دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو چقدر است؟

دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو چقدر است؟

هنگامی که بالا و پایین رفتن از پله‌ها به یک مصیبت تبدیل شده یا زانو زدن برای در آغوش گرفتن نوه هایتان دیگر ممکن نیست و یا وقتی نمی‌توانید کارهایی را که دوست دارید انجام دهید، اینجاست که بدنتان به‌شما می‌گوید زمان تعویض مفصل زانو فرا رسیده است.

تعویض مفصل زانو یک جراحی بزرگ است که برای بهبودی نیاز به زمان زیاد و مراقبت روزانه دارد. برای سه ماه اول پس از جراحی، شما درحال بهبودی و انجام تمرینات برای تقویت قدرت و بهبود دامنه حرکتی خود خواهید بود. بهبودی کامل پس از تعویض کامل مفصل زانو تا یک سال طول می‌کشد.

دکتر ابرهیم زاده متخصص زانو و جراح زانو در مشهد به مراجعه‌کنندگان خود در مورد درمان زانو، ابتدا توصیه می‌کند تا روش‌های غیر تهاجمی را برای کاهش و یا بهبود درد زانو انجام دهند. درمان‌های غیر تهاجمی به‌معنی درمانی‌هایی هستند که توسط فیزیوتراپ یا ورزش‌های اصلاحی و یا تزریق صورت گرفته و هیچگونه عمل جراحی صورت نمی‌گیرد. به‌طور مثال:

 • اصلاح فعالیت‌های روزمره خود
 • مصرف مسکن‌ها مانند استامینوفن و داروهای ضدالتهاب
 • مهار کردن زانوی آسیب‌دیده با زانو بند یا آتل
 • تحت تزریق کورتیزون
 • استفاده از عصا یا واکر
 • کار با فیزیوتراپیست

هیچ محدوده سنی برای تعویض کامل مفصل زانو وجود ندارد. تنها کاهش عملکرد و افزایش درد زانو است که در تصمیم جراح زانو مهم است. به‌عنوان مثال، اگر 50 ساله هستید، آرتریت زانوز دارید و از کیفیت زندگی خود ناراضی هستید، پس منطقی است که برای بازیابی عملکرد و تحرک در همین سنین، تعویض کامل مفصل زانو را انجام دهید.

زمانی که تصمیم گرفتید و همه درمان‌های غیر تهاجمی مناسب بررسی کردید، وقت آن است که برای تعویض مفصل زانو اقدام کنید. از آنجایی که این جراحی معمولاً یک جراحی انتخابی است، می‌توانید زمان آن را متناسب با تقویم کاری و خانه‌تان برای زمانی تنظیم کنید که سه ماه زمان دارید تا به بهبودی اختصاص دهید.

درصورتی‌که نیاز به مشاوره در مورد جراحی زانو یا تعویض مفصل زانو دارید، می‌توانید از طریق شماره‌های 05138541812 و 05138409452 با مطب دکتر ابراهیم زاده، فوق تخصص جراحی زانو در مشهد تماس حاصل فرمایید.

مراحل آماده‌سازی برای جراحی تعویض مفصل زانو

شما همچنین در طی این راه با یک جراح و متخصص زانو مشورت کرده و آماده شدن برای جراحی را با موارد زیر آغاز خواهید کرد:

 • انجام معاینه فیزیکی و هرگونه آزمایش لازم
 • در صورت لزوم، اطمینان از تحت کنترل بودن دیابت شما
 • کاهش وزن یا ترک سیگار، در صورت توصیه پزشک
 • کار کردن با یک فیزیوتراپ روی یک سری تمرینات تقویت کننده عضلانی تا جایی که ممکن است پای شما برای جراحی قوی شود.
 • مشاوره با یک کاردرمانگر برای یادگیری اینکه چه کارها و کمک هایی ممکن است بهبودی شما را در خانه ایمن تر و آسان تر کند.
 • هماهنگ کردن کسی که در خانه از شما مراقبت خواهد کرد
 • عکس برداری از زانو قبل از عمل جراحی
عکس برداری از زانو قبل از عمل تعویض مفصل زانو

هدف از تعویض کامل زانو این است که به فعالیت‌هایی که از دست داده‌اید بازگردید و بدون‌درد و محدودیت زندگی کنید که می‌خواهید زندگی کنید.

بهبودی پس از تعویض مفصل زانو برای هر بیمار متفاوت خواهد بود.

موفقیت جراحی نه تنها به سن، سلامت و سلامتی شما بستگی دارد، بلکه به میزان تعهد شما به بهبودی و توانبخشی بستگی دارد. ایفای نقش فعال برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن بسیار مهم است و این درست از لحظه ای که تصمیم به جراحی می گیرید شروع می شود.

توانبخشی بخش مهمی از این فرآیند است. این به شما کمک می کند تا استقلال و اعتماد به نفس خود را دوباره به دست آورید و همچنین به شما کمک می کند تا در آینده آسیب نبینید. دکتر ابراهیم زاده فوق تخصص جراحی زانو شما را در هر مرحله از راه در بازیابی قدرت کامل زانویتان راهنمایی خواهد کرد.

آماده سازی خانه

سازماندهی خانه برای زمانی که از بیمارستان مرخص می شوید به محافظت از مفصل جدید زانو، جلوگیری از سقوط و بهبودی آرام کمک می کند.

اطمینان حاصل کنید که کفش‌های مناسب برای استفاده دارید که به طور کامل پاهای شما را می‌پوشاند. هر وسیله کمکی که توسط جراح ارتوپد توصیه‌شده برای راه‌رفتن در خانه را از قبل آماده‌کنید.
هر گونه مواردی که باعث سر خوردنتان می شود، مانند پادری یا فرش را بردارید و هر گونه مانع را از داخل اتاق ها بردارید تا مسیرهای صاف و همواری ایجاد کنید. این کار از ضربه‌زدن یا چرخاندن زانوی خود در حین راه‌رفتن جلوگیری می‌کند. به یاد داشته باشید، احتمالاً هنگام بازگشت به خانه پس از جراحی از عصا استفاده می کنید.
اطمینان حاصل کنید که یک صندلی راحت برای نشستن با پشتی صاف و تکیه‌گاه‌های دستی دارید تا به شما کمک کند روی آن نشسته و یا بلند شوید.
ممکن است استفاده از وسایل کمکی حمام مانند صندلی دوش، صندلی توالت فرنگی و حمام غیر لغزنده ایمن تر و راحت تر باشد. زمانی که در بیمارستان هستید، کاردرمانگران این موارد را با شما در میان خواهند گذاشت.
خانه خود را به خوبی روشن نگه دارید، به خصوص در شب که ممکن است لازم باشد برای دستشویی بلند شوید.
استفاده از پله ها بی خطر است و به تقویت عضلات اطراف مفصل زانو کمک می کند. فیزیوتراپیست ها می‌توانند به شما کمک می کنند تا پله نوردی را تمرین کنید.
تمام وسایلی که اغلب استفاده می کنید در ارتفاع مناسب بین شانه و کمر خود قرار دهید.
ترتیبی دهید که در چند هفته اول در انجام کارهای روزانه مانند غذا، لباسشویی و خرید کمک بگیرید.
تا زمانی که پزشک به شما توصیه کند که انجام این کار بی خطر است، رانندگی نکنید.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

مراقبت از زانو

داشتن درد پس از عمل جراحی زانو کاملا طبیعی است اما درد زانو باید پس از شش هفته به میزان قابل توجهی کاهش یابد. مصرف دارو قبل از اینکه خیلی شدید شود یا 30 دقیقه قبل از ورزش بهترین روش برای مدیریت درد است. حرکت منظم، خواب‌ باکیفیت و اجتناب از موقعیت‌های استرس‌زا همگی برای به‌حداقل رساندن علائم‌ شما مفید‌ هستند.
کاهش تورم ممکن است تا شش ماه طول بکشد. در شش هفته اول پس از جراحی، بالا‌بردن پا و همچنین استفاده از کیسه‌های یخ معمولی 4 تا 6 بار در روز به مدت 30 دقیقه می‌تواند کمک کننده باشد. زخم خود را تا دو هفته پس از عمل تمیز و خشک نگه دارید. اگر متوجه قرمزی، تورم، سفتی یا تب شدید، با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا این می تواند نشانه عفونت باشد.

درصورتی‌که نیاز به مشاوره در مورد جراحی زانو یا تعویض مفصل زانو دارید، می‌توانید از طریق شماره‌های 05138541812 و 05138409452 با مطب دکتر ابراهیم زاده، فوق تخصص جراحی زانو در مشهد تماس حاصل فرمایید.

تمرینات توانبخشی زانو

دکتر زانو در حال معاینه زانوی فرد بیمار

قبل از جراحی

مطالعات نشان می‌دهد که تقویت عضلات قبل از جراحی تعویض مفصل زانو می‌تواند به بهبود سریع‌تر و دستیابی به نتایج بهتر کمک کند. ممکن است پزشک شما توصیه کرده باشد که تمرینات روزانه را به مدت 3 تا 6 هفته قبل از جراحی انجام دهید. اینها ممکن است شامل تقویت چهار سر، کشش ساق پا و حرکت مکرر نشستن به ایستادن باشد. پیاده روی منظم، دوچرخه سواری ثابت و بالا رفتن از پله نیز توصیه می شود.

بعد از جراحی

ورزش و حرکت کلید بهبودی شما هستند و به محض بیدار شدن از عمل شروع می شوند. پس از ترخیص، تمرینات تقویتی و حرکتی مداوم توسط فیزیوتراپیست شما تجویز می‌شود. این ورزش ها بر روی بهبود فعال سازی عضلات چهارسر ران و دامنه حرکتی زانو تمرکز می کنند و به بهبودی شما کمک زیادی می کنند. تمرینات توانبخشی را می توان به صورت سرپایی یا در خانه انجام داد.

پیاده‌روی و بازگشت به تحرک

پیاده روی در اسرع وقت پس از جراحی توصیه می شود؛ زیرا خطر عوارض جراحی زانو را کاهش می دهد. بیماران بدون توانایی بالا رفتن از پله ها و راه رفتن مستقل با عصا یا واکر از بیمارستان مرخص نمی‌شوند. هنگامی که در خانه هستید، هدف تمرین پیاده روی بدون لنگی است. دویدن یا دویدن به طور کلی توصیه نمی شود مگر اینکه توسط پزشک معالج شما مشخص شود.

زمان بهبود زانو به صورت حدودی


هفته 1-3

یک فیزیوتراپیست به شما کمک می کند تا با انجام برخی تمرینات، به تدریج دامنه حرکتی زانو شما افزایش یابد. در این روزها باید درد کمتری را احساس کرده و بتوانید پیاده روی طولانی تری داشته باشد و بدون کمک از پله ها بالا بروید. ممکن است بتوانید بدون هیچ کمکی نیز راه بروید.

هفته 4-6

پس از بهبودی مفصل زانو، استقلال شما باز می‌گردد. با بهبود تحرک زانو، انجام کارهای روزمره مانند پخت و پز و تمیز کردن آسان تر خواهد بود. دراین‌دوره، تورم زانوی شما احتمالا به‌میزان قابل‌توجهی کاهش یافته‌است. اما در مورد رانندگی و بازگشت به محل کار با پزشک خود صحبت کنید.

هفته 6-12

با بهبود خم شدن زانو، تمرینات شما شامل فعالیت بدنی بیشتری مانند شنا و دوچرخه سواری می‌شود. اکنون باید تورم یا درد زانو به میزان قابل توجهی کمتر باشد.

بیش از 3 ماه

با پزشک خود در مورد بورزش کردن و تأثیر آن بر زانویتان صحبت کنید. همیشه توصیه پزشک خود را در نظر بگیرید.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید
زانوی بیمار پس از عمل جراحی تعویض مفصل

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

بهبودی نیاز به زمان دارد، بنابراین به انجام برخی اقدامات احتیاطی در طول مسیر به شما کمک می کند.

فعال بمانید؛ نشستن طولانی مدت می تواند خطر لخته شدن خون را افزایش دهد. صاف کردن و خم کردن زانو باعث بهبود تحرک می شود.
تمرینات بی‌اثر مانند دویدن یا تمرین با وزنه سبک انجام دهید.
از فعالیت‌ یا راه رفتن روی زمین‌هایی با خطر سقوط مانند یخ یا گل، اسکیت‌برد یا اسکی اجتناب کنید.
به خودتان فشار نیاورید تا خیلی زود بهبودی کامل خود را بدست آورید. اگر احساس درد یا تورم شدید، بهتر است سرعت و فشار تمرینات خود را کمتر کنید.

سوالات متداول

بخیه‌های من چقدر باقی می‌مانند؟
بخیه ها یا منگنه ها معمولاً در عرض 21 روز پس از جراحی برداشته می شوند.

چه‌زمانی می‌توانم دوباره زانو بزنم؟
زانو زدن معمولاً تا شش هفته پس از جراحی تعویض زانو توصیه نمی شود زیرا ممکن است ناراحت کننده باشد و زانو ممکن است احساس درد پیدا کند. دکتر ابراهیم زاده بهترین جراح زانو به شما توصیه می‌کند که چه زمانی انجام این کار بی خطر است. بسیاری از بیماران پس از جراحی تعویض مفصل زانو برای زانو زدن مشکل دارند.

نکته مهم

این مقاله حاوی اطلاعات کلی مرتبط با جراحی زانو است. شما نباید به هیچ عنوان بدون توصیه پزشک متخصص زانو به انجام تمرینات مختلف بپردازید. توصیه اکید داریم که در مورد وضعیت زانوی خود به پزشک متخصص زانو مراجعه کرده و تحت نظر وی به معالجه بپردازید.

درصورتی‌که نیاز به مشاوره در مورد جراحی زانو یا تعویض مفصل زانو دارید، می‌توانید از طریق شماره‌های 05138541812 و 05138409452 با مطب دکتر ابراهیم زاده، فوق تخصص جراحی زانو در مشهد تماس حاصل فرمایید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما

جهت تماس با آقای دکتر ابراهیم زاده از راه‌های زیر استفاده کنید

لطفا سوالات خود در مورد جراحی شانه و جراحی زانو را از طریق فرم زیر بپرسید. یا در صورت نیاز با شماره‌های مطب تماس بگیرید و یا به آدرس مطب مراجعه فرمایید.

  آدرس مطب

  مشهد | خیابان کوهسنگی ۹ ساختمان فراز | طبقه هفتم

  آدرس بیمارستان

  مشهد، بیمارستان قائم گروه جراحی ارتوپدی