درمان خانگی درد شانه + فوری و موثر

درمان خانگی درد شانه + فوری و موثر

درمان خانگی درد شانه تا آنجایی که به درد جزئی شانه مربوط می‌شود، می تواند به‌طور موثر مشکل را در خانه مدیریت یا حتی درمان کند. چندین راه‌حل، ورزش‌های ساده و تغییرات خاصی در سبک زندگی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا این درد شانه را از بین ببرید. با این حال، در صورت بدتر شدن علائم توصیه می شود با دکتر ابراهیم زاده متخصص ارتوپدی و جراح شانه مشورت کنید.

12 درمان خانگی برای درد شانه

در این مقاله از وبسایت دکتر ابراهیم زاده متخصص ارتوپدی 12 درمان خانگی برای درد شانه را برای شما توضیح داده‌ایم. امیداواریم با استفاده از این روش‌ها، بهبودی قابل توجهی در درد شانه‌تان پدید آید.

1. کمپرس سرد برای درمان خانگی درد شانه

استفاده از کمپرس سرد می تواند به تسکین درد شانه کمک کند. دمای سرد به بی حس شدن ناحیه کمک می کند که به نوبه خود التهاب و درد را کاهش می دهد.

نحوه انجام:

 • چند تکه یخ را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و کیسه را در یک حوله نازک بپیچید.
 • سپس کمپرس سرد آماده شده را بین 10 تا 15 دقیقه روی ناحیه آسیب قرار دهید.
 • برای تورم، پس از دو ساعت کمپرس را دوباره اعمال کنید.
 • این کار را تا رفع تورم و درد ادامه دهید.
 • همچنین می‌توانید حوله‌ای را در آب سرد خیس کنید و روی شانه‌های آسیب دیده بمالید.

توجه: یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید زیرا ممکن است باعث سرمازدگی شود.

2. درمان درد شانه با کمپرس گرم

درست مانند کمپرس سرد، کمپرس گرم نیز به درمان درد، التهاب و تورم شانه کمک می کند. با این حال، بهتر است از کمپرس گرم حداقل 48 ساعت پس از وقوع آسیب استفاده کنید. کمپرس گرم همچنین به تسکین درد ناشی از تنش عضلات کمک می کند.

نحوه استفاده از کمپرس گرم:

 • کیسه آب داغ را با آب داغ پر کنید و در حالی که راحت دراز کشیده اید، آن را روی شانه ای که درد می کند به مدت 10 تا 15 دقیقه قرار دهید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید تا زمانی که درد برای همیشه از بین برود.
 • همچنین، می توانید زیر دوش بایستید و آب گرم تا کمی داغ را روی شانه خود به مدت 5 تا 10 دقیقه بریزید. سعی کنید در حالی که شانه خود را در معرض جریان تسکین دهنده آب قرار می دهید بی حرکت بمانید.
 • علاوه بر این، می توانید دو بار در روز از دوش آب گرم لذت ببرید.
دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

3. فشرده سازی و بالا بردن از درمان های خانگی درد شانه

فشرده سازی و بالا بردن ناحیه آسیب دیده می تواند به درمان خانگی درد شانه کمک کند. هم فشرده سازی و هم افزایش ارتفاع می تواند به کاهش درد و تورم شانه کمک کند، به خصوص اگر مشکل با آرتریت مرتبط باشد. فشرده سازی به معنای اعمال فشار یکنواخت بر روی ناحیه دردناک برای کمک به کاهش تورم است.

از سوی دیگر، ارتفاع به افزایش جریان خون مناسب در ناحیه آسیب‌دیده کمک می‌کند، که به نوبه خود، بهبود سریع‌تر را تسهیل می‌کند.

نحوه انجام:

 • می‌توانید ناحیه آسیب‌دیده را با استفاده از یک باند الاستیک یا یک پوشش گرم فشرده کنید، که به راحتی در اکثر داروخانه‌ها موجود است. ناحیه آسیب دیده را برای چند روز یا تا زمانی که درد و تورم از بین برود، بپیچید. همچنین شانه خود را با کمک بالش بالا نگه دارید تا بهبود حاصل شود.

توجه: از بستن بیش از حد بسته بندی خودداری کنید زیرا می تواند منجر به گردش خون ضعیف شود و در نتیجه می تواند وضعیت را بدتر کند.

4. ناحیه آسیب دیده را ماساژ دهید

ماساژ یکی دیگر از راه های خوب برای کاهش درد شانه است. در درمان خانگی درد شانه، ماساژ ملایم به عضلات شانه کمک می کند تا استرس و تنش را از بین ببرند. علاوه بر این، گردش خون را بهبود می بخشد و تورم و سفتی را کاهش می دهد. محققان دریافتند که ماساژ درمانی برای اثربخشی کوتاه مدت و بلندمدت تأثیر قابل توجهی در درمان خانگی درد شانه دارد.

همچنین می توانید از شخص دیگری بخواهید که شانه شما را یک مالش درمانی خوب و ملایم انجام دهد. برای ماساژ، روغن زیتون، نارگیل، کنجد به خوبی کار می کند.

نحوه ماساژ درمانی برای درمان خانگی درد شانه:

 • قبل از شروع ماساژ، 10 دقیقه حمام یا دوش آب گرم بگیرید تا ماهیچه های سفت شل شوند.
 • روغن را کمی گرم کنید و روی شانه بمالید.
 • به آرامی عضلات شانه را منقبض کنید و برای تسکین درد و تقویت جریان خون فشار وارد کنید.
 • حدود 10 دقیقه ماساژ دهید و سپس یک حوله گرم را روی ناحیه آسیب دیده برای بهترین نتیجه قرار دهید.
 • چند مرتبه در روز محل را ماساژ دهید تا درد بهبود یابد.

توجه: اگر به نظر می رسد که درد شما را تشدید می کند، ناحیه آسیب دیده را ماساژ ندهید.

5. تمرینات کششی و تقویتی شانه را انجام دهید

ورزش هایی که شانه را هدف قرار می دهند، روشی موثر برای درمان شانه درد است. حرکت مفاصل را بازیابی می کند و درد را کاهش می دهد. تمرینات کششی به ویژه مفید هستند زیرا باعث افزایش طول ماهیچه های شما می شوند که به نوبه خود باعث انعطاف پذیری و تحرک مناسب می شود. تمرینات تقویتی نیز موثر هستند. شما می توانید از تعدادی روش کششی مختلف استفاده کنید، اما یکی از موثرترین آنها در زیر توضیح داده شده است.

نحوه انجام تمرینات کششی برای درمان خانگی درد شانه:

 • صاف بایستید، شانه های خود را بالا بیاورید و این حالت را به مدت 5 ثانیه یا بیشتر نگه دارید.
 • تیغه های شانه خود را به عقب و روی هم فشار دهید. و 5 ثانیه در این حالت بدن خود را نگهدارید.
 • آرام باشید و این تمرین کششی را به مدت 10 دقیقه تکرار کنید.
 • سه الی چهار مرتبه در روز این حرکت را تکرار کنید.
دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

یکی دیگر از ورزش‌های مفید برای درد شانه، تمرین «رول کردن شانه» است. انجام رول های شانه می تواند به کاهش درد شانه کمک کند.

برای انجام این تمرین:

 • با پاهایتان کنار هم یا کمی از هم بنشینید.
 • در حالی که پشت خود را صاف می کنید، قفسه سینه خود را به آرامی بالا بیاورید.
 • شانه های خود را به سمت گوش های خود بلند کنید و با چرخاندن آرام شانه های خود به جلو، پایین، عقب و بالا شروع به ایجاد دایره های کوچک رو به جلو کنید.
 • در حالی که 5 تا 10 دایره رو به جلو انجام می دهید به طور طبیعی نفس بکشید.
 • چند ثانیه استراحت کنید و سپس شانه های خود را در دایره های عقب حرکت دهید.
 • این تمرین را چهار یا پنج بار در روز انجام دهید.

6. طب فشاری و طب سوزنی می تواند به درمان خانگی درد شانه کمک کند

طب سوزنی و طب فشاری که از درمان های سنتی چینی هستند، برای تسکین درد و بهبود عملکرد شانه مفید و موثر هستند. در طب سوزنی، یک درمانگر از سوزن های نازک برای اعمال فشار به نقاط خاص استفاده می کند و به کاهش درد کمک می کند. طب فشاری در همان نقاط اما بدون سوزن انجام می شود.

7. استراحت مناسب بهترین درمان خانگی درد شانه

برای درمان شانه درد و کاهش ناراحتی های مرتبط، استراحت دادن به ناحیه آسیب دیده می تواند کمک زیادی کند. دور نگه داشتن شانه پردرد از هرگونه تحرک بی مورد، پیش نیاز مهمی برای کاهش درد و التهاب است. با این حال، بی حرکت نگه داشتن کامل مفصل نیز می تواند برای بهبودی کامل مخالف باشد.

حتی کارشناسان پزشک خانواده آمریکایی استراحت فعال را توصیه می کنند. هنگام درد شانه باید از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کرد. با این حال، توصیه می شود هر از چند گاهی حرکت شانه را ادامه دهید.

بنابراین، اگر درد شانه را تجربه می‌کنید، فعالیت‌هایی را که باعث بدتر شدن درد می‌شوند، کاهش دهید یا متوقف کنید. با این حال، سعی کنید شانه را به آرامی حرکت دهید. این مهم است زیرا به قوی و انعطاف پذیر نگه داشتن عضلات شانه کمک می کند.

8. از مصرف کافی ویتامین D اطمینان حاصل کنید

اطمینان از مصرف کافی ویتامین D می تواند به کاهش درد عضلات و شانه کمک کند
ویتامین D برای عملکرد غضروف و عضلات مهم است. کمبود ویتامین D کافی در بدن می تواند باعث درد عمومی عضلانی و گرفتگی عضلات شود.

همچنین سطح پایین ویتامین D اجازه نمی دهد کلسیم به سیستم اسکلتی برسد. از این رو، افزایش مصرف ویتامین D می تواند برای کسانی که از درد شانه رنج می برند مفید باشد.

مصرف ویتامین دی برای درمان درد شانه:

 • ویتامین D به بهترین وجه از طریق قرار گرفتن در معرض مستقیم خورشید، ترجیحاً در اوایل صبح زمانی که نور خورشید در بهترین حالت خود است و برای حدود 10 دقیقه به دست می آید.
 • همچنین، می‌توانید غذاهای غنی از ویتامین D مانند ماهی‌های چرب (تون، ماهی خال مخالی و سالمون)، زرده تخم‌مرغ و غذاهای غنی‌شده با ویتامین D، از جمله برخی محصولات لبنی، آب پرتقال، شیر سویا و غلات مصرف کنید.

9. از زنجبیل برای درمان خانگی درد شانه استفاده کنید

زنجبیل حاوی خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که به کاهش درد و التهاب از هر نوع از جمله درد شانه کمک می کند. علاوه بر این، گردش خون را بهبود می بخشد که باعث بهبودی سریع می شود.

نحوه استفاده از زنجبیل برای درمان درد شانه:

 • برای تهیه چای زنجبیل، 1 قاشق غذاخوری زنجبیل ورقه شده را بجوشانید.
 • در 1½ تا 2 فنجان آب به مدت 10 دقیقه. صاف کنید، عسل را اضافه کنید و روزانه 2 تا 3 فنجان از این چای زنجبیل بنوشید.
 • همچنین می توانید روغن زنجبیل را با روغن زیتون مخلوط کنید و سپس از آن برای ماساژ شانه آسیب دیده دو تا سه بار در روز استفاده کنید.

10. درمان خانگی درد شانه با زردچوبه

مصرف زردچوبه می تواند به تسکین درد شانه کمک کند. زردچوبه یک داروی خوب برای تسکین درد شانه است. کورکومین موجود در زردچوبه حاوی خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که به کاهش درد و تورم کمک می کند.

روش مصرف:

 • با مخلوط کردن 2 قاشق غذاخوری پودر زردچوبه و 1 یا بیشتر قاشق غذاخوری روغن نارگیل خمیر درست کنید. این خمیر را روی عضلات دردناک بمالید و بگذارید خشک شود. آن را با آب گرم بشویید. دو بار در روز تکرار کنید تا درد از بین برود.
 • ۱ قاشق چایخوری پودر زردچوبه را به ۱ فنجان شیر اضافه کنید و بجوشانید. آن را با عسل شیرین کنید و آن را دو بار در روز بنوشید تا از درون بهبود یابد.

توجه: اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید از مصرف زیاد زردچوبه خودداری کنید.

11. سعی کنید از سرکه سیب استفاده کنید

استفاده از سرکه سیب نیز می تواند به تسکین درد شانه کمک کند. وقتی صحبت از درمان خانگی درد شانه می شود، یکی دیگر از مواد موثر خانگی سرکه سیب است. سرکه سیب دارای خواص ضد التهابی و قلیایی است که می تواند به کاهش درد و التهاب مفاصل کمک کند.

نحوه استفاده از سرکه سیب:

 • 2 فنجان سرکه سیب خام و فیلتر نشده را به یک وان آب گرم اضافه کنید. 20 تا 30 دقیقه در این آب خیس کنید. از این حمام آرامش بخش یک بار در روز به مدت چند روز لذت ببرید.
 • همچنین می توانید دو بار در روز به مدت یک هفته یک لیوان آب گرم مخلوط با 1 قاشق غذاخوری سرکه سیب خام و تصفیه نشده و کمی عسل بنوشید تا بهبودی سریع را بهبود بخشد.

12. اسطوخودوس می تواند به تسکین درد شانه کمک کند

روغن اسطوخودوس یک روغن ضروری عالی است که می تواند ماهیچه های خسته را آرام کرده و التهاب را کاهش دهد.

نحوه استفاده:

 • چند قطره اسانس اسطوخودوس را به آب گرم یا گرم حمام اضافه کنید. تمام بدن خود را به مدت 30 دقیقه در این حمام آرام بخش قرار دهید. این کار را یک بار در روز انجام دهید تا عضلات دردناک شانه خود را آرام کنید.
 • چند قطره اسانس اسطوخودوس را در 1 تا 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون گرم مخلوط کنید. از این روش برای ماساژ عضلات منقبض و دردناک شانه به مدت 10 دقیقه، دو بار در روز، برای چند روز استفاده کنید.

نکات اضافی برای مقابله با درد شانه

 • برای کمک به بهبود سریع عضلات شانه، وضعیت خوبی داشته باشید.
 • هنگام تجربه شانه درد ناگهانی دارید، به شانه خود استراحت دهید.
 • می توانید برای درمان این مشکل چند تمرین کششی ساده گردن را امتحان کنید.
 • هنگام خواب از یک بالش ضخیم استفاده کنید تا به اندازه کافی از گردن و شانه شما حمایت کند.
 • سیگار نکشید یا از سایر محصولات تنباکو استفاده نکنید زیرا این کارها روند بهبودی را کاهش می دهند.

و در نهایت باید بدانید که…

درد شانه باید به صورت موردی ارزیابی شود. اگر از شانه تان بیش از حد استفاده کرده اید یا چیز های زیاد و سنگینی را بلند کرده اید، درد شما با استراحت بهتر می شود و احتمالاً آسیب جدی وجود ندارد.

با این حال، اگر ضعف یا بی ثباتی همراه با درد دارید، معمولاً نشانه آن است که باید توسط دکتر ابراهیم زاده متخصص ارتوپدی معاینه شوید. و اگر شانه شما از مفصل بیرون زده یا آسیب جدی وجود دارد، فورا به پزشک مراجعه کنید.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده
 • شماره مطب: ۰۵۱-۳۸۵۴۱۸۱۲ و ۳۸۴۰۹۴۵۲-۰۵۱
 • آدرس مطب: مشهد- خیابان کوهسنگی ۷- ساختمان فراز-طبقه هفتم
دکتر ابراهیم زاده را بهتر بشناسید

منبع

4 6 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما

جهت تماس با آقای دکتر ابراهیم زاده از راه‌های زیر استفاده کنید

لطفا سوالات خود در مورد جراحی شانه و جراحی زانو را از طریق فرم زیر بپرسید. یا در صورت نیاز با شماره‌های مطب تماس بگیرید و یا به آدرس مطب مراجعه فرمایید.

  آدرس مطب

  مشهد | خیابان کوهسنگی ۹ ساختمان فراز | طبقه هفتم

  آدرس بیمارستان

  مشهد، بیمارستان قائم گروه جراحی ارتوپدی