیه کند.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

سینوویوم ملتهب

هنگامی که استئوآرتریت زانو در غضروف زانو قرار می گیرد شروع به بدتر شدن می کند. آرتروز همچنین باعث التهاب در زانو می شود. ما به آن نوع خاص التهاب به عنوان سینوویت اشاره می کنیم. اگر سینوویت کافی در زانو وجود داشته باشد، احساس درد سوزشی و احتمالاً مقداری مایع در زانو نیز خواهید داشت. اگر آرتریت در زانو دارید، احساس سوزش را در جلوی زانو، پشت زانو یا در کنار زانو تجربه خواهید کرد.

برخی داروها، تزریقات یا فیزیوتراپی در مدیریت درد ناشی از آرتروز بسیار مفید هستند.

سوزش زانو ناشی از کشکک

شایع ترین علت احساس سوزش در زانو احتمالاً به دلیل کشکک یا کاسه زانو است. سندرم درد قدامی زانو احساس درد در جلوی زانو است. این سوزش بیشتر در زنان جوان دیده می شود. اغلب عضلات ران در این بیماران ضعیف هستند و بسیاری از افراد مبتلا به درد یا سوزش قدامی زانو به ورزش‌ها یا فیزیوتراپی پاسخ می‌دهند.

درد کاسه زانو یا کندرومالسیا

کندرومالاسی یا نرم شدن غضروف زیر کاسه زانو نیز یکی از دلایل بسیار شایع درد در زانو است. کندرومالاسی کاسه زانو یا کشکک زانو بیشتر در زنان جوان و میانسال دیده می شود، اما مردان زیادی نیز از این مشکل رنج می برند. تحلیل رفتن یا نرم شدن غضروف می تواند باعث احساس سوزش در زانو شود. کندرومالاسی خود می تواند به دلیل دررفتگی یا آسیب های قبلی کشکک باشد. همچنین می تواند ناشی از ضعف کشکک باشد. که در این مقاله در مورد سابلوکساسیون کشکک بهتر توضیح داده شده است.

درد ناشی از کندرومالاسی اغلب با فیزیوتراپی با موفقیت کنترل می شود. در درصد کمی از بیماران، در صورت داشتن مشکلات کشکک، سابقه دررفتگی کشکک، یا دردی که به درمان‌های غیرجراحی سنتی پاسخ نمی‌دهد، ممکن است به جراحی نیاز باشد.

درد عصبی اطراف زانو

اعصاب زیادی وجود دارند که از زانوی عبور از جلوی زانو عبور می کنند. اگر این اعصاب فشرده یا آسیب دیده باشند، ممکن است احساس سوزش داشته باشید. این احساس معمولاً در امتداد خود عصب خواهد بود. یک معاینه خوب می تواند به شما بگوید که آیا این دلیل درد شما است یا خیر.

عصب صافن: عصب صافنوس در امتداد قسمت داخلی پایین ران شما حرکت می کند و تا انگشتان پا حرکت می کند. این یک علت غیر معمول احساس سوزش در قسمت داخلی زانو است.

عصب infrapatella saphenous: این عصب از جلوی زانوی شما عبور می کند. اگر جلوی زانویتان به زمین یا ورزشکار دیگری برخورد کند، ممکن است آسیب ببیند. این آسیب باعث سوزش یا حتی بی حسی در جلوی زانوی شما می شود.

عصب پرونئال: عصب پرونئال می تواند در امتداد قسمت بیرونی زانوی شما درد ایجاد کند. این درد معمولاً از سمت بیرونی پای شما به سمت مچ پا پیش می رود. این یکی دیگر از علل غیر معمول درد، ضعف و بی حسی است.

دیگر علل درد سوزش زانو

درد سوزش زانو می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد. ممکن است احساس کنید که چیزی تیز به مفصل چسبیده است که باعث ایجاد احساس سوزش وحشتناکی می‌شود. درد سوزش زانو اغلب خواب را تحت تأثیر قرار می دهد، یا خوابیدن را دشوار می کند یا شما را به طور مکرر از خواب بیدار می کند، و متأسفانه، زمانی که ما خسته هستیم، درد همیشه بدتر می شود.

در بیشتر موارد درد سوزش زانو، نشان دهنده وجود مشکل در خود مفصل زانو است، اما گاهی اوقات، ممکن است به دلیل وجود مشکل در جای دیگری مانند فشار بر روی کمر که به زانو درد منجر می‌شود، ایجاد شود.

علل شایع سوزش زانو درد

شایع ترین علل سوزش زانو درد معمولاً با التهاب و تورم در مفصل زانو مرتبط است. مایع اضافی بر بافت های نرم فشار وارد می کند و مواد شیمیایی التهابی انتهای عصب را تحریک می کنند.

1. نقرس زانو

نقرس یکی از دلایل بسیار شایع درد سوزش زانو است. این بیماری یک بیماری التهابی است که به دلیل سطوح بالای اسید اوریک در جریان خون ایجاد می شود.

بیماری نقرس یکی از شایع ترین علل زانو درد سوزش است.

درد نقرس معمولاً در طی چند ساعت به‌سرعت ظاهر می‌شود، معمولاً در شب و مردم اغلب آن را به‌صورت احساس آتش گرفتن زانو توصیف می‌کنند. مفصل قرمز و متورم می شود و اغلب در لمس احساس گرما می کند. معمولاً بسیار دردناک است و می تواند راه رفتن را دشوار کند.

اپیزودها معمولاً در عرض چند هفته برطرف می‌شوند، اما اغلب پس از چند ماه برمی‌گردند و بسیاری از افراد چندین قسمت دارند.

داروهای مختلفی وجود دارد که می تواند به کاهش التهاب و درد کمک کند و تغییرات ساده رژیم غذایی می تواند به جلوگیری از تکرار حملات نقرس کمک کند.

در بخش نقرس زانو می توانید همه چیز را در مورد علل شایع، علائم، تشخیص، درمان و گزینه های پیشگیری بیابید.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

2. آرتروز زانو

اصطلاح آرتریت به معنای “التهاب مفاصل” است. دو نوع اصلی آرتریت وجود دارد، آرتروز و آرتریت روماتوئید که هر دو باعث سوزش زانو درد می‌شوند.

با استئوآرتریت ساییدگی و پارگی استخوان ها و غضروف زانو وجود دارد. ممکن است یک یا هر دو زانو را تحت تاثیر قرار دهد و درد فقط در مفصل آسیب دیده ایجاد می شود، نه در جای دیگر بدن.

آرتریت معمولاً افراد بالای 65 سال را مبتلا می‌کند. درد صبح ها یا بعد از نشستن طولانی مدت بدتر می‌شود و به تدریج با حرکت کاهش می یابد. حرکت زانو ممکن است به‌تدریج با آرتریت محدود شود و زانو ممکن است گاهی متورم شود.

آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی مزمن و سیستمیک است که باعث تورم مفاصل می شود و آنها را دردناک، گرم و سفت می‌کند. معمولاً تعدادی از مفاصل را به‌طور همزمان تحت تأثیر قرار می‌دهد، بنابراین بعید است که علائم فقط به زانو محدود شود.

علائم آرتریت روماتوئید در افرادی که معمولاً بین دوره های تشدید و بهبودی یویو می کنند، در نوسان است.

در بخش آرتریت زانو اطلاعات زیادی درمورد علل، تشخیص و علائم و ابزارهای درمانی عالی برای کاهش درد و سفتی آرتریت وجود دارد.

3. بورسیت زانو

بورسیت زانو یکی دیگر از علل شایع درد زانو سوزش است. در سراسر بدن بورسا وجود دارد – جیب‌های کوچک پر از مایع که بین بافت‌های نرم و استخوان قرار می‌گیرد تا حرکت صاف و کاهش اصطکاک را امکان‌پذیر کند.

التهاب هر یک از بورس های اطراف زانو می‌تواند باعث سوزش زانو درد شود.

علائم بورسیت زانو به دلیل اصطکاک مکرر روی بورس به تدریج ظاهر می شوند، اما گاهی اوقات بورسیت می تواند به سرعت پس از آسیب ایجاد شود.

انواع بورسیت زانو که از جمله شایع ترین علت درد و سوزش زانو است، عبارتند از:

 • بورسیت پیش کشکک: در قسمت جلوی زانو
 • بورسیت نیمه غشایی: به نام کیست بیکرز معروف است
 • بورسیت پس آنسرین: سمت داخلی زانو
 • بورسیت ایلیوتیبیال: سمت بیرونی زانو
 • بورسیت زیر کشکک: درست در زیر زانو

در بخش بورسیت زانو به هر نوع بورسیت، علل ایجاد آن، علائم رایج و بهترین گزینه‌های درمانی نگاه می‌کنیم.

4. عفونت

یکی از علل کمتر شایع درد سوزش زانو، عفونت باکتریایی در مفصل است که به عنوان آرتریت سپتیک نیز شناخته می شود. در اینجا باکتری ها وارد بدن می شوند و به سمت زانو می روند و مفصل به سرعت عفونی می شود. با عفونت باکتریایی و همچنین درد، قرمزی و تورم وجود خواهد داشت و به احتمال زیاد با درجه حرارت بالا احساس ناخوشی خواهید کرد

عفونت مفصل زانو معمولا با آنتی بیوتیک های داخل وریدی ویا خوراکی درمان می‌شود. اگر مقدار زیادی مایع جمع شده باشد، پزشک ممکن است آن را با یک سوزن تخلیه کند که به آن آسپیراسیون می‌گویند. در بیشتر موارد این کار تقریباً بلافاصله درد را کاهش می دهد.

اگر مشکوک به عفونت زانو هستید، باید فورا به دنبال کمک پزشکی باشید.

5. تروما

برخی از آسیب‌های زانو می‌توانند باعث سوزش درد شوند که معمولاً با علائم دیگری مانند بی‌ثباتی، سفتی، ترکیدن یا قفل شدن همراه است.

آسیب به ساختارهای داخل و اطراف زانو می تواند باعث ایجاد احساس سوزش شود.

پیچ خوردن ناگهانی زانو، ضربه به مفصل، RTA یا زمین خوردن همگی می توانند به استخوان ها آسیب بزنند، به عنوان مثال. شکستگی و بافت های نرم به عنوان مثال. پارگی غضروف در داخل و اطراف زانو این باعث خونریزی در مفصل می شود که به انتهای عصب فشار وارد می کند و باعث احساس سوزش در زانو می شود.

معمولاً متوجه خواهید شد که چه زمانی زانو آسیب دیده است. یک حادثه مجزا وجود خواهد داشت که باعث شروع درد می شود نه اینکه به تدریج بروز کند، و درد سوزش زانو فقط در مفصل آسیب دیده خواهد بود، زانوی دیگر کاملاً خوب خواهد بود

سوزش زانو چگونه تشخیص داده می‌شود؟

سوزش زانو چگونه تشخیص داده می شود؟

وقتی به دکتر ابراهیم زاده متخصص ارتوپد و متخصص زانو مشهد مراجعه کردید، در مورد اینکه درد شما کجاست و چه چیزی باعث آن می شود با شما صحبت خواهد کرد. همچنین شیوه زندگی، فعالیت‌ها و گزارش‌های آسیب قبلی شما را در نظر خواهد گرفت. این تاریخچه فعالیت هایتان اغلب به وی ایده خوبی در مورد علت درد سوزش زانو می دهد. سپس او شما را معاینه کرده تا بهتر بتواند زانوی شما را مورد بررسی قرار دهد.

اشعه ایکس معمولاً برای بررسی علائم آرتروز یا سایر علل شایع زانو درد انجام می شود. در مواردی ام آر آی نیز ممکن است مفید باشد. پس از تشخیص صحیح، می توان برنامه های درمانی را در دستور کار قرار داد.

نحوه درمان درد سوزش زانو

درمان زانو درد به تشخیص پزشک متخصص زانو بستگی دارد. اغلب اوقات درمان شامل تغییر در تمرینات ورزشی شما، تغییر در محل دویدن و یک برنامه ورزشی یا فیزیوتراپی است.

برای به حداقل رساندن درد سوزش، دکتر ابراهیم زاده ممکن است داروهای ضد التهابی را نیز توصیه کند. یک پد گرم کننده اغلب بهترین دوست شما در هنگام درد است. فقط بیش از 10 تا 15 دقیقه در هر بار آن را روی زانو نگذارید.

اگر مجموعه ای از تمرینات برای انجام دادن به شما داده می شود، مهمترین کار شما این است که سعی کنید آنها را به بخشی از روال عادی خود تبدیل کنید.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

منبع

3.7 7 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
8 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آذر

از اطلاعات مفید تان سپاسگزارم🙏🌿

E.mohammadi

سلام آقای دکتر ممنون از مقاله خوب ومفیدتون .شما وزیت آنلاین هم دارید؟؟؟

پریسا

سلام
ممنون از مقاله مفید تون🙏
اقای دکتر من ۵۶ سالمه .واسه بار اوله دچار سوزش زانو شدم و پای سمت چپ م رو نمی تونم حرکت بدم این علائمی که ذکر کردید حدود چند ساعته ناگهانی شروع شده
آیا با استراحت در منزل بهتر میشم ؟ .معمولا چند روز میبره که التهاب و سوزش کمتر یا برطرف بشه یا به دکتر مراجعه کنم؟

Far Azin

سلام از اطلاعاتی مفیدی که در. اختیار ما قرار دادید سپاسگزارم. من چند لحظه پیش دچار سوزش شدید در بالای زانوی راست متمایل به داخل شدم‌برای همین سرچ کردم و مقاله شما رو پیدا کردم. شما تهران هم مطب دارید که برای ویزیت بیایم؟

تماس با ما

جهت تماس با آقای دکتر ابراهیم زاده از راه‌های زیر استفاده کنید

لطفا سوالات خود در مورد جراحی شانه و جراحی زانو را از طریق فرم زیر بپرسید. یا در صورت نیاز با شماره‌های مطب تماس بگیرید و یا به آدرس مطب مراجعه فرمایید.

  آدرس مطب

  مشهد | خیابان کوهسنگی ۹ ساختمان فراز | طبقه هفتم

  آدرس بیمارستان

  مشهد، بیمارستان قائم گروه جراحی ارتوپدی