علت زانو درد در سرما چیست؟

علت زانو درد در سرما چیست؟

چه چیزی باعث ایجاد زانو درد در فصول سرد سال می‌شود؟

بیشتر بیماران مبتلا به آسیب زانو در طول زمستان دچار درد در قسمت‌های مختلف زانوی خود می‌شوند. درد در نواحی عضلات آسیب‌دیده درهنگام تغییر فصل از گرم به‌سرد امری طبیعی است. معمولا آسیب‌های زانو به‌دلیل سرمای هوا بیشتر خود را نشان می دهند.
در ادامه این مطلب به نکاتی اشاره خواهیم کرد تا با علائم و خطرات احتمالی آب و هوای سرد در آسیب زانو و روش‌های تسکین این درد آشنا شوید. در ادامه همراه ما باشید.
برای کسب‌اطلاعات‌‌بیشتر درباره تشخیص علت زانو درد در سرما به دکتر محمد حسین ابراهیم زاده فوق‌ تخصص جراحی شانه و زانو در مشهد مراجعه‌فرمایید.

چه عواملی باعث زانو درد در هوای سرد می‌شوند؟

عوامل بسیاری در هوای سرد موجب درد در ناحیه زانو می شوند. این عوامل شامل:

 • فشار بارومتریک

فشار بارومتریک یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد زانو درد در سرما است. این‌فشار به‌معنی وزن هوای اطراف ما بوده و درهنگام سردشدن‌هوا، به‌شدت کاسته‌می‌شود. در نتیجه مایعات و گازهای داخل مفاصل بدن از جمله زانوها شروع به منبسط شدن می کنند. این شرایط منجر به درد در این ناحیه می شود.

 • سرما و رطوبت
چه عواملی باعث زانو درد در هوای سرد می‌شوند؟

وقتی رطوبت زیاد به همراه دمای پایین باهم ترکیب می شوند، شما درد قابل توجهی را در زانوهای خود حس خواهید کرد. چرا که ترکیب این دو عامل بر ساختار سلولی استخوان و غضروف شما تاثیر می‌گذارند. لذا با ایجاد انقباض و انبساط در زانوی خود احساس درد خواهید داشت.

 • حساسیت عصبی

بسیاری از بیمارانی که از لحاظ ارتوپدیک دچار درد در زانوهای خودد هستند، علائمی مانند چسبندگی یا زخم و یا التهاب دارند. علاوه بر این علائم، دچار حساسیت عصبی نیز هستند. اعصاب مفاصل زانو در هوای سرد به‌صورت چشمگیری حساس‌شده و هرچقدر دمای این ناحیه کمتر شود، درد بیشتری احساس خواهد شد.

 • غلیظ شدن مایعات مفصلی

مایع داخل مفصل زانو نقش مهمی در محافظت از زانو درد در سرما دارد. کاهش دمای آب و هوا باعث غلیظ شدن مایع در این قسمت می شود. غلظت بالا باعث ممانعت از جریان‌ آزاد مایع‌ داخل‌ زانو شده و درنتیجه مفصل‌زانو سفت می‌شود.

 • زانو درد و عدم تحرک
زانو درد در سرما و عدم تحرک

به طور طبیعی در فصول سرد سال ما تمایل بیشتری داریم که برای مدت طولانی در خانه بمانیم و استراحت کنیم. بی تحرکی برای سلامت عمومی بدن از جمله مفاصلی مانند زانو مضر است. ورزش ها و تحرکات بیشماری وجود دارند که می توانند در طول زمستان باعث سلامت بیشتر بن ما شوند. لذذا از کم تحرکی در این فصول خودداری کنید.

مفاصل زانو بیشتر در معرض چه آسیب هایی قرار دارد؟

 • ضربه زانو

اگر در گذشته به زانوهایتان ضربه وارد شده‌است و عضلات زانوی شمارا تحت تاثیر قرار داده‌است، در ماه‌های سرد سال که دما کاهش می‌یابد، ماهیچه‌های آسیب‌دیده شما فشار و درد بیشتری را تحمل می‌کند. در هوای گرم، ماهیچه ها مجبور نیستند انرژی زیادی را برای انجام فعالیت های مشابه مصرف کنند. لذا این مورد باعث آسیب‌ بیشتر به‌عضلات و بافت‌ها در فصول‌سردسال شده و درد زانوهای شما افزایش می‌یابد.

 • تاندونیت پاتلا یا تاندونیت کشکک

تاندونیت پاتلا (Patellar tendinitis) یا تاندونیت کشک زانو، نوعی آسیب دیدگی در تاندونی است که کشکک زانو را به استخوان ران متصل می کند. التهاب استخوان کشکک زانو، که به زانوی جامپر یا جهنده نیز شناخته‌می‌شود، بیشتر در ورزشکارانی دیده‌می‌شود که ورزش آن‌ها مانند بسکتبالیست‌ها و والیبالیست‌ها شامل پرش‌های مکرر است. با این حال، حتی افرادی که این ورزش هارا انجام نمی دهند نیز می توانند به تاندونیت پاتلا یا تاندونیت کشکک زانو مبتلا شوند. هوای‌سرد نیز موجب سفت‌شدن تاندون‌ها و کاهش‌ گردش‌خون شده و درنتیجه می‌تواند درد در این قسمت را افزایش‌دهد.

 • زانوی دونده

دویدن به‌مدت طولانی به‌مفاصل زانو فشار وارد می‌کند و موجب آسیب به مفاصل این قسمت می‌شود. در برخی وارد کاهش وزن نیز می‌تواند باعث آسیب زانوی دونده شود. در زانوی دونده، کشکک زانو به ران ضربه وارد کرده و درنتیجه به‌غضروف آن اسیب وارد می‌شود. بنابراین در هوای سرد، بافت‌ها و ماهیچه‌های اطراف زانو سفت‌شده و باعث ایجاد درد می‌شود.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

چگونه زانو درد در زمستان را درمان کنیم؟

زاویه تابش خورشید در فصل زمستان به‌طوری است که مقدار کمتری گرما و نور خورشید به‌سطح زمین رسیده و به‌همین‌دلیل نیز کمبود ویتامین D در بدن موجب درد مفاصل در این فصل می‌شود.

عوارض کمبود ویتامین D

افرادی که به مبتلا به آرتروز زانو هستند با کمبود ویتامین D نیز مواجه هستند. طبق یکی از بررسی‌های انجام‌شده توسط استاد دانشگاه فلوریدا آمریکا (تونی گلوور)، مشخص شد که ۴۲ درصد از شهروندان آمریکایی دچار کمبود شدید ویتامین D هستند.
نتیجه به‌دست‌آمده در این تحقیق نیز این بود که کمبود ویتامین D زمینه را برای آسیب‌های مفصلی و یا پوکی استخوان پدید می‌آورد. کمبود این ویتامین همچنین باعث افزایش التهاب‌های مفصلی شده و درد ناشی از آرتروز را نیز افزایش‌می‌دهد.
با کمی تامل می توان دریافت که یکی از علل بارز زانو درد در فصول سرد سال، کمبود ویتامین D در بدن است.
کمبود ویتامین D در بدن را می توان با یک آزمایش خون ساده اندازه گرفت. میزان این ویتامین به وزن فرد، ترکیب بدنی، سن و دیگر عوامل نیز بستگی دارد.
بنابر تجویز پزشک این ویتامین توسط قرص و یا آمپول به بدن تزریق می شود و کمبود این ویتامین در بدن را جبران می کند.

چرا افراد چاق در زمستان بیشتر زانو درد دارند؟

ویتامین D در سلول های چربی بدن ذخیره می شود. لذا افرادی که چاق تر هستند بیشتر از سایر افراد نیاز به این ویتامین دارند تا از درد مفاصل خود پیشگیری کنند.

سایر علل ایجاد زانو درد در زمستان

افرادی‌که سابقه جراحی تعویض مفصل زانو داشته‌اند، در فصول‌سرد بیشتر دچار درد شده و از پزشک خود تقاضای تجویز مسکن می‌کنند.

درمان زانو درد در زمستان با کمپرس آب گرم

درمان زانو درد در زمستان با کمپرس آب گرم

گرم کردن مفاصل یکی از راه های تسکین درد زانو است. کمپرس آب گرم معمولا به مدت ۱۰ دقیقه است تا پوست دچار سوختگی نشود.

انجام فعالیت های ورزشی در فصول سرد

عدم فعالیت‌بدنی در فصول‌سرد باعث افزایش‌وزن شده و درنتیجه باعث افزایش‌فشار بر روی مفاصل زانو می‌شود. بنابراین در این فصول حتما با گرم‌نگهداشتن بدن و پوشیدن لباس‌های گرم، به‌ نرمش و ورزش‌های ملایم بپردازید.

نتیجه گیری

اگر در فصول سرد سال دچار زانو درد شدید به متخصص ارتوپد مراجعه‌کنید تا ابتدا علت این درد مشخص‌شده و اقدامات لازم توسط پزشک برای شما تجویز شود.
از جمله راهکارها برای جلوگیری از زانو درد در سرما، نرمش و ورزش ملایم، استفاده از مکمل‌ها یا قرص‌های ویتامین D طبق نظر پزشک و … است که می‌تواند از این امر پیشگیری کند.

3.4 9 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ممد

توضیحات مفیدی بود. سپاس

سمیه

سلام دورود ممنون از پیشنهاد های خوب شما من خیلی فعالیت ورزشی دارم حالا برای یک یا چند بار زانو من درد گرفته میترسم میتونید راهنمایی کنید چه ویتامین های خوبه

تماس با ما

جهت تماس با آقای دکتر ابراهیم زاده از راه‌های زیر استفاده کنید

لطفا سوالات خود در مورد جراحی شانه و جراحی زانو را از طریق فرم زیر بپرسید. یا در صورت نیاز با شماره‌های مطب تماس بگیرید و یا به آدرس مطب مراجعه فرمایید.

  آدرس مطب

  مشهد | خیابان کوهسنگی ۹ ساختمان فراز | طبقه هفتم

  آدرس بیمارستان

  مشهد، بیمارستان قائم گروه جراحی ارتوپدی