دلایل شانه درد هنگام تنفس عمیق + آپدیت نوروز 1403

دلایل شانه درد هنگام تنفس عمیق + آپدیت نوروز 1403

درد شانه می‌تواند یک تجربه ناراحت کننده باشد، مخصوصا زمانی که در طی یک عمل ساده مانند نفس کشیدن عمیق رخ می دهد. در حالی که ممکن است دلایل مختلفی پشت این ناراحتی وجود داشته باشد، درک شرایط بالقوه زمینه‌ای، علائمی که نیاز به مراقبت پزشکی دارند و گزینه‌های درمانی موجود ضروری است. در این مقاله از وبسایت دکتر ابراهیم زاده متخصص شانه و جراح شانه، علل درد شانه هنگام تنفس عمیق را بررسی خواهیم کرد. همچنین علائمی را که نشان دهنده نیاز به مراجعه به پزشک است، بررسی شرایط احتمالی و درمان های رایج را مورد بحث قرار خواهیم داد.

دلایل شانه درد هنگام تنفس عمیق

فشار عضلانی

فشار بیش از حد یا استفاده نادرست از عضلات شانه، مانند بلند کردن اجسام سنگین یا حفظ وضعیت نامناسب برای مدت طولانی، می تواند منجر به کشیدگی عضلانی شود. هنگامی که عضلات اطراف ملتهب می شوند، درد شدید در هنگام تنفس عمیق ایجاد می شود و باعث شانه درد ناگهانی می‌شود.

آسیب روتاتور کاف

روتاتور کاف از تاندون ها و ماهیچه هایی تشکیل شده است که مفصل شانه را تثبیت می کند. استفاده بیش از حد، حرکات تکراری، ضربه یا تغییرات دژنراتیو می تواند منجر به آسیب روتاتور کاف شود و باعث ناراحتی هنگام تنفس عمیق شود.

سینه پهلو یا پلوریت

پلوریت یا ذات الجنب زمانی رخ می دهد که پوشش اطراف ریه ملتهب شود. عفونت‌هایی مانند ذات‌الریه یا بیماری‌های تنفسی ویروسی می‌توانند منجر به پلوریت شوند. در این شرایط، نفس عمیق یا سرفه می تواند باعث درد در شانه یا قفسه سینه شود.

مشکلات کیسه صفرا

در برخی موارد، درد شانه هنگام تنفس عمیق ممکن است یک درد ارجاعی منشاء کیسه صفرا باشد. سنگ کیسه صفرا یا التهاب کیسه صفرا می تواند باعث ناراحتی شود که به ناحیه شانه تابش می کند.

اگر این علائم را داشتید، باید به پزشک متخصص شانه مراجعه کنید

در حالی که درد گاه و بیگاه و خفیف شانه در طول تنفس عمیق ممکن است نگرانی قابل توجهی ایجاد نکند، این علائم مطمئنا نیاز به توجه پزشکی دارند:

 • درد مداوم

اگر درد برای چند روز ادامه داشت یا با گذشت زمان تشدید شد، توصیه می شود با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

 • دشواری در تنفس

در صورتی که دچار تنگی نفس یا هر گونه مشکلی در تنفس شدید، فوراً به پزشک مراجعه کنید، زیرا می تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای شدیدتر باشد.

 • تحرک محدود شانه

اگر متوجه کاهش قابل توجهی در تحرک شانه شدید یا اگر درد در فعالیت های روزانه شما اختلال ایجاد کرد، ضروری است که به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

شرایط احتمالی مرتبط با درد شانه هنگام تنفس عمیق

 • تاندونیت

التهاب تاندون‌های شانه که به عنوان تاندونیت شناخته می‌شود، می‌تواند باعث درد در هنگام نفس‌های عمیق شود.

 • کوستوکندریت

به التهاب غضروفی اشاره دارد که دنده ها را به استخوان سینه متصل می کند. این می تواند باعث درد شدید یا کوبنده شانه در طول تنفس عمیق شود.

 • ذات الریه

هنگامی که ریه ها عفونی می شوند، ذات الریه ممکن است رخ دهد که منجر به پلوریت و متعاقب آن درد شانه هنگام تنفس عمیق می شود.

 • بیماری کیسه صفرا

شرایطی مانند سنگ کیسه صفرا یا کوله سیستیت می تواند باعث درد ارجاعی در ناحیه شانه شود و در نتیجه باعث ناراحتی در هنگام تنفس عمیق شود.

 • سرطان ریه

در برخی موارد، درد شانه در طول تنفس عمیق می تواند یک علامت غیرمنتظره سرطان ریه باشد. تجربه شانه درد یا ناراحتی در ناحیه تیغه شانه که هنگام سرفه، خندیدن یا نفس‌های عمیق تشدید می‌شود، ممکن است به فشار واردشده توسط تومور بر روی بافت‌های اطراف نسبت داده‌شود.

درمان های رایج برای درد شانه هنگام تنفس عمیق

استراحت و یخ

برای کشیدگی‌ها یا آسیب‌های عضلانی جزئی، استراحت‌دادن به شانه آسیب‌دیده و استفاده از کمپرس یخ می‌تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند.

فیزیوتراپی

در آسیب های روتاتور کاف یا تاندونیت، فیزیوتراپیست می تواند تمرینات و کشش هایی را برای بهبود قدرت، انعطاف پذیری و عملکرد شانه ارائه دهد.

درمان دارویی

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه (NSAIDs) ممکن است به تسکین درد و کاهش التهاب کمک کنند. البته این داروها می‌توانند توسط دکتر ابراهیم زاده متخصص شانه نیز تجویز شوند؛ زیرا داروهای تجویزی برای موارد شدید ضروری هستند.

درمان پزشکی

در صورتی که علت زمینه‌ای بیماری خاصی مانند ذات‌الریه یا بیماری کیسه صفرا باشد، ممکن است به درمان‌های هدفمند مانند آنتی‌بیوتیک یا مداخله جراحی نیاز باشد.

در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید

اگر هنگام تنفس عمیق یا حتی در طول تنفس طبیعی با درد شانه مواجه می شوید، با رزرو وقت از دکتر ابراهیم زاده متخصص شانه و جراح شانه باید یکی از اقدامات اولیه شما باشد. دکتر ابراهیم زاده تخصص لازم را دارد تا تعیین کند که آیا درد عمدتاً عضلانی است، که اغلب اینطور است، یا به علائم دیگری که نیاز به بررسی بیشتر دارند، مرتبط است. شما می‌توانید با این روش علت اصلی ناراحتی شانه خود را متوجه شده و با مشاوره گرفتن از وی، پیشنهادات مناسب برای معاینه یا درمان بیشتر را دریافت کنید.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

منبع

2.7 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
rtasg

بسیاری به من کمک مرد و سوالم را دقیقا پاسخ داد. ممنونم

تماس با ما

جهت تماس با آقای دکتر ابراهیم زاده از راه‌های زیر استفاده کنید

لطفا سوالات خود در مورد جراحی شانه و جراحی زانو را از طریق فرم زیر بپرسید. یا در صورت نیاز با شماره‌های مطب تماس بگیرید و یا به آدرس مطب مراجعه فرمایید.

  آدرس مطب

  مشهد | خیابان کوهسنگی ۹ ساختمان فراز | طبقه هفتم

  آدرس بیمارستان

  مشهد، بیمارستان قائم گروه جراحی ارتوپدی