درمان رگ به رگ شدن شانه

درمان رگ به رگ شدن شانه

رگ به رگ شدن شانه و کشیدگی هر دو آسیب‌هایی هستند که می‌توانند به دلیل استفاده بیش از حد از شانه یا ضربه به شانه ایجاد شوند. در حالی که علائم این دو مشابه است، اما انواع مختلفی از بافت را در بدن شما درگیر می‌کند. آسیب به این بافت‌ها می‌تواند حرکت و استفاده از شانه را سخت کند.

آنچه در مورد رگ به رگ شدن و کشیدگی شانه در این مقاله از وبسایت دکتر ابراهیم زاده متخصص ارتوپد مشهد خواهید خواند:

 • پیچ خوردگی شانه چیست؟
 • تفاوت رگ به رگ شدن شانه با کشیدگی
 • علائم پیچ خوردگی شانه و علائم کشیدگی شانه
 • تشخیص رگ به رگ شدن و کشیدگی شانه

پیچ خوردگی شانه چیست؟

رگ به رگ شدن شانه زمانی اتفاق می‌افتد که یک رباط در شانه پاره شود یا بیش از محدودیت‌های خود کشیده شود. رباط ها نوارهایی از بافت همبند هستند که استخوان ها، مفاصل و اندام ها را به هم متصل می کنند و آنها را در بدن شما ثابت نگه می‌دارند. بدن انسان بیش از 900 رباط دارد.

رباط های شانه، استخوان‌های شانه و نواحی اطراف آن را به هم متصل می‌کند. سه استخوانی که برای عملکرد شانه‌های شما مهم هستند عبارتند از:

 • ترقوه: ترقوه معمولاً استخوان ترقوه نیز نامیده می‌شود. شما در هر طرف بدنتان یکی دارید. ترقوه شما جناغ سینه یا استخوان سینه شما را به کتف یا تیغه های شانه متصل می‌کند.
 • کتف: کتف شما استخوان مثلثی شکلی است که تیغه شانه شما را تشکیل می دهد. این استخوان ترقوه را به استخوان بازوی شما که هومروس نامیده می شود متصل می کند. یک دستگیره استخوانی در بالای کتف شما به نام آکرومیون وجود دارد.
 • استرنوم جناغ سینه یا استخوان سینه: از بین ترقوه شروع می‌شود و از مرکز قفسه سینه شما می‌گذرد.

شانه شما از چندین مفصل کوچک تشکیل شده است که به شانه شما اجازه حرکت می دهد. مفاصل نقطه ای هستند که در آن دو استخوان به هم می رسند. پارگی رباط های شانه اغلب در اطراف مفصل آکرومیوکلاویکولار اتفاق می افتد، مفصلی که آکرومیون کتف و ترقوه را به هم متصل می کند. آسیب در این مفصل گاهی اوقات جدا شدن شانه نامیده می شود.

همواره رگ به رگ شدن شانه پس از آسیب به علت ضربه به شانه پدید می‌آید. از جمله علل شایع رگ به رگ شدن شانه عبارتند از:

 • افتادن روی بازو
 • چرخش شدید بازو
 • ضربه محکمی به شانه شما وارد شود
 • حرکات تکراری شانه یا استفاده بیش از حد در یک ورزش، مانند ورزش های شنا یا تنیس
دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

تفاوت رگ به رگ شدن شانه با کشیدگی

رگ به رگ شدن شانه و کشیدگی هر دو آسیب به شانه است، اما تفاوت در این است که چه بافتی آسیب دیده است. در حالی که رگ به رگ شدن شانه باعث پارگی یا کشیدگی رباط ها می‌شود، کشیدگی شانه زمانی اتفاق می‌افتد که تاندون یا ماهیچه بیش از حد کشیده شود.

تاندون‌ها مانند رباط ها نوارهایی از بافت همبند هستند. تاندون‌ها ماهیچه ها را به استخوان‌ها متصل می‌کنند. بسیاری از ماهیچه‌ها و تاندون‌های شانه بخشی از روتاتور کاف شما هستند. روتاتور کاف گروهی از ماهیچه‌ها و تاندون‌ها است که مفصل توپ و کاسه را که استخوان بازو را به کتف متصل می‌کند، تثبیت می‌کند. روتاتور کاف شما دارای چهار عضله است.

عضلات روتاتور کاف:

 • زیر نخاعی: عضله زیر خاردار سمت کتف شما را به کناره استخوان بازو متصل می کند. این به شما امکان می دهد بازوی خود را به سمت بیرون بچرخانید.
 • زیر کتفی: زیر کتف از وسط کتف شما تا قاعده استخوان بازو کشیده می شود. این به شما این امکان را می دهد که بازوی خود را مستقیم و دور از بدن خود نگه دارید.
 • فوق خاری: عضله فوق خاری از بالای کتف شما به بالای استخوان بازو در مفصل شانه شما می رسد. این به شما امکان می دهد بازوی خود را به سمت داخل بلند کنید و بازوی خود را بچرخانید.
 • ماهیچه‌های گرد کوچک (مینور ترس): مینور عضله کوچکی است که کناره کتف شما را به استخوان بازو در زیر عضله زیر خاردار متصل می کند. این عضله به شما کمک می کند تا بازوی خود را بچرخانید.

سه ماهیچه دیگر وجود دارد که به حرکت صحیح شانه کمک می‌کند. این عضلات عبارتند از:

 • دلتوئید: عضلات دلتوئید بالای شانه‌های شما را می پوشانند. آن‌ها به شما اجازه می‌دهند بازوهای خود را به جلو، عقب و به طرفین حرکت دهید.
 • لوزی: عضلات لوزی شما از پایه گردن تا کتف شما کشیده می‌شوند. آن‌ها به شما اجازه می‌دهند تیغه شانه خود را بلند کنید.
 • ذوزنقه: ذوزنقه شما یک ماهیچه الماسی شکل در پشت شماست. از قاعده جمجمه شروع می‌شود و به تیغه‌های شانه و تا وسط ستون فقرات می‌رسد. به شما کمک می‌کند شانه‌های خود را بالا و پایین بیاورید.

کشیدگی شانه بیشتر به دلیل فشار بیش از حد یا استفاده بیش از حد از شانه است. بلند کردن اجسام سنگین یا انجام ورزش‌هایی که شامل حرکات مکرر بازو می‌شود می‌تواند شانه شما را تحت فشار قرار دهد، اما ضربه شدید یا افتادن نیز می‌تواند باعث کشیدگی شود.

علائم پیچ خوردگی شانه و علائم کشیدگی شانه

علائم پیچ خوردگی شانه و کشیدگی شانه اغلب با هم همپوشانی دارند. رگ به رگ شدن شانه و کشیدگی هر دو می توانند علائمی مانند:

 • کبودی
 • توانایی محدود در حرکت دادن شانه
 • درد
 • تورم

اگر در لحظه آسیب دیدگی در مفصل صدایی شنیدید، معمولاً نشان دهنده رگ به رگ شدن است. علائمی که بیشتر نشان دهنده فشار هستند عبارتند از اسپاسم عضلانی، ضعف عضلانی و قرمزی.

تشخیص رگ به رگ شدن و کشیدگی شانه

برای تشخیص آسیب شانه، دکتر ابراهیم زاده متخصص ارتوپد مشهد با یک معاینه فیزیکی شروع می‌کند. در برخی شرایط، دکتر ابراهیم زاده ممکن است از شما بخواهد که آزمایش‌های تصویربرداری انجام دهید تا بتواند تصویر کامل‌تری از آسیب شما به دست آورد. آزمایش‌های تصویربرداری می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

ام آر آی MRI

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا MRI در یک دستگاه بزرگ انجام می‌شود. این دستگاه از امواج رادیویی تولیدشده توسط کامپیوتر و یک آهنربای بزرگ برای عکس برداری از استخوان‌ها، اندام ها و بافت‌ها استفاده می‌کند.

اشعه ایکس

اشعه ایکس با ارسال پرتوهای انرژی در بدن شما تصاویری ایجاد می‌کند. پزشک شما می‌تواند از اشعه ایکس برای رد شکستگی استفاده کند یا بررسی کند که آیا مفصل در حین آسیب دررفته است یا خیر.

سونوگرافی

اولتراسوند از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر استفاده می‌کند. پزشک شما می‌تواند از سونوگرافی برای تمایز بین رگ به رگ شدن، کشیدگی یا پارگی عضله استفاده کند.


درمان رگ به رگ شدن شانه و درمان کشیدگی شانه

اکثر پیچ خوردگی ها و کشیدگی های شانه را می توان در خانه با روش RICE درمان کرد: استراحت، یخ، فشرده سازی و بالا بردن که در ادامه مقاله به صورت کامل برای شما توضیح داده‌ایم.

زمان بهبودی پیچ خوردگی شانه و زمان بهبودی کشیدگی شانه

مدت زمان بهبودی برای پیچ خوردگی و کشیدگی شانه به شدت آسیب شما بستگی دارد. ممکن است پس از چند روز احساس بهتری داشته باشید یا ممکن است چند ماه طول بکشد. دکتر ابراهیم زاده متخصص ارتوپد مشهد ممکن است فیزیوتراپی را برای کمک به استفاده مجدد از شانه خود توصیه کند.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

روش درمان R.I.C.E برای درمان رگ به رگ شدن

روش RICE بهترین درمان برای رگ به رگ شدن یا کشیدگی در نظر گرفته می‌شود. توجه به این نکته مهم است که اگر از شدت رگ به رگ شدن یا کشیدگی خود مطمئن نیستید، باید قبل از شروع هر گونه درمان یا توانبخشی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

نحوه درمان آسیب ورزشی با متد R.I.C.E
“RICE” مخفف:

بیایید این روش‌ها را با جزئیات بیشتری که ممکن است به شما در درمان آسیب‌های شایع‌تر مانند پیچ خوردگی مچ دست، پیچ خوردگی مچ پا، کشیدگی همسترینگ و کشاله ران کمک کنند، بررسی کنیم.

1. کیسه یخ

یخ درمانی بیشتر برای آسیب های حاد استفاده می شود. اگر آسیب در 48 ساعت گذشته اتفاق افتاده باشد، جایی که تورم دارد باید به جای گرما از یخ درمانی استفاده کنید. کیسه یخ می‌تواند تورم اطراف آسیب را به حداقل برساند.

یخ درمانی همچنین ممکن است برای شرایط مزمن، مانند آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد در ورزشکاران، به‌منظور کنترل پاسخ التهابی استفاده شود. با این حال، اگر از کیسه یخ برای آسیب های مزمن استفاده می‌کنید، روی ناحیه آسیب دیده بعد از فعالیت یخ قرار دهید. یخ درمانی قبل از انجام فعالیت تاثیر آنچنان زیادی نخواهد داشت.

روش صحیح یخ گذاشتن روی آسیب که معمولاً توصیه می‌شود این است که یخ بیش از 15 دقیقه و بیشتر از یک بار در ساعت گذاشته نشود. قرار دادن یخ برای مدت طولانی یا زیاد، ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در پوست و سرمازدگی شود اطراف آن شود.

2. پد گرمایشی

درمان‌های حرارتی می‌تواند برای شرایط مزمن برای کمک به آرامش و شل شدن بافت‌ها و تحریک جریان خون در ناحیه مورد استفاده قرار گیرد. قبل از شروع ورزش و یا انجام فعالیت، از درمان‌های حرارتی برای آسیب‌های مزمن، مانند آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد، استفاده کنید.

هنگام استفاده از عملیات حرارتی، بسیار مراقب باشید که از حرارت متوسط برای مدت محدود استفاده کنید (مراقب سوختگی باشید). هرگز پدهای گرمایشی یا حوله‌ها را برای مدت طولانی یا هنگام خواب نگذارید.

گرم کردن را می‌توان قبل از انجام حرکات کششی نیز انجام داد تا قبل از فعالیت بدن شل شود. با گرم کردن قبل از کشش، ماهیچه‌ها و تاندون‌ها را شل می‌کنید و ممکن است کمتر به خود آسیب برسانید.

3. ساپورت مچ

بریس‌های نگهدارنده می‌توانند به افرادی که اخیراً دچار آسیب پیچ‌خوردگی مچ دست شده‌اند یا افرادی که تمایل دارند به راحتی مچ دست خود را آسیب ببینند، کمک کند.

مچ بند با ارائه پشتیبانی ملایم برای حرکات مچ دست عمل می‌کند. آن‌ها از صدمات شدید جلوگیری نمی‌کنند، اما ممکن است به‌شما در انجام فعالیت‌های ساده در حین توانبخشی ناشی از پیچ‌خوردگی مچ دست کمک کنند.

مگر اینکه هدف بی‌حرکتی کامل باشد، آتل‌های مچ دست باید به صورت دوره‌ای برداشته شوند تا از انعطاف پذیری مفصل اطمینان حاصل شود. گاهی اوقات افراد از آتل استفاده می‌کنند که منجر به سفتی مفصل و ضعف عضلات اطراف مفصل می‌شود.

4. مچ بند

بریس‌های مچ پا به روشی مشابه با تکیه‌گاه‌های مچ عمل می‌کنند. درحالی‌که این‌ وسایل از همه صدمات جلوگیری نمی‌کنند، اما اغلب به کسانی که مستعد پیچ خوردگی مچ پا هستند کمک می‌کند.

برخی از افراد مچ بند بند دار را ترجیح می دهند، اما بسیاری از افراد سادگی یک ساپورت آستین دار را ترجیح می دهند. مچ بند باید محکم باشد، اما خیلی سفت نباشد. توجه داشته باشید که در صورت گزگز کردن یا سرد شدن انگشتان پا باید آن را شل کرد.

اغلب این مچ بندها باید برای حفظ تحرک و کار بر روی عضلات اطراف مفصل مچ پا برداشته شوند. استفاده بیش از حد از بریس می‌تواند منجر به ضعیف شدن عضلات اطراف مچ پا شود. در ورزشکاران جوان، حفظ روال تمرینات مچ پا برای جلوگیری از وابستگی به بریس بسیار مهم است.

5. باندهای فشاری

نحوه استفاده از بانداژ فشاری

هنگام بالا بردن رگ به رگ شدن یا کشیدگی حاد از فشرده سازی استفاده کنید. با استفاده از بانداژ، ناحیه‌ای را که روی پوشش الاستیک همپوشانی دارد به اندازه نصف پهنای روکش بپیچید. روکش باید محکم باشد، اما سفت نباشد زیرا نمی‌خواهید گردش خون بدن را قطع کنید. بنابراین، اگر انگشتان دست یا پاهای شما سرد، آبی یا دچار گزگز شدند، آن را دوباره بپیچید!

اعمال فشرده سازی در مراحل اولیه برای جلوگیری از تجمع بیش از حد مایع مفید است، اما همچنین می‌تواند به حداقل رساندن تجمع مایع در بافت های نرم کمک کند. برخی از ورزشکاران برای کمک به انجام این هدف، لباس های فشرده مانند جوراب های فشرده را ترجیح می دهند.

علاوه بر این، پانسمان‌های فشاری در اطراف زانو باید نسبتاً شل باشند تا خطر ایجاد لخته‌های خون را کاهش دهند، که یک عارضه گاهی بسیار جدی است.

6. استراحت و ارتفاع

علاوه بر یخ و فشرده سازی، استراحت و ارتفاع بخش مهمی از درمان رگ به رگ شدن یا کشیدگی حاد است. مدت زمان استراحت شما، به شدت آسیب شما بستگی دارد، اما مهم است بدانید که از سرگیری فعالیت ممکن است درد و تورم را افزایش دهد و خطر آسیب دیدگی نقاط دیگر، شاید حتی شدیدتر، را افزایش دهد.

جمع بندی

روش RICE برای درمان رگ به رگ شدن و کشیدگی حاد شامل استراحت، یخ، فشرده سازی و ارتفاع است. این برای صدمات در عرض 48 ساعت موثرتر است. در آسیب های جزئی، متد RICE می تواند درد و تورم را کاهش دهد و شما را در اسرع وقت به فعالیت های خود بازگرداند. با این حال، با آسیب های شدیدتر، مهم است که قبل از خوددرمانی با دکتر ابراهیم زاده متخصص ارتوپد مشهد مشورت کنید.

مطمئنا بهترین درمان پیشگیری است.

وقت گذاشتن برای گرم کردن و خنک شدن و استراحت دادن به آسیب تا زمانی که به اندازه کافی بهبود پیدا کند تا ورزش از سر گرفته شود، راه‌های موثری برای کاهش احتمال نیاز به استفاده از روش RICE در وهله اول هستند.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

منبع

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما

جهت تماس با آقای دکتر ابراهیم زاده از راه‌های زیر استفاده کنید

لطفا سوالات خود در مورد جراحی شانه و جراحی زانو را از طریق فرم زیر بپرسید. یا در صورت نیاز با شماره‌های مطب تماس بگیرید و یا به آدرس مطب مراجعه فرمایید.

  آدرس مطب

  مشهد | خیابان کوهسنگی ۹ ساختمان فراز | طبقه هفتم

  آدرس بیمارستان

  مشهد، بیمارستان قائم گروه جراحی ارتوپدی